04:00 2021 Balandžio 21
Tiesioginis eteris
 • USD1.2051
 • RUB92.2786
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą

  Tyrimo duomenimis, beveik 40 proc. Lietuvos gyventojų pripažįsta, kad karantino metu namų ruošai ir vaikų priežiūrai tenka skirti daugiau laiko 

  VILNIUS, vasario 28 — Sputnik. Tik kas antras nuotoliniu būdu dirbantis gyventojas teigia, kad jam pavyksta suderinti darbą iš namų su namų ruoša ar vaikų priežiūra. Auginantys nepilnamečius vaikus su nauja realybe sako susitvarkantys 37 proc. apklaustųjų, rodo "Swedbank" Finansų instituto užsakymu atliktas gyventojų nuomonės tyrimas.

  Vilnius
  © Sputnik / Владислав Адамовский

  Tyrimo duomenimis, beveik 40 proc. Lietuvos gyventojų pripažįsta, kad karantino metu namų ruošai ir vaikų priežiūrai tenka skirti daugiau laiko. 

  Pasak "Swedbank" Finansų instituto ekspertės Justinos Bagdanavičiūtės, karantinas išryškino darbų bei atsakomybių pasidalinimo iššūkius šeimose. Toks išaugęs namų ruošos ir rūpinimosi vaikais krūvis labai retai proporcingai pasiskirsto tarp šeimos narių — paprastai jis tenka vienam šeimos nariui, ir dažniausiai tai būna moteris. 

  Remiantis tyrimu, karantino metu išaugęs laikas namų ruošai ir vaikų priežiūrai skirtingai atsiliepė moterų ir vyrų laisvalaikio ir poilsio sritims. Moterys, palyginti su vyrais, dažniau skundėsi poilsio stygiumi (43 proc.), apribotomis galimybėmis tobulėti (36 proc.) ar užsidirbti (28 proc.). Vyrams labiausiai trūko laisvalaikio (54 proc.), poilsio (36 proc.) bei bendravimo su draugais (35 proc.).  

  Anot Bagdanavičiūtės, pagrindiniai neapmokamo darbo skirtumai tarp vyrų ir moterų išryškėja, vertinant pavienius namų ūkio darbus ir jiems skiriamą dėmesį bei laiką. Pavyzdžiui, 85 proc. moterų visada arba dažnai ruošia maistą, kai tokių vyrų yra kiek daugiau nei trečdalis. 88 proc. moterų nurodo skalbiančios ir prižiūrinčios namų tvarką, kai tokių vyrų dalis sudaro 27 proc.

  Kaip rodo tyrimas, netolygų atsakomybių išsidėstymą patvirtina ir vaikų turintys respondentai. Visada arba dažnai kasdiene vaikų priežiūra, pavyzdžiui, jų higiena ir maistu, rūpinasi 92 proc. moterų ir tik trečdalis vyrų. Vaikams ruošti pamokas padeda 69 proc. moterų ir 37 proc. vyrų. Visada arba dažnai vaikų laisvalaikiu rūpinasi 65 proc. moterų ir beveik 50 proc. vyrų.  

  Reprezentatyvią gyventojų apklausą "Swedbank" Finansų instituto užsakymu 2021 m. sausio 19–29 d. atliko rinkos tyrimų bendrovė "Norstat". Tyrimo metu buvo apklaustas 1001 Lietuvos miestų gyventojas nuo 18 iki 60 metų amžiaus, kurio namų ūkį sudaro daugiau nei vienas asmuo.

  Tegai:
  karantinas

  Svarbiausios temos