12:12 2021 Kovo 04
Tiesioginis eteris
 • USD1.2048
 • RUB88.8857
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą

  Tarptautinė atminimo diena yra minima tą dieną, kai tarybų kariuomenė 1945 metais išlaisvino Aušvico koncentracijos stovyklą

  VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Minėdama Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną, Lietuvos valdžia paragino pagerbti tragiškuose įvykiuose žuvusiųjų atminimą.

  Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sakė, kad abejingumas kitų bėdoms ir tyla dėl jų leido tokiam reiškiniui kaip holokaustas nueiti taip toli.

  "Prisimename, kaip tąsyk neįvertinome žvėriškumo. Prisimename, kuo baigėsi daugelio pasirinkimas laikytis nuošalyje. Prisimename žmogiškumo gėdą", — sakė jis.

  Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė pabrėžė, kad Holokausto siaubas yra tragedija visai žmonijai.

  "Šiandien mes pagerbiame Holokausto aukas. Šiandien mes prisimename. Ir ne tik šiandien svarbu nepamiršti, koks pavojingas neapykantos virusas, nuolat grasantis įsiveržti į mūsų gyvenimus ir prieš 80 metų parodęs, kokia didžiulė tamsa gali apimti žmonių širdis. Holokausto siaubas yra visos žmonijos tragedija. Ji mus visus nuskurdino ir kartu atskleidė, kad privalome kasdien saugoti savo širdis nuo neapykantos daigų", — teigė ji.

  Спикер Сейма Литвы Виктория Чмилите-Нильсен почтила память жертв Холокоста
  Lietuvos Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pagerbė Holokausto aukų atminimą

  Lietuvos Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen paragino pagerbti nekaltų žmonių, tapusių holokausto aukomis, atminimą.

  "Holokaustas yra ne tik žydų tautos, bet ir viso pasaulio tragedija. Mūsų visų istorija yra paženklinta žiaurių ir beprasmių žudynių aukų krauju. Prisimindami šiuos skaudžius įvykius, turime dėti visas pastangas, kad tai niekados nepasikartotų", — teigia ji.

  Ji pažymėjo, kad niekas neturėtų likti abejingas diskriminacijai ir smurtui. Jos nuomone, prisimenant istorinius įvykius, būtina ugdyti humanistines vertybes ir atjautą, taip pagerbiant Holokausto aukų atminimą.

  Holokaustas Lietuvoje

  Lietuvoje per Antrąjį pasaulinį karą šalyje praktiškai sunaikinta vietinė žydų bendruomenė, kuri buvo laikoma viena didžiausių Europoje. Žuvo apie 220 tūkstančių žmonių.

  Su naciais bendradarbiavę lietuviai dalyvavo žydų tautos naikinime. Tačiau Lietuvoje kai kurie nacių kolaborantai yra laikomi "nacionaliniais didvyriais", o Lietuvos valdžia jų nusikaltimų nepripažįsta.

  Vienas iš labiausiai atskleidžiančių epizodų yra situacija su Šaulių apygardos vadu Jonu Noreika, kuris 1941 metais buvo Lietuvos aktyvistų fronto narys. Jo įsakymu šiame regione gyvenantys žydai buvo perkelti į getą, o jų turtas buvo atimtas. Vėliau ten buvo nužudyti tūkstančiai žmonių. Tačiau Vilniuje, ant Mokslų akademijos bibliotekos pastato, yra šiam asmeniui skirta atminimo lenta.

  Vilniaus meras Remigijus Šimašius liepė ją pašalinti, nes yra įrodymų, kad Noreika dalyvavo kuriant žydų getą. Tačiau nacionalistiški aktyvistai sukūrė naują lentą ir ją sutvarkė be leidimo.

  Atminimo diena

  Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena minima sausio 27 dieną JT Generalinės Asamblėjos nutarimu. Ši data buvo pasirinkta todėl, kad šią 1945 metų dieną sovietų kariuomenė išlaisvino Aušvico koncentracijos stovyklą.

  Holokaustas yra žydų persekiojimas ir masinis naikinimas nacistinės Vokietijos laikotarpiu. Holokausto metu žuvo 60 procentų Europos žydų ir daugiau nei trečdalis pasaulio žydų.

  Holokaustas. Lietuva mirties šešėlyje
  © Sputnik
  Holokaustas. Lietuva mirties šešėlyje
  Tegai:
  Holokaustas, Viktorija Čmilytė-Nielsen, Ingrida Šimonytė, Gitanas Nausėda

  Svarbiausios temos