20:17 2018 Vasario 18
Vilnius-4°C
Tiesioginis eteris
  Migrantai Vengrijos pasienyje. Archyvinė nuotrauka

  Vengrijos premjeras: ES negali priversti priimti migrantų

  © AP Photo/ MTI/Balazs Mohai
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  Pabėgėlių krizė (83)
  8211

  Sekmadienį Vengrijoje vykusiame referendume Vyriausybė šalies piliečiams iškėlė klausimą dėl privalomo pabėgėlių perkėlimo pagal ES programą. Beveik visi dalyvavusieji referendume pasisakė prieš migrantų paskirstymo programą. Tačiau referendumas pripažintas neįvykusiu, nes jame dalyvavo mažiau nei pusė šalies gyventojų.

  VILNIUS, spal 3 — Sputnik. Vengrijos populistas premjeras Viktoras Orbanas sekmadienį pareiškė, kad Europos Sąjunga negali priversti jo šalies priimti migrantų, praneša BNS.

  Tai vyriausybės vadovas pareiškė po to, kai dėl nepakankamo rinkėjų aktyvumo buvo pripažintas neįvykusiu jo organizuotas referendumas, kuriame turėjo būti atmestas pabėgėlių paskirstymo Bendrijoje pagal privalomas kvotas planas.

  "Briuselis negali primesti savo valios Vengrijai", — ryžtingai kalbėjo Orbanas, kreipdamasis į savo šalininkus Budapešte.

  Nors sekmadienio plebiscite triuškinanti  balsavusiųjų dauguma — 98% — pasisakė prieš privalomas pabėgėlių kvotas, referendumas laikomas neįvykusiu, nes jame dalyvavo kiek mažiau nei 44% rinkėjų. Referendumas būtų laikomas įvykusiu, jei jame būtų balsavę pusė iš 8 milijonų balso teisę turinčių vengrų.

  Nacionalinis komitetas paskelbė referendumą neįvykusiu sekmadienį vakare, kai buvo suskaičiuoti balsalapiai. Tačiau Orbanas pabrėžė, kad bet kokiu atveju bus "teisinių pasekmių" ir stengėsi nesureikšminti mažo rinkėjų aktyvumo.

  "Briuselis ar Budapeštas — štai ko buvo klausiama, ir žmonės pasakė — Budapeštas", — sakė premjeras.

  Olbanas pareiškė, jog ketina siūlyti keisti konstituciją, "kad ji atspindėtų žmonių valią".

  "Priversime Briuselį suprasti, kad jis negali ignoruoti Vengrijos rinkėjų valios", — pabrėžė jis.

  Pabėgėlių stovykla. Archyvinė nuotrauka
  © Sputnik/ Илья Питалев

  Opozicijos atstovai anksčiau įspėjo, kad bet kokie teisiniai pakeitimai vadovaujantis referendumo rezultatais pažeistų konstituciją.

  Orbano dešiniojo sparno vyriausybė varė energingą agitaciją per žiniasklaidos priemones, ragindama rinkėjus atmesti ES planą dėl pabėgėlių paskirstymo po 28-ias bloko nares pagal privalomas kvotas.

  Tuo tarpu Vengrijos opozicinės partijos ragino boikotuoti spalio 2-osios balsavimą, kuriame rinkėjų buvo klausima: "Ar norite, kad ES galėtų įpareigoti vykdyti privalomą ne Vengrijos piliečių perkėlimą į Vengriją netgi negavus Nacionalinės Asamblėjos pritarimo?"

  Susitarimui dėl migrantų paskirstymo pernai pritarė dauguma ES šalių. Jis buvo parengtas siekiant padėti Graikijai ir Italijai, kurias užplūdo šimtai tūkstančių į ES traukiančių pabėgėlių, daugiausia sirų.

  Temos:
  Pabėgėlių krizė (83)

  Dar šia tema

  Čekija atsisako priimti pabėgėlius
  Kalė stovykla — nepavykęs bandymas susidoroti su migrantų krize
  Ministras apie pabėgėlius: įsipareigojimas ES gali būti neįvykdytas
  Beveik pusė Lietuvos gyventojų nepritaria pabėgėlių priėmimui
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos