15:35 2020 Gegužės 30
Tiesioginis eteris
 • USD1.1136
 • RUB78.4416
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  Naujas JAV prezidentas: Making America Great Again (57)
  183

  Kadenciją baigiantis JAV prezidentas Barakas Obama atsisveikinimo kalboje įvardijo savo pasiekimus, bei padėkojo šeimai už palaikymą.

  VILNIUS, saus 11 — Sputnik. JAV prezidentas Barack Obama (Barakas Obama) antradienio vakarą kreipėsi į amerikiečius su atsisveikinimo kalba, kurioje apibendrino aštuonerius savo prezidentavimo metus, praneša RIA Novosti.

  Obamos nuomone, prezidentavimo rezultatai yra gana teigiami: bendrų pastangų dėka "Amerika tapo geresnė ir stipresnė", nei 2009 metais.

  Tačiau pagrindinė idėja, kurią bandė perteikti kadenciją baigiantis prezidentas — "Amerikos demokratijos didybė" ir būtinybė ją apsaugoti nuo vidinių ir išorinių grėsmių. Prie pastarųjų priskiriami "islamo fanatikai" ir "autokratai kai kuriose užsienio sostinėse".

  Rusiją ir Kiniją Obama pavadino Jungtinių Amerikos Valstijų varžovais, kurių vaidmuo pasaulyje negali būti lyginamas su JAV įtaka.

  Padėkos žodžiai

  Per emocingą atsisveikinimo kalbą Čikagos mieste Obama apsiašarojo dėkodamas paauglėms dukroms ir „savo geriausiai draugei“ – žmonai Michelle (Mišel), pranešė BNS.

  "Michelle LaVaughn Robinson (Mišel LaVon Robinson), mergina iš pietų rajono, pastaruosius 25 metus buvai ne tik mano žmona ir mano vaikų motina — buvai geriausia mano draugė. Ėmeisi vaidmens, kurio neprašei, ir atlikai jį grakščiai ir ištvermingai, stilingai ir su humoru", — sakė savo žmonai prezidentas braukdamas ašaras. Tuo metu 18 tūkstančių klausytojų jam audringai plojo.

  "Naujoji karta užsibrėžusi siekti daugiau, nes buvai jai pavyzdys. Privertei mane didžiuotis. Privertei didžiuotis visą šalį", — pridūrė Obama.

  Čikagą savo atsisveikinimo kalbai jis pasirinko neatsitiktinai: šiame mieste Obamos susipažino, jame gimė jų dukros. Prieš šį pasirodymą prezidentas savo Facebook paskyroje parašė: "Michelle ir man Čikaga yra vieta, kur viskas prasidėjo". 

  JAV prezidentas Barakas Obama. Archyvinė nuotrauka
  © AP Photo / Susan Walsh

  18-metė Malia (Malija) tiesiogiai klausėsi savo tėvo kalbos, bet renginyje nebuvo jos 15-metės sesers Sashos (Sašos). Šis faktas buvo itin pastebimas, bet jis pratęsė virtinę atvejų, kai paauglė nedalyvaudavo viešuose renginiuose. Toks jos elgesys sulaukė sąmojingų komentarų socialiniuose tinkluose. 

  Vienas Baltųjų rūmų pareigūnas sakė, kad Sasha pasiliko Vašingtone, nes ryte jos laukia mokyklos egzaminas.

  Tačiau Obama kreipėsi į abi mergaites ir gyrė "dvi nuostabias jaunas moteris", kuriomis jos tapo per aštuonerius šeimos gyvenimo Baltuosiuose rūmuose metus.

  "Iš visko, ką esu nuveikęs per savo gyvenimą, labiausiai didžiuojuosi, kad esu jūsų tėtis", — sakė prezidentas, o Malia, vilkinti juodos ir baltos spalvos suknelę, nubraukė kelias ašaras, apkabinta motinos.

  Мишель и Мали Обама
  © REUTERS / Jonathan Ernst
  Mišel Obama su dukra Malija.

  Galiausiai 55 metų prezidentas kreipėsi į viceprezidentą Joe Bideną (Džo Baideną), kurį kartu su jo žmona Jill (Džil) vadino savo antrąja šeima. Šį pareiškimą palydėjo dar viena audringų aplodismentų banga.

  "Buvai pirmasis mano pasirinkimas, kurį priėmiau tapęs (Demokratų partijos) kandidatu — ir (šis pasirinkimas) buvo visų geriausias, — Obama sakė Baidenui. — Ne tik dėl to, kad buvai puikus viceprezidentas, bet ir todėl, kad aš įgijau brolį".

  Prezidentui baigus kalbą, visi trys Obamos išėjo į sceną ir šiltai apsikabino. 

  Baltieji rūmai Vašingtone. Archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Екатерина Чеснокова

  Trampo šešėlis 

  Mažiau nei po dešimties dienų, sausio 20-ąją, Obamą pakeis vienas jo pagrindinių politinių oponentų — respublikonas Donald Trump (Donaldas Trampas). Lapkritį ekscentriškas milijarderius, laimėjo prezidento rinkimus, nusileidęs Demokratų partijos atstovei Hilary Clinton (Hilari Klinton) pagal rinkėjų balsus, tačiau aplenkęs ją rinkikų balsais.

  Archaiškos amerikiečių demokratijos tradicijos ir vėl, kaip ir 2000 metais, palaikė respublikonus, kas sukėlė grėsmę pirmojo prezidento-afroamerikiečio išlikimui.

  Galbūt būtent todėl išankstinė polemika su Trampu, prasidėjusi dar rinkimų kampanijos metu, aštriai nuskambėjo per pastarąjį Obamos kreipimąsi, nors oponento pavardę jis paminėjo tik vieną kartą — kai pažadėjo "sklandų valdžios perdavimą". Bet užuominų buvo daug.

  Temos:
  Naujas JAV prezidentas: Making America Great Again (57)

  Dar šia tema

  Trampo šalininkas prognozuoja beveik 70% Obamos įsakų atšaukimą
  Trampas atsisakė diktoriaus, komentavusio 11 JAV prezidentų inauguracijas
  Taip kalba Obama: garsiausios 44-ojo JAV prezidento citatos
  Tegai:
  atsisveikinimo kalba, prezidentas, Barakas Obama, Čikaga, JAV

  Svarbiausios temos