04:40 2020 Rugpjūčio 05
Tiesioginis eteris
 • USD1.1765
 • RUB86.7275
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  53

  Nors seksualinė orientacija ir lytinė tapatybė yra laikomos pakankamu pagrindu gauti prieglobstį Europos Sąjungoje, LGBT bendruomenės pabėgėliai neretai patiria seksualinį ir kitų formų smurtą

  VILNIUS, balandžio 13 — Sputnik. Daugeliui Lesbiečių, gėjų, biseksualų ir transseksualų (LGBT) bendruomenės pabėgėlių gimtojoje šalyje gresia persekiojimas dėl seksualinės orientacijos ir (ar) lytinės tapatybės. Ieškodami prieglobščio, tokie asmenys dažnai susiduria su papildoma rizika, praneša praneša LGL.

  Tokią situaciją atskleidė Europos Sąjungos Pagrindinių teisių agentūra (FRA) savo ataskaitoje apie LGBT bendruomenės pabėgėlių padėtį Europos Sąjungoje (ES).

  Seksualinė orientacija ir lytinė tapatybė yra laikomos pakankamu pagrindu gauti prieglobstį, remiantis Jungtinių Tautų Konvencija dėl pabėgėlių statuso ir Europos Sąjungos teise.

  LGBT atstovai, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Александр Липовец

  Kovo 24 dieną paskelboje ataskaitoje pažymima, kad kelionės ir atvykimo į prieglobsčio šalį metu LGBT bendruomenės pabėgėliams dažnai gresia papildoma rizika patirti priekabiavimą, atskirtį, seksualinį ir kitų formų smurtą.

  FRA atskaitoje pateikiama visuomeninių organizacijų nuomonė, kad pabėgėliais besirūpinantys pareigūnai labai dažnai pasižymi stereotipiniu požiūriu į seksualinę orientaciją ir lytinę tapatybę. Toks požiūris gali turėti įtakos pabėgėlių registracijai, prieglobsčio sąlygoms ir galutiniam sprendimui dėl prieglobsčio suteikimo.

  Ataskaitoje taip pat pabrėžiama, kad LGBT bendruomenės pabėgėliams dažnai trūksta saugaus apgyvendinimo ir specializuotos medicinos pagalbos, o smurto ir priekabiavimo atvejai nėra sprendžiami sisteminiu lygmeniu.

  Ataskaita rodo, kad valstybės narės turi labiau stengtis teikti reikalingą informaciją, aiškias taisykles ir mokymus apie LGBT bendruomenės pabėgėlių teises ir poreikius.

  Skirtingais skaičiavimais Lietuvoje LGBT asmenys sudaro 5% visų gyventojų.

  LGBT Lietuvoje netaikoma baudžiamoji atsakomybė ir egzistuoja apsaugos nuo diskriminacijos dėl seksualinės orientacijos įstatymai, tačiau nei santuokos, nei kitų formų civilinės sąjungos nėra įteisintos. Nepaisant to, 2011 metų visuotinio gyventojų surašymo duomenimis, Lietuvoje gyvena 24 vienalytės poros, nors ekspertų teigimu, to nedeklaravusių vienalyčių porų yra gerokai daugiau.

  Dar šia tema

  JAV žiniasklaida siūlo Europai susimąstyti apie transgenderių teises
  Europos Komisija nesutinka, kad Lietuvoje diskriminuojami gėjai
  LGBT bendruomenė moko policininkus būti tolerantiškais
  Tegai:
  seksualinis smurtas, prieglobstis, LGBT, pabėgėliai, Europos Sąjunga (ES)

  Svarbiausios temos