19:15 2020 Vasario 20
Tiesioginis eteris
 • USD1.0790
 • RUB68.8060
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  39

  Pokalbis telefonu tarp prezidentų Vladimiro Putino ir Donald Trump (Donaldo Trampo) buvo svarbus artėjančiam G20 viršūnių susitikimui ir "sinchronizacijai" pagrindiniais santykių klausimais

  VILNIUS, gegužės 3 — Sputnik. Pokalbis tarp dviejų valstybių vadovų buvo pirmasis po to, kai JAV smogė karinei bazei Sirijoje, kas pablogino santykius tarp Maksvos ir Vašingtono.

  Šalys dėmesį akcentavo į Rusijos ir JAV veiksmų koordinavimo perspektyvas kovoje su terorizmu Sirijoje, rašoma Kremliaus pranešime. Pokalbio metu Putinas ir Trampas susitarė "aktyvuoti dialogą tarp užsienio reikalų ministerijų vadovų ieškant galimybių, leidžiančių nutraukti karo veiksmus, suteikti jam stabilumą ir kontrolę".

  Savo ruožtu, Baltieji rūmai pranešė, kad Trampas ir Putinas sutiko, kad "visos šalys privalo padaryti viską, ką gali, kad liautųsi smurtas". Buvo patikslinta, kad lyderiai aptarė "saugiosios arba deeskalavimo zonos" Sirijoje klausimą. Pokalbis tarp dviejų prezidentų Baltuosiuose rūmuose įvertinta teigiamai.

  JAV valstybės sekretorius Rex Tillerson (Reksas Tilersonas) Putino ir Trampo pokalbį apibūdino kaip produktyvų. "Prezidentai aptarė daug detalių. Pažiūrėsime, kur tai mus nuves", — patikslino Tilersonas.

  Angela Merkel ir Vladimiras Putinas, nuotrauka iš įvykio vietos
  © REUTERS / Alexander Zemlianichenko

  Be to, šalių lyderiai pasisakė už tarpusavio kontaktus telefonu. Taip pat pritarė idėjai susitikti per Didžiojo dvidešimtuko (G20) viršūnių susitikimą Vokietijoje šią liepą. 

  Tuo tarpu, televizijos kanalas "NBC" su nuoroda į Nacionalinės Saugumo Tarybos Baltuosiuose rūmuose atstovą Michael Anthony (Maiklą Entoną) pranešė, kad Putinas ir Trampas nepasiekė aiškių susitarimų dėl susitikimo. 

  Entonas patvirtino, kad prezidentai aptarė asmeninio susitikimo galimybę, tačiau pažymėjo, kad tvirtas susitarimas šiuo klausimu nepasiektas ir diskusijos tęsis bendradarbiaujant.

  Ekspertai skirtingai vertina dviejų šalių lyderių pokalbo telefonu rezultatus. Karo politologas, Rusijos Plechanovo ekonomikos universiteto politologijos ir sociologijos katerdos docentas atsargos pulkininkas Aleksandras Perendžievas mano, kad pokalbis suteikia kryptį sprendžiant Sirijos ir Šiaurės Korėjos problemas.

  "Rusijos ir JAV prezidentų Vladimiro Putino ir Donaldo Trampo pokalbis suteikia kryptį sprendžiant kovos su terorizmu Sirijoje problemą ir sureguliuojant situaciją Korėjos pusiasalyje ryšium su Šiaurės Korėjos branduoline programa", — sakė Perendžievas RIA Novosti

  Jis pažymėjo, kad kontaktas tarp Rusijos ir JAV prezidentų — jau jau teigiamas momentas.

  Vašingtonas, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Владимир Астапкович

  "Aštriausi klausimai, susiję su Sirija ir Šiaurės Korėja, gali būti išspręsti tik abiejų šalių (Rusijos ir JAV — Sputnik), kaip įtakingiausių politinių subjektų pasaulyje, bendromis pastangomis. Šis kontaktas sukuria viltį šių konfliktų sprendimui. Tikimasi, kad asmeninio Putino ir Trampo susitikimas suteiks šiai vilčiai realų kontūrą", — padarė išvadą karinis politologas. 

  Su šia nuomone nesutinka Visuomenės tarybos prie Rusijos gynybos ministerijos narys žurnalo "Nacionalinė apsauga" vyriausiasis redaktorius Igoris Korotčenko.

  Jis mano, kad Maskvai neverta kurti ypatingų iliuzijų, susijusių su JAV užsienio politikos sprendimais, nukreiptais į situacijos Sirijoje ir Korėjos pusiasalyje sureguliaimą, nes Vašingtonas siekia tikslų, kurie skiriasi nuo rusiškų. 

  "JAV atlieka tą kursą, kurį jie laiko tinkamu, todėl kompromisų ir galimų sąlyčio taškų paieška tęsis. Mes neturime kurti ypatingų iliuzijų, Amerika įgyvendina savo užsienio politikos tikslus, tai yra noras dominuoti visame pasaulyje", — sakė Korotčenko.

  Skrydžiai virš Sirijos, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Ministry of defence of the Russian Federation

  Pasak jo, Rusija norėtų iš sąveikos su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis, visų pirma, realios kovos su tarptautiniu terorizmu — ypač prieš teroristinę organizaciją "Islamo valstybė" (IV*) ir kitas panašias struktūras Sirijoje, taip pat bendradarbiavimo sprendžiant pasaulio karinio ir politinio stabilumo klausimus.

  "Trampas priima sprendimus, kurie nukreipti į JAV karinio biudžeto ir karinės galios didinimą,todėl tam, kad mes galėtume kalbėtis su Amerika kaip lygūs su lygiais, mums reikia turėti atitinkamą karinį potencialą. Šiandien jis įgyvendinamas Rusijos ginkluotojų pajėgų modernizacijos programa, naujų ginklų pavyzdžiais. Visa tai yra garantija, kad JAV kalbės su mumis kaip su lygiaverčiu partneriu", — padarė išvadą Korotčenko.

  * Teroristų grupuotė, uždrausta Rusijoje

  Dar šia tema

  Baltieji rūmai: JAV reikalingas dialogas su Rusija
  JAV kaltina Rusijos strateginių tyrimų institutą kišimusi į rinkimus
  JAV smogė karinei bazei Sirijoje
  Tegai:
  bendradarbiavimas, Donaldas Trampas, Vladimiras Putinas, Rusija, JAV

  Svarbiausios temos