01:19 2018 Liepos 23
Tiesioginis eteris
 • USD1.1670
 • RUB74.0532
  Vokietijos karys, archyvinė nuotrauka

  Ar sugebės bundesveras apginti Vokietiją ir Europą?

  © Sputnik / Михаил Мордасов
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  5242

  Yra keletas veiksnių, kurie apsunkina Vokietijos pastangas tapti Europos karine lydere, pažymi ekspertas, ne tik dėl to, kad šalis 2% BVP gynybai galės skirti tik 2024 metais, o ir dėl tos priežasties, kad jos kariuomenei trūksta modernios technikos

  Europa privalo padidinti savo indėlį į NATO gynybos biudžetą — tokie naujosios JAV administracijos reikalavimai. Tai, visų pirma, liečia Vokietiją — labiausiai ekonomiškai išsivysčiusią ir tankiai apgyvendintą  Europos Sąjungos valstybę, kuri šiam tikslui skiria apie 1,2% BVP, pažymi apžvalgininkas Dmitrijus Dobrovas "Inosmi" straipsnyje.

  Vokietijai įvykdžius šį minimalų įsipareigojimą NATO biudžetas gautų papildomus 30 milijardų eurų per metus, o jei suskaičiuoti visus "skolininkus" Europoje ir Kanadoje — net 100 milijardų. JAV gynybai išleidžia 3,6% BVP, Prancūzija ir Didžioji Britanija — apie 2%.

  Miunchene vykusioje saugumo konferencijoje Angela Merkel patvirtino, kad Vokietija gali didinti savo karinį biudžetą ne daugiau kaip 8% per metus, tad 2% ribą pasieks tik 2024 metais.

  Tuo pačiu metu Merkel pripažino, kad Europa negalės užtikrinti savo saugumo be Jungtinių Amerikos Valstijų.

  Ryšium su tuo kyla klausimas — ar vokiečių kariuomenė pasiruošusi kovai? Ar gali bundesveras (Vokietijos ginkluotosios pajėgos — Sputnik) tapti pirmaujanču Europos gynybos pajėgų elementu?

  Nors Vokietijos karinės pramonės kompleksas yra vienas galingiausių pasaulyje, didelė produkcijos dalis yra eksportuojama, o bundesverui trūksta šiuolaikinės technikos.

  Kovos parengties būklėje yra mažiau nei ketvirtadalis sraigtasparnių, mažiau nei pusė karinių lėktuvų (80 iš 198), ketvirtadalis povandeninių valčių, 40% karinio jūrų laivyno laivų ir mažiau nei pusė šarvuočių.

  Problemų yra ir karinės aviacijos srityje: rasti rimti trūkumai lėktuve Airbus A400M, kurio parengimui europiečiai išleido 25 milijardų eurų. Jau šiais metais sugedo šios konstrukcijos lėktuvo, kuriuo Vokietijos gynybos ministrė Ursula von der Leyen atvyko į Lietuvą, variklis.

  Pagrindinė priežastis yra elementari — nepakanka pinigų pirkti ginkluotę ir užtikrinti jos techninę priežiūrą. Antra priežastis — neefektyvus lėšų panaudojimas, kurių didžiausia dalis išleidžiama ne technikai prižiūrėti, o išlaikyti personalą.

  Nors Ursula von der Leyen pažadėjo ištaisyti padėtį, iki šiol niekas nepasikeitė. Pasak informacijos Vakarų spaudoje, Vokietijos greitojo reagavimo būrys, įtrauktas į NATO, negali įvykdyti savo misijos: 40% karių neturi pistoleto, kulkosvaidžio MG3 komplektavimas — 30% nuo nustatytos normos, naktinio matymo įrangos trūkumas — 76%.

  Ne paslaptis, kad Europos gynyba NATO beveik visiškai priklauso nuo JAV, nors jungtinės Europos ir JAV BVP maždaug panašūs. Be to, amerikiečiai efektyviau naudoja gynybos išlaidas: Europos kariuomenės turi viena dešimtąją amerikietiškos karinės galios, tačiau jų bendras karinis biudžetas tik dvigubai mažesnis.

  Iki šiol Vokietija gynybai skyrė daug mažiau nei Prancūzija, atsižvelgiant į daug didesnį ekonominį ir demografinį potencialą. Bundesvero skaičius — apie 185 tūkstančius žmonių, Prancūzijos kariuomenė — 215 tūkstančių. Vokietijos karinis biudžetas 2016 metais siekė 34 milijardus eurų, Prancūzijos — 32 milijardus.

  Kyla klausimas, kaip toli nueis Vokietija persvarstydama savo karinę strategiją. Visuomenė nepritaria militarizacijai. Anot apklausų rezultatų, 58% vokiečių prieš pagalbos suteikimą sąjungininkams, kurie bus užpulti.

  Tai tam tikras istorinis paradoksas: iš tiesų, psichologiškai Vakarų vokiečiai smarkiai pasikeitė po Antrojo pasaulinio karo. Neoliberali anglosaksoniška propaganda įkalė jiems į galvas vertybes, kurios niekada buvo "vokiškos", — pacifizmas, daugiakultūriškumas, mažumų teisių neliečiamumas (gėjų ir migrantų), amerikietiškas vartotojiškumas.

  Atsižvelgiant į šiuos veiksnius, Vokietijos transformacija į Europos karinį lyderį yra nelengvas uždavinys, apibendrina ekspertas.

  Dar šia tema

  Vokietija palaiko Lietuvos siekį užtikrinti Astravo AE saugumą
  Lietuva ir Vokietija pasirašė Sausumos pajėgų bendradarbiavimo raštą
  NATO priešakinio bataliono kariai iš Vokietijos atvyksta į Lietuvą
  Tegai:
  bendradarbiavimas gynybos srityje, NATO, Ursula von der Leyen, Angela Merkel, Europos Sąjunga
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos