17:13 2018 Vasario 21
Vilnius-6°C
Tiesioginis eteris
  Astravo AE. Archyvinė nuotrauka

  Lietuvai kelia nerimą dar vienas nutikimas Baltarusijos AE

  © Sputnik/ Василий Семашко
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (109)
  120 0 0

  Lietuva tebekritikuoja Baltarusiją, kad, statant jėgainę, nesilaikoma saugumo standartų — geležinkelio stotyje įvyko incidentas su dar vienu į Astravo AE gabenamu reaktoriaus korpusu.

  VILNIUS, gruod 27 — Sputnik. Baltarusija pranešė apie incidentą su dar vienu į statomą Astravo atominę elektrinę (AE) gabenamu reaktoriaus korpusu, kuris, kaip teigiama, žalos nepatyrė, praneša BNS.

  "Gruodžio 26-ąją atliekant manevrus Baltarusijos geležinkelių "Slavnoe" stotyje, į statomą atominę elektrinę gabenamo reaktoriaus korpuso apsauginis metalinis apvalkalas susilietė su kontaktinio tinklo atrama", — teigiama Astravo AE statybos užsakovės "Belaruskaja atomnaja elektrostancija" pranešime.

  Jame pažymima, jog po šio incidento pažeidimų reaktoriaus korpuse nenustatyta, traukinių eismas stotyje nesutriko, tačiau šį krovinį atgabenus į Astravo statybos aikštelę bus atlikta jo išsami techninė ekspertizė.

  Astravo AE pirmojo reaktoriaus korpusas liepą buvo pažeistas statybų metu — jis krito ant žemės iš kelių metrų aukščio. Tuomet skelbta, kad reaktoriaus korpusas nebuvo pažeistas, tačiau jėgainę statanti Rusijos "Rosatom" sutiko jį pakeisti, bent pusmečiui atidėjus reaktoriaus montavimo pradžią.

  Vaičiūnas: Lietuva nenuolaidžiaus dėl Astravo AE

  Naujasis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas pažymėjo, kad Lietuva neketina keisti pozicijos dėl netoli nuo Vilniaus statomos Astravo AE ir toliau reikalaus, kad jos statyba vyktų skaidriai.

  Anot Vaičiūno, Lietuvos pozicija dėl Baltarusijoje statomos jėgainės netaps derybų objektu, su Rusija ir Baltarusija kalbantis dėl atsijungimo nuo BRELL elektros sistemos.

  "Kalbant apie Astravą, iš jų veiksmų, kaip neskaidriai vyksta statybos, tai tikrai negali būti derybų objektu ar kažkokių derybinių mainų. Aš tai matau kaip visiškai skirtingus procesus", — Vaičiūnas.

  Pasak ministro, Lietuva toliau reikalaus, kad Baltarusija atliktų jėgainės streso testus, bei sieks Europos Komisijos spaudimo. Jo teigimu, šiuo metu Europos Sąjungos ir Baltarusijos santykiai pastaruoju metu šyla, todėl tai galima išnaudoti, siekiant skaidresnių AE statybų.

  "Europos Sąjungos ir Baltarusijos santykiuose yra atšilimas ir jį reikia išnaudoti, turi būti aiškus sąlygiškumas, kad dabar yra politinis atšilimas, po to seks kiti žingsniai — kalbama apie konkrečias bendradarbiavimo sritis ir turi būti susiejimas tų sričių su pažanga, statant šią elektrinę, skaidrumo reikalavimų įgyvendinimu. Tai mūsų istorinė galimybė ką nors pakeisti", — sakė energetikos ministras.

  Apie Astravo AE 

  50 kilometrų nuo Vilniaus statomoje Astravo AE bus įrengti du reaktoriai, kurių kiekvieno galia — 1200 megavatų. Pirmąjį reaktorių planuota įjungti 2018 metais, o antrasis reaktorius, pagal dabartinius planus, turėtų pradėti veikti 2020 metais.

  Baltarusijos AE statoma Gardino srities Astravo rajone. Projekto užsakovas — Respublikinė unitarinė įmonė "Belorusskaya AES", o projekto generalinis rangovas — Rusijos "Atomstroieksport", korporacijos "Rosatom" dalis.

  Visos naujienos apie Astravo AE statybas čia>>

  Lietuva kritikuoja Baltarusiją, kad statant jėgainę nesilaikoma saugumo standartų. Minskas šiuos priekaištus atmeta kaip nepagrįstus.

  Spalio 2-14 dienomis Baltarusijoje TATENA misija tikrino Astravo AE saugumą.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (109)

  Dar šia tema

  Lukašenko Lietuvai: kartu pastatykime atominę elektrinę
  Minskas suteiks Lietuvai visą informaciją apie TATENA rekomendacijas
  Ekspertai: korpuso pakeitimas — Baltarusijos reveransas Lietuvai
  Tegai:
  incidentas, Astravo atominė elektrinė (AE), Žygimantas Vaičiūnas
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos