21:18 2020 Liepos 12
Tiesioginis eteris
 • USD1.1276
 • RUB80.2104
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  106

  Didžiosios Britanijos princui Philipui (Filipui) penktadienį sukanka 95 metai.

  VILNIUS, bir 10 — Sputnik. Edinburgo kunigaikščio titulą turintis princas, remiantis daugybę labdaros fondų, jau beveik 70 metų yra nuolatinis britų monarchės Elizabeth II (Elzbietos II) palydovas.

  Princas garsėja savo sąmojingais spontaniškais komentarais, kurie kartais būna įžeidūs, o kartais pralinksmina.

  Королева Великобритании Елизавета Вторая и ее супруг принц Филипп
  AFP / POOL / TOBY MELVILLE

  Filipas save vadina "bjauriu senu mulkiu". Toks stačiokiškas humoras kai kam labai patinka, bet dažnai pelno jam ir nepageidaujamą charakteristiką.

  Pavyzdžiui, per istorinį valstybinį vizitą Kinijoje 1986 metais princas Philipas grupę britų studentų perspėjo: "Jei pasiliksit čia ilgiau, visi tapsit siauraakiais".

  Nors princas pelnė šalto tėvo savo keturiems vaikams reputaciją, stebėtojai jį laiko tuo "rišikliu", kuris išlaikė karališkąją šeimą drauge per trijų jo atžalų skyrybų virtinę.

  Retai pastebima švelnesnė jo pusė atsiskleidė paaiškėjus, kad velionė princesė Diana vadindavo jį "Brangiausiuoju Tėčiu", laiškuose, kuriuose jis guosdavo ją dėl prastėjančio santuokinio gyvenimo su jo vyriausiuoju sūnumi princu Charlesu (Čarlzu).

  Karalienė, sakydama kalbą per auksinį jų vestuvių jubiliejų 1997 metais, pavadino jį savo "stiprybe ir ištverme per visus tuos metus".

  Princo vaikystė

  Princas Philipas gimė ant virtuvės stalo Korfu saloje 1921 metų birželio 10 dieną ir buvo vienintelis Graikijos princo Andriejaus, Graikijos karaliaus Konstantino jaunesniojo brolio, ir princesės Alice Battenberg (Alicijos Batenberg) sūnus.

  Kai jam buvo vos pusantrų metų, jis ir jo šeima buvo evakuoti britų Karališkojo karinio jūrų laivyno laivu iš politiškai nestabilios Graikijos.

  Šeima apsigyveno Paryžiuje, išsiuntė septynerių metų sulaukusį Philipą į parengiamąją mokyklą Anglijoje, o tada – į vidurinę mokyklą Škotijoje.

  Princo Philipo karjera kariniame jūrų laivyne nutrūko jo žmonai po karaliaus Jurgio VI mirties 1952 metais įžengus į sostą.

  "Būnant karalienės sutuoktiniu man atrodė, kad pirmoji mano pareiga yra geriausiai, kaip tik galėjau, tarnauti jai", — sakė jis.

  Laisvalaikiu jis buvo geras raitelis, atstovaudavo Britanijai tarptautinėse ristūnų lenktynėse.

  Jis taip pat globoja virtinę organizacijų, tarp jų – gamtosaugos grupę WWF, ir yra Kembridžo ir Edinburgo universitetų garbės rektorius.

  Svarbiausios temos