14:44 2021 Kovo 01
Tiesioginis eteris
 • USD1.2121
 • RUB90.6697
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą

  Lietuvos užsienio politika yra antisociali ir kenkia šalies socialiniam ir ekonominiam stabilumui, mano ekspertas Aleksandras Nosovičius

  VILNIUS, vasario 5 — Sputnik. Lietuvos užsienio politika priveda prie savo piliečių skurdinimo, svarsto politikos analitikas Aleksandras Nosovičius RuBaltic.ru straipsnyje. 

  Straipsnio autorius pažymi, kad Lietuvos vyriausybė nesiruošia padėti pragyvenimo netekusiems lietuviams dėl to, kad Druskininkų "Belorus" sanatorijai buvo taikomos sankcijos. 

  "Situacijos tragizmas yra tas, kad beveik visi "Belorus" sanatorijos darbuotojai yra Lietuvos piliečiai ir jie prarado pragyvenimą dėl savo valstybės. <...> Ir štai, po mėnesio beviltiškų pastangų įjungti smegenis, vyriausybė paskelbė buką savo paprastumu sprendimą. "Belorus" darbuotojai gali keliauti į darbo biržą, jiems geriau tuo ne pasikliauti, o iškart ieškoti darbo. Bet kokiu atveju, gimtoji šalis jiems nieko neskolinga", — pažymi ekspertas. 

  Straipsnyje Nosovičius cituoja Lietuvos socialinės apsaugos ir darbo ministrę Moniką Navickienę, kuri bandė pateisinti Lietuvos valdžios veiksmus. Anot jos, žmonės yra sunkioje padėtyje ne todėl, kad "Lietuvoje kažkas negerai", bet todėl, kad institucija yra pavaldi Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos "režimui". 

  "Tai reiškia, kad jei ekonominės krizės įkarštyje Lietuva palieka kelis šimtus savo piliečių be pajamų šaltinio, tai viskas "joje yra gerai"? Jei vienos iš Druskininkų miestą formuojančių įmonių sunaikinimas yra tiesioginė Lietuvos užsienio politikos pasekmė, tai Lietuvai kažkas negerai. 400 Lietuvos piliečių į gatvę išvijo ne "Aleksandro Lukašenkos režimas". Tai padarė pati Lietuva", — sakė Nosovičius. 

  Ekonomistas pabrėžė, kad sanatorijos istorija rodo, jog Lietuvos užsienio politika yra asociali Lietuvos piliečių atžvilgiu ir kenkia šalies socialiniam ir ekonominiam stabilumui. 

  Eksperto teigimu, panaši situacija gali būti ir su "Lietuvos geležinkelių" bei Klaipėdos uosto darbuotojais, nes Lietuva praranda Baltarusijos tranzitą. Be to, Vilniuje diskutuojama apie sankcijų įvedimą "Belaruskalij". Nosovičiaus teigimu, jei šios rūšies kroviniai išnyks, Klaipėdos uostas praras trečdalį savo krovinių apyvartos. 

  "Klaipėda yra uostas. Jei jis bankrutuos, miestas liks be pragyvenimo šaltinio. Jei bankrutuos "Lietuvos geležinkeliai", tūkstančiai žmonių neteks darbo. Lietuvos vyriausybės politika sistemingai veda prie vienos pagrindinių strateginių įmonių sunaikinimo ir socialinės-ekonominės katastrofos trečiame pagal dydį šalies mieste. O kai tai nutiks, vyriausybės pareigūnas mitinge dešimtims tūkstančių bedarbių pasakys, ką pasakė Baltarusijos sanatorijos darbuotojams: eikite ir ieškokite darbo! Tėvynė jums nieko neskolinga ir visai nereikėjo dirbti už baltarusių pinigus", — rašo autorius. 

  Skandalas dėl "Belorus" sanatorijos

  "Swedbank" įšaldė "Belorus" sanatorijos Druskininkuose sąskaitas dėl įsigaliojusio trečiojo ES sankcijų paketo prieš Baltarusijos valdžios institucijas, dėl ko darbuotojai liko be atlyginimų. Daugelis jų prarado vienintelį pajamų šaltinį. 

  Lietuvos Seimas nusprendė, kad šalies įmonėms, kurioms taikomos ES sankcijos, nemokamos prastovų subsidijos. Tokiu atveju paliekantys organizaciją darbuotojai gali gauti vienkartinę tikslinę išmoką. 

  Užimtumo tarnyba taip pat paskelbė nutraukianti valstybės finansinę paramą, teikiamą "Belorus" sanatorijai karantino ir ekstremalių situacijų metu. 

  Sanatorijos darbuotojai jau surengė keletą protestų, reikalaudami grąžinti jiems darbo vietas, ir kreipėsi į teismą, reikalaudami atblokuoti įstaigos sąskaitas. 

  "Belorus" sanatorijos atvejis yra pirmasis Lietuvos istorijoje, kai šalyje veikiančiai įmonei buvo taikomos tarptautinės sankcijos. 

  Baltarusijos tranzito persiorientavimas 

  Krovinių nukreipimo iš Baltijos šalių į Rusijos uostus klausimas iškilo po griežtų Lietuvos pareiškimų ir veiksmų, susijusių su situacija Baltarusijoje po prezidento rinkimų, kuriuos oficialiai, šalies CRK duomenimis, laimėjo Aleksandras Lukašenka. 

  Daugelis ekspertų mano, kad jei Baltarusijos tranzitas paliks Lietuvą, valstybės ekonomika labai nukentės. 

  Rusija ir Baltarusija jau seniai diskutuoja dėl krovinių perorientavimo iš Baltijos šalių uostų į rusų. Šalys tariasi dėl sąlygų ir sprendžia komercinius klausimus. Jei Baltarusija sutiks su Rusijos Federacijos pasiūlymu, tada Baltijos šalys gali prarasti dideles pajamas. 

  Anksčiau Baltarusijos ministras pirmininkas Romanas Golovčenka sakė, kad susitarimas su Rusija Baltarusijos prekybininkams suteiks bent jau ne blogesnes sąlygas nei Baltijos šalyse. 

  Dar šia tema

  Ekspertas: kad ir kas nutiktų su Lietuva, tranzitas per Rusiją bus naudingas Minskui
  Politologas: Lietuva tikisi, kad Tichanovskaja grąžins išėjusį Baltarusijos tranzitą
  "Pradės pardavinėti uostus": įvertinta žala Baltijos šalims dėl Rusijos krovinių praradimo
  Tegai:
  tranzitas, krovinių vežimas, Sanatorija "Belorus", Baltarusija, Lietuva

  Svarbiausios temos