13:00 2021 Sausio 16
Tiesioginis eteris
 • USD1.2123
 • RUB89.0364
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą

  Anksčiau Didžiosios Britanijos naujų ir kylančių kvėpavimo takų virusų grėsmių patariamoji taryba teigė, kad šis koronaviruso variantas plinta greičiau

  VILNIUS, gruodžio 28 — Sputnik. Nerimą sukėlusi Didžiosios Britanijos koronaviruso atmaina Lietuvoje dar nėra išplitusi ir neturi reikšmingos įtakos COVID-19 ligos eigai, viruso plitimo greičiui ir vakcinos veiksmingumui, sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkai.

  LSMU tyrėjai, bendradarbiaudami su Kauno klinikų specialistais, tęsė koronaviruso genomo (genetinės medžiagos) sekoskaitos tyrimus.

  "Šiandien jau esame ištyrę per 200 koronaviruso genomų. Įvertinti virusų variantai, išplitę Lietuvoje pavasarį, rudenį ir esantys dabar. Tai — plačiausios apimties tokio tipo tyrimas Baltijos šalyse", — pastebėjo LSMU prorektorė mokslui prof. Vaiva Lesauskaitė.

  Anot profesorės, mokslininkams pavyko ištirti 60 SARS-CoV-2 mėginių, surinktų lapkričio-gruodžio mėnesiais Lietuvoje, iš kurių daugiausiai — nauji mėginiai, iš pacientų paimti dar gruodžio 23 dieną.

  Mokslininkai atkreipia dėmesį, kad šiuo metu vyksta natūralūs procesai: koronavirusas palaipsniui keičiasi, naujos viruso linijos palaipsniui užgožia ankstesnes. Daug įtakos viruso pokyčiams ir plitimui galėjo turėti intensyvesnės gyventojų kelionės vasarą.

  Projekto tyrėjo, LSMU doktoranto Luko Žemaičio teigimu, Lietuvą jau gali būti pasiekęs nemažai nerimo sukėlęs britiškasis viruso tipas, tačiau šiame tyrime, vertinant atsitiktinę imtį, siekta išsiaiškinti, kokios SARS-CoV-2 genetinės variacijos yra paplitusios Lietuvoje.

  Pabrėžiama, kad britiškojo viruso tipo tirtuose mėginiuose mokslininkai nenustatė. Pasak tyrėjų, tikėtina, kad šis viruso tipas Lietuvoje nėra plačiai išplitęs, tačiau tai nereiškia, kad viruso Lietuvoje nėra.

  "Anksčiau atlikę viruso genomo sekoskaitą matėme tiesiogines koronaviruso sąsajas su iš Wuhano kilusiu COVID-19 virusu. Rudens bangoje daugiau atsispindėjo Europos tendencijos, tačiau naujausi tyrimai rodo, kad šiuo metu vyrauja iš Ispanijos kildinamas viruso tipas, kuris paplito vasarą. Šį rudenį jis nustatytas įvairiuose Europos regionuose ir stipriai išplito Jungtinėje Karalystėje. Išplitimas siejamas su kelionėmis. Pirmą kartą šį viruso tipą aptikome dar rugsėjį. Tada jis aptiktas vienuolikoje iš tirtų beveik aštuoniasdešimties mėginių. Šiuo metu jis vyrauja ir nustatyta daugiau kaip 90 proc. tirtų mėginių", — teigė Žemaitis.

  JK nustatyta pavojinga koronaviruso mutacija. Iki šiol buvo nustatyta apie tūkstantis naujos padermės infekcijos atvejų. Taip pat mutacija nustatyta pacientams Danijoje, Olandijoje ir Pietų Afrikoje. Didžiosios Britanijos naujų ir kylančių kvėpavimo takų virusų grėsmių patariamoji taryba teigė, kad šis koronaviruso variantas plinta greičiau.

  Daugiau nei 20 šalių, įskaitant Lietuvą, paskelbė apie susisiekimo oro transportu su JK sustabdymą.

  Dar šia tema

  "Laimingas bilietas": Kasiulevičius pasiskiepijo nuo COVID-19
  SAM papasakojo, kada bus pradėtas masinis gyventojų skiepijimas
  Britanijos koronaviruso padermė užfiksuota Suomijos ir Rusijos pasienyje
  Tegai:
  Didžioji Britanija, koronavirusas, Lietuva

  Svarbiausios temos