16:17 2021 Balandžio 12
Tiesioginis eteris
 • USD1.1888
 • RUB91.8152
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Sausio 13-osios byla (129)

  Sprendime pažymima, kad "skundžiamas Vilniaus apygardos teismo sprendimas dar neįsiteisėjo, o šioje byloje vis dar yra prokuroro prašymas padidinti bausmės terminą trejais metais"

  VILNIUS, kovo 24 — Sputnik. Lietuvos apeliacinis teismas atmetė Rusijos kariuomenės atsargos karininko Jurijaus Melio, nuteisto 1991 metų sausio 13-osios įvykių byloje, skundą dėl teismo sprendimo jam skirti areštą, RIA Novosti pranešė jo advokatė Galina Kardanovskaja.

  Kovo 9 dieną Lietuvos apeliacinis teismas nusprendė skirti 20 dienų areštą Meliui, kuriam septynerių metų laisvės atėmimo bausmė baigėsi kovo 12 dieną. Kaip matyti iš teismo sprendimo, prokuratūra tokios priemonės būtinumą aiškina tuo, kad Melis yra užsienio pilietis ir, paleistas į laisvę, gali slapstytis, išvykti iš šalies ir taip išvengti galimo ilgesnio įkalinimo. Anksčiau buvo pranešta, kad Melis pateikė skundą dėl Lietuvos teismo sprendimo skirti areštą.

  Advokatų teigimu, jų kliento areštas buvo apgalvotas, neteisėtas ir nepagrįstas.

  "Melis jau atliko septynerių metų laisvės atėmimo bausmę, kurią jam paskyrė Vilniaus apygardos teismas, todėl jis nebegali būti areštuotas", — pareiškė Kardanovskaja.

  Kaip liudija 2021 metų kovo 23 dienos sprendimas, "advokatų argumentus atmetė apeliacinės instancijos teismas, kuris nustatė, kad pono Melio sulaikymas yra pagrįstas". Sprendime teismas pažymėjo, kad "nors Melis jau atliko laisvės atėmimo bausmę, skundžiamas Vilniaus apygardos teismo sprendimas dar neįsiteisėjo, o šioje byloje vis dar yra prokuroro prašymas padidinti bausmės terminą trejais metais".

  1991 metų sausio 13-osios byla

  Lietuvos Aukščiausioji Taryba 1990 metų kovo 11 dieną paskelbė respublikos nepriklausomybę. 1991 metų sausio mėnesį Lietuvoje prasidėjo protestai, į respubliką buvo išsiųstos specialiosios pajėgos. Sausio 13-osios naktį sovietų šarvuočių kolona pasiekė Vilniaus centrą. Incidento metu žuvo 14 žmonių, daugiau kaip 600 buvo sužeisti.

  Lietuvos prokuratūra teigė, kad žudynes įvykdė sovietų kareiviai, tačiau nepateikė jokių to įrodymų. Tuo pat metu prokuratūra reikalavo griežtų bausmių kaltinamiesiems.

  2019 metų kovo mėnesį Vilniaus apygardos teismas paskelbė nuosprendį. Sausio 13-osios byloje buvo kaltinami 67 žmonės, dauguma iš jų — už akių. Tarp kaltinamųjų buvo Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos piliečiai.

  Prieš teismą stojo tik du žmonės — Rusijos kariuomenės atsargos pulkininkas Jurijus Melis ir buvęs karys Genadijus Ivanovas. Jie buvo nuteisti kalėti septynerius ir ketverius metus atitinkamai. Apeliacinis teismas gavo daugiau nei 60 apeliacinių skundų.

  Maskva laiko šį nuosprendį "neteisėtu". Rusijos Federacija pabrėžė, kad Lietuvos teisėsaugos institucijos nepateikė nė vieno sovietų kariškių kaltės įrodymo. Maskva pažymėjo, kad posėdžių metu buvo pažeidžiamos visos tarptautinės ir Lietuvos vidaus teisės normos, o rusai buvo teisiami už nusikaltimus, kurių nepadarė.

  1991 m. sausio 13 d. įvykiai Vilniuje
  © Sputnik
  1991 m. sausio 13 d. įvykiai Vilniuje
  Temos:
  Sausio 13-osios byla (129)

  Dar šia tema

  Lietuvos teismas pateikia absurdiškus Melio sulaikymo argumentus, mano advokatas
  Rusijos Federacijos visuomenės rūmų narė: Rusija kovos už Lietuvoje nuteistą Melį iki galo
  Ekspertė: Lietuva bando daryti politinį spaudimą Rusijai Sausio 13-osios byloje
  Melis pateikė skundą dėl Lietuvos teismo sprendimo jam skirti areštą
  Tegai:
  Lietuvos apeliacinis teismas, Sausio 13-osios įvykiai, Sausio 13-osios byla, Lietuva, Jurijus Melis

  Svarbiausios temos