04:41 2018 Vasario 22
Vilnius-13°C
Tiesioginis eteris
  Astravo AE. Archyvinė nuotrauka

  Lietuvos URM įvardijo pagrindinius konsultacijų dėl Astravo AE tikslus

  © Sputnik/ Василий Семашко
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (109)
  1411

  Dvišalis Lietuvos-Baltarusijos ekspertų susitikimas, skirtas aptarti Baltarusijoje statomos Astravo atominės elektrinės (AE) klausimus, prasidės šiandien Minske. Konsultacijos tęsis ir trečiadienį, rugsėjo 14-tą.

  VILNIUS, rug 13 — Sputnik. Dviejų šalių susitikime Lietuvos ekspertai kels klausimus dėl Astravo atominės elektrinės statybų ir saugos, praneša šalies URM.

  Pastarąjį kartą Lietuvos ir Baltarusijos delegacijos šiais klausimais buvo susitikusios 2016 metų birželio 21–22 dienomis Vilniuje. Ministerija pažymėjo, kad vykusio susitikimo metu Lietuvos delegacija kėlė klausimus, "į kuriuos negaunama atsakymų jau daugelį metų". 

  Be to, tarp Lietuvos ir Baltarusijos ekspertų išryškėjo esminių nesutarimų ne tik dėl analizės metodologijos, bet ir dėl požiūrio į tarptautinių standartų taikymą, skaidrumo, atvirumo bei geros kaimynystės principus.

  Susitikime Minske Lietuvos atstovai kels Astravo AE aplinkosaugos ir branduolinės saugos klausimus, ypač daug dėmesio bus skiriama incidentams, kurie pastaruoju metu įvyko statomoje elektrinėje, pabrėžia ministerija.

  Lietuva ypač pavojingu laiko 2016 metais liepos 10 dieną įvykusį incidentą, kurio metu krito atominio reaktoriaus korpusas.

  "Įvykę incidentai parodė tendenciją, kad Baltarusijos institucijos slepia įvykusius incidentus, o jiems išaiškėjus bando sumenkinti jų mastą ir pasekmes. Lietuva reikalaus, kad būtų sprendžiamas Astravo AE projekto skaidrumo ir saugos kultūros trūkumas, nepakankamas Baltarusijos branduolinės saugos reguliatoriaus ir statybos generalinio rangovo vaidmuo užtikrinant statybos darbų saugą", — pranešė šalies užsienio reikalų ministerija.

  Lietuvos atstovai dar kartą išsakys reikalavimą Baltarusijai nedelsiant atlikti Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) aikštelių vertinimo misiją, kuri įvertintų Astravo AE bei alternatyvių aikštelių tinkamumą AE statybai. Baltarusijos atstovai bus raginami be tolesnio atidėliojimo įgyvendinti rizikos ir atsparumo vertinimo testus.

  Baltarusijos atstovai teigia, kad planuoja SEED misiją ir atsparumo testus įvykdyti šiais metais, tačiau jokių konkrečių datų nenurodo.

  Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenko. Archyvinė nuotrauka
  © Sputnik/ Михаил Климентьев

  Lietuva reikalauja, kad Baltarusija įsileistų tarptautinę statybos priežiūros komisiją ir, kad visuose tarptautinės priežiūros mechanizmuose dalyvautų Europos Sąjungos ir Lietuvos ekspertai.

  Į susitikimą Minske vyksta ekspertai iš įvairių Lietuvos institucijų: aplinkos ministerijos, užsienio reikalų ministerijos, energetikos ministerijos, radiacinės saugos centro, valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos, aplinkos apsaugos agentūros, Lietuvos geologijos tarnybos, radioaktyviųjų atliekų tvarkymo agentūros, fizikos instituto ir kitų.

  Astravo AE 50 kilometrų nuo Vilniaus stato Rusijos bendrovė "Rosatom". Pirmąjį jėgainės reaktorių numatoma paleisti 2018 metų pabaigoje.

  Daugiau naujienų apie Astravo atominės elektrinės statybas skaitykite Sputnik temoje >>

  Baltarusijos AE, kurioje bus įrengti du 1200 MW reaktoriai, statoma Gardino srities Astravo rajone. Projekto užsakovas — Respublikinė unitarinė įmonė "Belorusskaya AES", o projekto generalinis rangovas — Rusijos "Atomstroieksport".

  Pirmąjį jėgainės reaktorių numatoma paleisti 2018 metų pabaigoje.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (109)

  Dar šia tema

  Lietuvos atomininkų sostinė gali virsti miestu-vaiduokliu
  Lietuva ir Latvija kartu spręs Astravo AE saugumo problemas
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos