20:42 2021 Balandžio 22
Tiesioginis eteris
 • USD1.2046
 • RUB91.3275
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą

  Pabrėžiama, kad didelę dalį žarnyno infekcinių ligų sukelia mikroorganizmai, kurie į žmogaus organizmą patenka su maistu

  VILNIUS, balandžio 2 — Sputnik. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai teigia, kad ruošiant šventinį Šv. Velykų stalą svarbu kruopščiai laikytis asmens higienos ir maisto saugos reikalavimų.

  Pabrėžiama, kad didelę dalį žarnyno infekcinių ligų sukelia mikroorganizmai, kurie į žmogaus organizmą patenka su maistu. Viena iš dažniausiai pasitaikančių maistinės kilmės infekcijų Lietuvoje yra salmoneliozė, kurią sukelia Salmonella bakterijos, dar vadinamos salmonelėmis.

  Praeiviai Vilniuje, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Владислав Адамовский

  "Salmoneliozė yra pavojinga tuo, kad ja dažniausiai užsikrečia ne pavieniai asmenys, o kyla protrūkiai, t. y. suserga grupė žmonių, vartojusių tą patį maistą. Dažniausiai šios ligos protrūkiai siejami su maisto tvarkymo įmonių veikla, tačiau, suprantama, pasitaiko ir namų aplinkoje", — teigia NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Brigita Rašimaitė.

  Specialistai primena, kad salmoneliozė pasireiškia pykinimu, vėmimu, viduriavimu, karščiavimu, pilvo ir galvos skausmais. Dažniausiai minėti ligos simptomai prasideda po 12–72 val. nuo užsikrėtimo. Ligos inkubacinis periodas priklauso nuo salmonelių kiekio, esančio maisto produkte. Liga paprastai trunka 4–7 dienas ir daugelis pasveiksta be specifinio gydymo. 

  Tuo pačiu NVSC primena, kad kiaušinius reiktų pirkti tik iš oficialių prekybos vietų ar ūkininkų ir atkreipti dėmesį į kiaušinių galiojimo datą — kiaušinius tinka vartoti 28 dienas po jų padėjimo.

  Taip pat derėtų atkreipti dėmesį į jų kvapą, spalvą, nupirktus kiaušinius laikyti šaldytuve taip, kad jie nesiliestų su kitais maisto produktais. Kiaušinius švariai nuplauti prieš maisto ruošą.

  Pažymima, kad reikia kruopščiai nuplauti visus indus ir įrankius, taip pat rankas po kontakto su žaliais kiaušiniais.

  Specialistė teigia, kad infekcijos šaltiniu gali tapti bet koks maistas, jei jį ruošiant nesilaikoma higienos reikalavimų, todėl itin svarbu kruopščiai plauti rankas ir virtuvėje naudojamas priemones. 

  Tegai:
  Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), maistas, Velykos

  Svarbiausios temos