09:43 2020 Lapkričio 29
Tiesioginis eteris
 • USD1.1922
 • RUB90.9894

  Rusijos valstybinei korporacijai "Rosatom" pirmojo Baltarusijos AE jėgainės bloko paleidimas yra ne mažiau svarbus nei Minskui, interviu Sputnik Lietuva sakė energetikos ekspertas Borisas Marcinkevičius

  Pasak jo, Rusijai tai reiškia, kad šalies branduolinės technologijos buvo eksportuotos visu mastu.

  "Pirmojo Baltarusijos AE jėgainės bloko reikšmė yra didelė ne tik pačiai Baltarusijai — nes tai tikrai įvykis, jis pateko į savo ekonomikos aukštųjų technologijų šaką, mokslą su technologijų plėtros potencialu. Rusijai tai yra pirmasis 3+ atominės elektrinės projektas už Rusijos ribų. Mūsų branduolinės technologijos pradėtos eksportuoti visu mastu. Akivaizdu, kad tai kasmet tik didės. Planuojama paleisti antrąjį maitinimo bloką Baltarusijoje, pirmąjį bloką Turkijoje planuojama paleisti 2023 metais. Nepaisant to, tai yra įvykis. Mes su savo projektais peržengėme Rusijos sienas", — sakė jis.

  Ekspertas pridūrė, kad pasaulyje vyksta tyli konkurencija dėl 3+ kartos branduolinių elektrinių blokų paleidimo tarp Rusijos ir Kinijos. BelAE paleistas blokas leido Rusijos bendrovei žengti pirmyn.

  Marcinkevičius nekomentavo Lietuvos reakcijos, pažymėdamas, kad nereikia kalbėti "apie liūdnus dalykus".

  Oficialus pirmojo BelAE maitinimo bloko paleidimas numatomas lapkričio 7 dieną. Antradienį maitinimo blokas buvo įtrauktas į bendrą Baltarusijos energetinę sistemą. Po to Lietuvos operatorius "Litgrid" nutraukė elektros energijos perdavimą iš kaimyninės šalies, sumažindamas komercinio srauto pajėgumą iki nulio megavatų.

  Trečiadienį Lietuvos užsienio reikalų ministerija išsiuntė savo Baltarusijos kolegoms protesto notą, kurioje pasmerkė "neatsakingus Baltarusijos veiksmus", didinančius branduolines ir aplinkos grėsmes "ne tik Baltarusijai ar Lietuvai, bet ir visai Europai".

  Vilniaus ir Minsko nesutarimai dėl BelAE

  Lietuva nuo pat atominės elektrinės statybų šalia Astravo pradžios priešinosi projektui. Anot valdžios, vieta elektrinei, esanti vos už 50 kilometrų nuo Vilniaus, pasirinkta "nepagrįstai" ir atominė elektrinė "kelia grėsmę respublikos nacionaliniam saugumui".

  Kita vertus, branduolinis objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

  Ilgą laiką Lietuvai nepavykdavo įtikinti kaimynines Baltijos šalis atsisakyti elektros energijos iš BelAE. Rugpjūčio pabaigoje Latvijos vyriausybės vadovas Krišjanis Karinšas pareiškė, kad Ryga nustos prekiauti elektra su Minsku, jei bus paleista BelAE, tačiau tuo pat metu Latvija gali ir toliau prekiauti elektra su trečiosiomis šalimis, naudodama ryšį tarp Latvijos ir Rusijos.

  Pirmasis Baltarusijos atominės elektrinės (BelAE) energijos blokas paleidžiamas lapkričio 7 dieną. Į pirmąjį energijos bloką branduolinis kuras buvo įkrautas rugpjūčio viduryje, tai buvo pirmasis fizinio paleidimo etapas.

  Antrajame BelAE energijos bloke statybos ir montavimo darbai užbaigti 75 proc., atliekami individualūs pagrindinių technologinių įrenginių bandymai. Bloką planuojama pradėti eksploatuoti 2022 metais.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (470)

  Dar šia tema

  Ekspertas: Lietuva kovoja su Astravo AE kaip Don Kichotas su vėjo malūnais
  Astravo AE gavo leidimą pradėti elektros gamybą pirmajame bloke
  Linkevičius: Lietuva nežino, su kuo Baltarusijoje kalbėti apie Astravo AE
  Baltarusija patikslino Astravo AE komercinio paleidimo datą
  Tegai:
  Rusija, Rosatom, Astravo AE

  Dar vaizdo įrašų

  Svarbiausios temos