12:19 2021 Balandžio 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.1986
 • RUB90.8921
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą

  Respublikos pervadinimas lietuvių kalba nepadės nei Vilniui, nei pačiai Tichanovskajai, mano ekspertas Ivanas Lizanas

  VILNIUS, balandžio 6 — Sputnik. Paprastai šalys yra pervadinamos, kai yra politinis tikslingumas, tačiau situacijoje su Baltarusija to nėra, interviu Sputnik Lietuva pasakė analitinio biuro "Sonar-2050" vadovas Ivanas Lizanas.

  Sausį pervadinti Baltarusiją lietuvių kalboje pasiūlė buvusi kandidatė į Baltarusijos prezidentus Svetlana Tichanovskaja.

  Minskas, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik/ Виктор Толочко

  Į tai Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) Laikinoji kalbos politikos pakomisė pareiškė, jog valstybės pavadinimo Baltarusija lietuvių kalboje keisti nereikėtų. Pavadinimui Baltarusia vietoj dabartinio Baltarusija nepritartina kaip nesisteminės darybos variantui, pažymėjo VLKK.

  Lizano teigimu, Lietuva galės grįžti prie Baltarusijos pervadinimo tik tuo atveju, jei bus rastas naujas protesto lyderis su nauja darbotvarke, kuriai gali būti skirta rimta politinė priežastis.

  "Tai nesuteiks jokių pranašumų vien dėl to, kad Tichanovskajos politinis reitingas yra statistinių klaidų lygyje, ir galbūt net standartinė klaida esant socialiniams tyrimams yra aukštesnė už jos reitingą. Taigi, kad ir kaip lietuviai pervadino Baltarusiją, tai jokiu būdu nepadės jų politikai Baltarusijos atžvilgiu ir tai jokiu būdu nepadės Tichanovskajai", — pasakė jis.

  Pasak eksperto, baltarusiams nerūpi jokie jų šalies pavadinimai lietuviškai, nes Baltijos šalių gyventojais jie tikrai savęs nelaiko.

  Padėtis Baltarusijoje

  Po rugpjūčio 9 dieną Baltarusijoje vykusių prezidento rinkimų, kuriuose šeštą kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka, kuris, CRK duomenimis, surinko 80,1 proc. balsų, šalyje prasidėjo masiniai opozicijos protestai.

  Opozicija mano, kad laimėjo Svetlana Tichanovskaja, ir reikalauja derybų dėl valdžios perdavimo ir naujų rinkimų. Buvusi kandidatė netrukus po rinkimų išvyko į Lietuvą, kur iš anksto buvo išvežti jos vaikai.

  Baltarusijos generalinė prokuratūra iškėlė bylą pagal baudžiamąjį straipsnį dėl raginimų užgrobti valdžią. Tichanovskaja įtraukta į tarptautinį ieškomų asmenų sąrašą Baltarusijoje ir Rusijoje.

  Kaip teigė Baltarusijos valdžia, Lietuva, Lenkija ir kitos šalys aktyviai kišasi į Baltarusijos vidaus reikalus ir bando kontroliuoti opoziciją. Taip pat Rusijos valdžia pranešė apie aktyvų Vilniaus kišimąsi į kaimyninės šalies reikalus.

  Tegai:
  Svetlana Tichanovskaja, Lietuva, Baltarusija

  Svarbiausios temos