17:58 2021 Sausio 20
Tiesioginis eteris
 • USD1.2101
 • RUB89.0850
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1128)

  Tyrėjų teigimu, palaipsniui COVID-19 taps įprasta liga, persirgus vaikystėje susidarys ilgametis imunitetas

  VILNIUS, sausio 13 — Sputnik. Remdamiesi keturių žinomų žmogaus koronavirusų, sukeliančių lengvus peršalimo simptomus, duomenų analize, Amerikos mokslininkai pateikė COVID-19 vystymosi prognozę kitam dešimtmečiui. Tyrėjai mano, kad per šį laiką SARS-CoV-2 koronavirusas taps endeminis, o imunitetas nuo vaikystėje persirgtos lengvos ligos išliks visam gyvenimui. Tyrimo rezultatai skelbiami žurnale "Science".

  Imunologinių ir epidemiologinių duomenų apie keturis HCoV šeimos žmogaus koronavirusus analizė leido mokslininkams iš Emory universiteto Atlantoje ir Pensilvanijos valstybinio universiteto sukurti modelį, leidžiantį numatyti SARS-CoV-2 trajektoriją, kol ji taps endeminė, tai yra, laikysis pastovioje bazinėje padėtyje tarp populiacijos.

  Tyrėjai pabrėžia, kad jų modelis — tai labai svarbu — apima atskirą tokių imunologinės apsaugos komponentų, kaip jautrumas pakartotiniam užsikrėtimui, ligos susilpnėjimas po pakartotinės infekcijos ir viruso pernešamumas po pakartotinės infekcijos, kurių kiekvienas laikui bėgant skirtingai silpnėja, analizę.

  Modeliavimo rezultatai leidžia įvertinti ligos sunkumo pokyčių dinamiką skirtingoms gyventojų amžiaus grupėms. Turimi serologiniai duomenys rodo, kad paprastai visų keturių endeminių HCoV padermių pirminė infekcija pasireiškia ankstyvame amžiuje ir gaminami abiejų tipų antikūnai — trumpalaikis IgM, lemiantis ūminį imuninės sistemos atsaką, ir IgG, kurie suteikia ilgalaikę imuninę atmintį.

  Taip pat yra žinoma, kad koronavirusų šeimos HCoV paplitimas yra labai didelis. Vaikystėje šia infekcija perserga beveik visi, pasireiškia kaip sloga, ir vėliau ja nebeserga. IgM antikūnų aptikimo atvejai vyresniems nei 15 metų žmonėms yra labai reti.

  Tyrėjai teigia, kad kai SARS-CoV-2 taps endeminė, pirmoji infekcija pasireikš nuo 3 iki 5 metų amžiaus, o pati liga pasireikš lengvo peršalimo simptomais. Pagyvenę žmonės, jei ir sirgs, tai lengva forma, nes vaikystėje susidarę antikūnai užtikrins jiems tam tikrą imuninę apsaugą.

  Mokslininkų teigimu, didelio masto vakcinacija nebus reikalinga, nes vakcinos turi tik trumpalaikę apsaugą nuo pakartotinės infekcijos. Bet dabar reikia skiepytis. Vakcinos sumažina ligos sunkumą ir suformuoja didžiulį imuninį atsaką, kuris lemia, kaip greitai COVID-19 tampa endeminis.

  Tyrėjai mano, kad galbūt skiepijimas turėtų būti palaipsniui nutrauktas, jį paliekant ilgesniam laikui tam tikroms amžiaus grupėms. Kas tai bus — pagyvenę žmonės, ar atvirkščiai, vaikai — bus galima pasakyti tik po kurio laiko, remiantis ligos vystymosi dinamikos analize, daro išvadą mokslininkai.

  Temos:
  Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1128)

  Dar šia tema

  Rastas būdas mirštamumui nuo koronaviruso sumažinti
  Mokslininkai papasakojo, kaip atpažinti užsitęsusią COVID-19 stadiją
  Rusijoje mokslininkai nustatė koronaviruso atvejį su 18 mutacijų
  Tegai:
  liga, koronavirusas, COVID-19

  Svarbiausios temos