14:58 2021 Balandžio 17
Tiesioginis eteris
 • USD1.1986
 • RUB90.8921
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  "Šnipinėjimo skandalas" Lietuvoje (63)

  Paskelbta pertrauka proceso dalyviams baigiamosioms kalboms pasiruošti. Kitas posėdis numatytas gegužės viduryje

  VILNIUS, kovo 30 — Sputnik. Šiaulių apygardos teismas tęsė bylos nagrinėjimą dėl opozicijos politiko, buvusio "Socialistinio liaudies fronto" lyderio Algirdo Paleckio ir verslininko Deimanto Bertausko, kurie įtariami "šnipinėjimu Rusijos Federacijos labui", pranešė teismo spaudos tarnyba.

  Antradienį teismas baigė įrodymų tyrimą. 

  Paskutiniame posėdyje Paleckio gynėjai pateikė užklausą Valstybės saugumo departamentui (VSD), kad šis atsakytų, ar yra įsipareigojimų tarp VSD ir Bertausko, jei taip — kokie šie įsipareigojimai. Kaltinamojo gynėjai taip pat pageidavo žvalgybinės Bertausko apklausos garso įrašų.

  VSD teismui pateiktame atsakyme nurodoma, kad, "įvertinus VSD Specialiosios ekspertų komisijos 2021 metų kovo 17 dienos siūlymą, buvo nuspręsta neišplatinti 2018 metų spalio 12 dienos žvalgybinio veiksmo medžiagos, kuri iki šiol nebuvo išplatinta, bei neišplatintos duomenų dalies garso įrašo, nes nėra pasibaigęs šios informacijos įslaptinimo terminas ir neišnykęs įslaptinimo tikslingumas". Be to, nėra galimybės perduoti išslaptintos duomenų dalies garso įrašą, nes "jame yra duomenų, kurie gali padėti nustatyti žvalgybos pareigūnų tapatybę".

  Dokumente taip pat pažymima, kad VSD neturi teisės teikti informacijos apie asmenų bendradarbiavimą ar nebendradarbiavimą. Reziumuojama, kad VSD visą turimą su nagrinėjama baudžiamąja byla susijusią informaciją yra perdavęs kompetentingoms institucijoms, todėl papildomai teiktinos informacijos neturi.

  Teismas proceso dalyvius įspėjo, kad šioje byloje neviešuose pasėdžiuose duoti parodymai negali būti viešinami, priešingu atveju gresia baudžiamoji atsakomybė. Paleckio gynyba pareiškė, jog nori kalbėti teismo posėdžių salėje. Savo ruožtu kaltintojai reikalauja nuotolinio formato, o Bertauskas ir jo advokatas pareiškė, kad teisę, kaip organizuoti teismo posėdį, palieka spręsti teismui.

  Artimiausias teismo posėdis paskirtas gegužės 19 dieną, 13:00 valandą.

  Paleckio byla

  2020 metų kovo pradžioje Lietuvos generalinė prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą dėl Paleckio bylos. Be jo, byloje taip pat kaltinamas Deimantas Bertauskas. Istorikas Valerijus Ivanovas yra liudytojas.

  Kaltinamieji byloje kaltinami "dalyvavimu organizuotoje grupėje kartu su Rusijos Federacijos žvalgybos pareigūnu ir kitais Rusijos piliečiais" ir "šnipinėjimu Rusijos žvalgybai".

  Paleckis ne kartą yra deklaravęs savo nekaltumą. Kaip arešto priežastį jis nurodė tai, kad Lietuvos valdžia jam keršijo dėl jo susidomėjimo 1991 metų sausio 13 dienos įvykiais prie Vilniaus televizijos bokšto, taip pat dėl jo bendravimo su rusais.

  Jis taip pat teigia, jog prokuratūra daro viską, kad jo byloje būtų išvengta atvirų teismo posėdžių.

  Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova anksčiau pabrėžė, kad Lietuva visiškai pamina demokratines vertybes, kurias deklaravo stodama į Europos Sąjungą ir NATO.

  Temos:
  "Šnipinėjimo skandalas" Lietuvoje (63)

  Dar šia tema

  Paleckio byla: istorikas Ivanovas papasakojo apie liudininkų apklausą Lietuvoje
  Teismas apklausė keturis liudytojus Paleckio byloje
  Dezinformacijos sargyboje: lietuviai bus "išgelbėti" nuo nereikalingos tiesos
  Tegai:
  byla, Algirdas Paleckis, Šiaulių apygardos teismas

  Svarbiausios temos