10:01 2021 Gegužės 10
Tiesioginis eteris
 • USD1.2059
 • RUB89.4671
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Medicina ir sveikata (433)

  JAV Nacionalinio vėžio instituto mokslininkai ištyrė 130 vaikų, gimusių Černobylio nelaimių likvidatorių šeimose, ir atžalų, kurios buvo paveiktos, genomus

  VILNIUS, balandžio 25 — Sputnik. Mokslininkai, tyrę vaikų, kurių tėvai 1986 metais patyrė Černobylio avariją, spinduliuotę, naudodami genomo sekos nustatymo metodą, lytines ląsteles, nerado jose per daug naujai susidariusių mutacijų.

  Iš tyrimo autoriai daro išvadą, kad jonizuojančiosios spinduliuotės padaryta DNR žala nėra paveldima. Tyrimo rezultatai skelbiami žurnale "Science".

  Yra žinoma, kad jonizuojančiosios spinduliuotės poveikis padidina DNR mutagenezę, dėl kurios žmonėms, patyrusiems radiaciją, išsivysto vėžys ir kitos ligos, susijusios su DNR grandinės įtrūkiais.

  Norėdami ištirti, ar šie genetiniai pokyčiai yra paveldimi, JAV, Ukrainos, Rusijos ir Japonijos mokslininkai, vadovaujami Meredith'os Yeager iš JAV Nacionalinio vėžio instituto, ištyrė 130 vaikų, gimusių Černobylio nelaimių likvidatorių šeimose, ir atžalų, kurios buvo paveiktos, genomus po švitinimo. Visi vaikai buvo pradėti ir gimę po avarijos 1987–2002 metais.

  Mokslininkų užduotis buvo išsiaiškinti, ar naujų mutacijų skaičius šių vaikų gemalo linijos ląstelėse viršija tą patį rodiklį vidutiniškai populiacijai. Skirtingai nuo somatinių ląstelių, mutacijos ir kiti genetiniai pokyčiai lytinėse ląstelėse yra paveldimi.

  Nepaisant to, kad radiacinės nelaimės, tokios kaip Černobylio atominėje elektrinėje ar Fukušimos atominėje elektrinėje, įvyksta periodiškai, iki šiol nebuvo atlikta sisteminių tyrimų, įvertinančių radiacijos poveikio, perduodamo iš kartos į kartą, riziką.

  "Tai vienas pirmųjų tyrimų, kuriame sistemingai įvertinamas žmogaus mutacijų dažnio pokytis reaguojant į žmogaus sukeltą nelaimę, kurią lydi atsitiktinis poveikis", — rašo straipsnio autoriai.

  Beveik visi paveldimi genetiniai pokyčiai yra bent vieno iš tėvų gemalo DNR. Tačiau nedaug perduotų variantų yra unikalūs. Jie atsiranda dėl atsitiktinių lytinių ląstelių — spermos ir kiaušinėlių — mutacijų. Būtent šios mutacijos vadinamos naujai susiformavusiomis arba de novo mutacijomis (DNM). Tai vienintelė genominių pokyčių klasė, kurios neveikia evoliucinė atranka, todėl ji labai domina mokslininkus, dirbančius paveldimų ligų srityje.

  Dėl naujausių genomo sekos nustatymo metodų sukūrimo, visai neseniai tapo įmanoma ištirti visą trigubą tėvo, motinos ir vaiko genomą populiacijos lygiu, kuris yra būtinas de novo mutacijų skaičiavimui.
  Šiandien mokslininkai mano, kad DNM populiacijoje yra 50–100 naujų mutacijų, tenkančių kiekvienai kartai.

  Naujo tyrimo rezultatai rodo, kad vaikuose, kurių tėvai buvo apšvitinti Černobylio atominėje elektrinėje, šis skaičius neviršija vidurkio ir nėra pernelyg didelių mutacijų lytinėse ląstelėse.

  "Mūsų tyrimai nepatvirtina jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio iš kartos į kartą į žmogaus gemalo DNR", — daro išvadą autoriai.

  Kitaip tariant, vaikų, gimusių po avarijos Černobylio atominėje elektrinėje, organizme mokslininkai nerado pastebimų genetinių anomalijų, kurios yra paveldimos.

  Temos:
  Medicina ir sveikata (433)
  Tegai:
  mutacija

  Svarbiausios temos