13:06 2020 Rugsėjo 27
Tiesioginis eteris
 • USD1.1634
 • RUB90.4050
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  66

  Pirmadienį vakare visuomenę sukretė žinia apie Rusijos ambasadoriaus Turkijoje nužudymą. Tarptautinė visuomenė griežtai pasmerkė tokį nusikaltimą.

  VILNIUS, gruod 20 — Sputnik. Rusijos ambasadorius Turkijoje Andrejus Karlovas buvo nužudytas parodos metu. Žudikas, kuris buvo nužudytas policijos operacijos metu, du su puse metų dirbo Turkijos policijoje. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pavadino įvykį "niekšišku nužudymu" ir provokacija, kurios tikslas sugadinti gerus Rusijos ir Turkijos santykius bei pakenkti Sirijos situacijos reguliavimui.

  Tragedija parodos metu

  Ataka prieš Karlovą įvyko nuotraukų parodos "Rusija turkų akimis" atidarymo metu. Anot akivaizdininkų, nusikaltėlis vilkėjo verslo kostiumą, todėl sugebėjo laisvai užeiti į kambarį, kur vyko paroda.

  Kaip papasakojo RIA Novosti vienas iš parodos dalyvių, Karlovas tik pradėjo sveikinimo kalbą, kai už jo nugaros pasigirdo šūkis "Alach akbar" ir žmogus pradėjo šaudyti.

  Televizijos kanalo "NTV" duomenimis, žudikas pareikalavo, kad visi paliktų parodą, po to priėjo prie Karlovo ir iššovė dar kelis kartus. Policijos pareigūnai, atvykę į  įvykio vietą, likvidavo šaulį. Incidento metu buvo sužeisti dar trys žmonės.

  Žudikas tarnavo policijoje

  Nusikaltėlis sugebėjo laisvai patekti į parodą, nes turėjo policijos pareigūno pažymėjimą.

  Turkijos vidaus reikalų ministro duomenimis, užpuoliko vardas Mevliut Mert Altyntaš. Vyras gimė 1994 metais Turkijos Maniso provincijoje. Jis baigė policijos akademiją ir du metus dirbo Saugumo departamente.

  Vėliau Turkijos policija sulaikė žudiko šeimą, motiną, tėvą ir seserį. Turkijos prezidento Recep Tayyip Erdogan (Redžepo Tajipo Erdohano) patarėjas pareiškė, kad Karlovo žudikas buvo susietas su Giuleno judėjimu, kurį Turkijos valdžia kaltina šių metų liepos mėnesį bandymu įvykdyti šalyje perversmą.

  Tačiau, "Reuters" duomenimis, Giulenas pasmerkė Rusijos ambasadoriaus nužudymą.

  Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad įvykis yra "niekšiškas nužudymas".

  "Atsakas į tai gali būti tik vienas — stiprinti kovą su terorizmu. Ir nusikaltėliai dar pajus tai", — pridūrė Putinas.

  Rusijos prezidentas apibūdino Karlovą kaip nuostabų diplomatą, "kuris turėjo labai gerą reputaciją Turkijoje".

  "Andrejus Gennadijevičius buvo labai geras, intelegentiškas, švelnus žmogus", — pažymėjo Putinas ir pridūrė, kad asmeniškai pažinojo Karlovą.

  Taip pat Putinas aptarė įvykį su Turkijos prezidentu, jie susitarė, kad Rusijos tardytojai išvyks į Turkiją aiškintis visų nužudymo aplinkybių. Erdohanas įsitikinęs, kad įvykis yra" užpuolis ir prieį Turkijos žmonės" ir "atvira provokacija".

  Pasaulio reakcija

  Abdrejo Karlovo nužudymą pasmerkė pasaulio valstybės ir tarptautinės organizacijos.

  Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova pranešė, kad pirma savo užuojautą Rusijai pareiškė Europos Sąjungos diplomatijos vadovė Federica Mogherini (Federika Mogerini).

  Jungtinių Tautų Saugumo Taryba pripažino Rusijos ambasadoriau nužudymą teroro išpuoliu ir ragina nubausti visus, kas prisidėjo prie išpuolio.

  JAV Valstybės departamento atstovas John Kerry(Džonas Keris) pasiūlė Amerikos pagalbą, tyriant nusikaltimą.

  Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministerijos vadovas Boris Johnson (Boris Džonsonas) pareiškė, kad "priblokštas niekšiško Rusijos ambasadoriaus nužudymu".

  Taip pat palaikymą išreiškė Italija, Prancūzija, Baltarusija ir Vokietija bei kitos šalys.

  Lietuva pasmerkė išpuolį dar pirmadienį.

  Trumpa biografija

  Andrejus Karlovas 1976 metais baigė MGIMO tarptautinių santykių fakultetą, 1992 metais — Rusijos diplomatijos akademiją.

  2011 metais jam buvo suteiktas nepaprastojo ir įgaliotojo ambasadoriaus rangas. 2013 metai Karlovas buvo paskirtas Rusijos ambasadoriumi Turkijoje. Karvovas vedęs, šeimoje auga sūnus.

  Dar šia tema

  Linkevičius: Lietuva tvirtai palaiko Turkiją
  Turkijoje išpuolio aukų atminimui bokštas apšviestas vėliavos spalva
  Turkijoje sprogo užminuotas sunkvežimis: žuvo 11 žmonių
  Tegai:
  nužudymas, išpuolis, Redžepas Tajipas Erdohanas, Andrejus Karlovas, Vladimiras Putinas, Turkija

  Svarbiausios temos