15:11 2020 Vasario 18
Tiesioginis eteris
 • USD1.0835
 • RUB68.7554

  Borisas Marcinkevičius taip pat priminė šalies dujų sistemos, jos struktūros ir kuro paskirstymo per ją ypatybes

  Ukrainos dujų perdavimo sistemai (DPS) galėtų būti netaikomas trečiasis ES energetikos paketas, jei Kijevas pirktų dujas iš "Gazprom", mano energetikos ekspertas Borisas Marcinkevičius.

  Interviu Sputnik Lietuva ekspertas priminė, kad Ukraina neturi tiesioginių pristatymų iš Rusijos bendrovės, todėl Europa jos DPS laiko kaip tranzitinį maršrutą.

  "Jei tikėtume dokumentais, rusiškos dujos nėra tiekiamos į Ukrainos DPS. Pasakė "atvirkščiai" — pateko į Trečiąjį energetikos paketą, su kuo, tiesą sakant, galima juos ir pasveikinti. Jei būtų buvusi tiesioginė sutartis, tada taip, tikrai galima peržengti Trečiąjį energetikos paketą", — pasakoja jis.

  Marcinkevičius paaiškino, kad Ukrainos dujų sistema suprojektuota taip, kad jos dujų perdavimo ir paskirstymo dalys praktiškai sujungtos.

  "Tuo atveju, jei iš DPS perkamos Rusijoje dujos būtų paskirstomos per dujų paskirstymo sistemą, tada taip, kadangi nuo 2015 metų Ukraina iš "Gazprom" tiesiogiai nieko neperka. Jie padarė savo pasirinkimą ir gavo vienintelį galimą variantą", — pareiškė jis.

  Atsakydamas į žiūrovų klausimus, Marcinkevičius sakė, kad be sutarties su "Gazprom" Kijevas negalės pirkti degalų dujų biržoje. Net teoriškai tai atrodo neįmanoma, nes reikia įgyvendinti tam tikras procedūras. Be to, pasak eksperto, neaišku, kaip Rusijos įmonė galės tiekti dujas be sutarties ir į kokią biržą gali išeiti Ukraina.

  Marcinkevičius taip pat paaiškino, kodėl Estijos koncerno "Eesti Energia" JAV projektas, susijęs su skalūnų naftos plėtra, nepasiteisino.

  "Jie turėjo dukterinę įmonę, įregistruotą JAV, susijusią su skalūnų naftos plėtra. Ne šiaip naftos, o būtent skalūnų naftos. <...> Viena iš labiausiai patyrusių kompanijų, kurios žino, kaip išgauti skalūnų naftą. Pritrūko pinigų — viskas labai paprasta", — pažymėjo jis.

  Spalio pabaigoje Ukrainos Aukščiausioji Rada priėmė įstatymą, kuris leistų iki metų pabaigos išskirti nepriklausomą DPS operatorių nuo "Naftogaz". Dokumente numatytas trečiųjų šalių draudimas privatizuoti, koncesuoti, nuomoti ir valdyti hidraulinius statinius.

  Buvo pažymėta, kad tai leis "Gazprom" sudaryti naują dujų tranzito sutartį pagal Europos taisykles.

  Dujų tranzito sutartys tarp Maskvos ir Kijevo baigia galioti šių metų pabaigoje. Šalys, dalyvaujant Briuseliui, bando susitarti išplėsti "mėlynojo kuro" tiekimą į ES per Ukrainą, tačiau kol kas to nepavyko padaryti.

  Paskutinis trišalis susitikimas, neatnešęs reikšmingų rezultatų, įvyko spalio mėnesį. Rusija, Ukraina ir Europos Komisija susitarė grįžti prie šio klausimo lapkričio pabaigoje.

  Dar šia tema

  Ukraina pareiškė esanti pasirengusi sustabdyti dujų tranzitą iš Rusijos
  Politologas: Ukrainos valdžia daro "nesuvokiamus pareiškimus" dėl tranzito
  Rusija nutrauks energetinius ryšius su Ukraina ir Baltijos šalimis
  Tegai:
  dujos, Ukrainos "Naftogaz", Gazprom, Rusija, Ukraina

  Dar vaizdo įrašų

  Svarbiausios temos