00:10 2021 Kovo 01
Tiesioginis eteris
 • USD1.2121
 • RUB90.6697
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą

  Jau seniai gyvsidabrio termometrus uždrausta tiekti į Lietuvos rinką, tačiau nemažai gyventojų vis dar juos naudoja

  VILNIUS, vasario 7 — Sputnik. Nacionalinis visuomenės sveikatos centro specialistai priminė apie gyvsidabrio termometro keliamą pavojų žmogaus sveikatai.

  Didžiausia problema yra tai, kad gyvsidabrio termometrai dažnai yra sudaužomi, todėl į aplinką patenka žmogaus sveikatai kenksmingų gyvsidabrio garų.

  Nors gyvsidabrio termometrus tiekti į Lietuvos rinką uždrausta daugiau nei prieš dešimt metų, nemažai gyventojų vis dar juos naudoja. Pernai NVSC Klaipėdos departamentas iš Klaipėdos apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos gavo 21 pranešimą apie gyvenamosiose patalpose sudaužytus gyvsidabrio termometrus. 

  Ką daryti, jei sudužo gyvsidabrio termometras

  Išsiliejusį nedidelį gyvsidabrio kiekį gyventojai gali surinkti patys. Pasklidusius gyvsidabrio rutuliukus reikia sustumti lazdele ant popieriaus lapo. Gyvsidabrį galima surinkti ir lipnia juosta, klijais pateptu popieriumi ar gumine kriauše su specialiu stikliniu rinktuvu. 

  Surinktą gyvsidabrį reikia suberti į stiklinį indą su vandeniu (vandenyje šis sunkusis metalas negaruoja) ir sandariai uždaryti dangteliu. Jokiu būdu negalima gyvsidabrio išmesti į buitinių atliekų konteinerį. Indą su gyvsidabriu būtina pristatyti į atliekų surinkimo aikšteles.

  Jeigu patiems surinkti sudužusio termometro gyvsidabrį nepavyksta, rekomenduojama bendruoju pagalbos telefonu 112 kviesti ugniagesius, kurie saugiai surinks išsiliejusį gyvsidabrį ir atliks pirminę demerkurizaciją . 

  Patalpas būtina išvalyti ir išvėdinti 

  Jei garai plačiai pasklinda ir koncentracija stipriai padidėja, patalpoms visiškai išvalyti gali prireikti mažiausiai 2–3 savaičių, tad tiek laiko patalpose žmonėms būti draudžiama. 

  Surinkus gyvsidabrį visus patalpų paviršius ir grindis reikia nuplauti pakaitintu (iki 70–80 °C) muilo ir sodos (52 g sodos ir 45 g muilo 1 litrui vandens) arba 0,2 proc. vandeniniu kalio permanganato (2 g kalio permanganato 1 litrui vandens) tirpalu, po to viską perplauti vandeniu. 

  Patalpas plauti ir vėdinti reikia keletą kartų per dieną. Atlikus darbus būtina gerai išvėdinti patalpas, su muilu nusiplauti rankas ir veidą, išsiskalauti burną, persirengti ir išplauti rūbus. 

  Kodėl gyvsidabris pavojingas

  Gyvsidabris — bene nuodingiausias sunkusis metalas, galintis smarkiai paveikti nervų sistemą ir sukelti smegenų veiklos sutrikimus. Pats gyvsidabris, kaip metalas, nėra labai pavojingas, kur kas pavojingesni jo garai. Gyvsidabrio garų žmogus nejaučia, nes jie neturi nei spalvos, nei kvapo. 

  Blogiausia, kad gyvsidabris garuoti pradeda prie 0 laipsnių temperatūros ir kuo aukštesnė temperatūra, tuo garavimas yra intensyvesnis, ypač dabar, kai patalpos yra šildomos. 

  Pirmieji apsinuodijimo gyvsidabriu požymiai — silpnumas, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, seilėtekis, metalo skonis burnoje, kartais būna pilvo skausmai ir kraujingas viduriavimas. 

  Žmonėms, nuogąstaujantiems, kad galėjo apsinuodyti gyvsidabriu, rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.

  Dar šia tema

  Italijoje gydytojas žudė pacientus su COVID-19, kad atlaisvintų lovas
  Gydytojas perspėja apie visuotinį žlugimą atsisakius skiepytis
  Gydytoja papasakojo, kaip išgyventi staigius orų pokyčius
  Tegai:
  Lietuva

  Svarbiausios temos