08:08 2020 Rugpjūčio 13
Tiesioginis eteris
 • USD1.1771
 • RUB86.3013
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  42

  Po nesėkmingo antrojo karo Irake ir Rusijos įsikišimo į Sirijos konfliktą Amerika akivaizdžiai prarado geopolitinę iniciatyvą Artimuosiuose ir Vidurio Rytuose

  Papildomai situaciją komplikavo valdžios kaita Jungtinėse Valstijose. Tačiau kurdai gali sugrąžinti JAV į didįjį regioninį žaidimą.

  Pastaruoju metu didžiausias dėmesys  Artimuosiuose ir Vidurio Rytuose (AVR) nukreiptas į Rusiją, Iraną ir Turkiją. Tai netenkina Amerikos. Jeigu ši tendencija tęsis, JAV ilgam liks antrame AVR regiono raidos plane. Tačiau kurdų faktorius, o tiksliau jų valstybingumo ambicijų skatinimas, gali apversti situaciją aukštyn kojomis.

  Kurdai kaip JAV įtakos AVR regione instrumentas

  Kurdai — išskirtinai patogus ir veiksmingas įtakos sklaidos instrumentas AVR regione. Pirmiausia, jų yra daug. Antra, jeigu Irako kurdus sujungti su Sirijos kurdais, bus idealus mišinys, kuris turi ir energetinį (naftos) pajamų resursą, ir didelį karinį potencialą, kurį tik reikia paremti ginklais, kas tokioms institucijoms kaip CŽV ir/ar Pentagonas neproblema.

  Atitinkamai, remdama kurdus Irake ir Sirijoje, Amerika galės stipriai įtakoti šias valstybes. O toliau vienas iš pagrindinių naujos JAV valdžios priešininkų — Iranas, taip pat turintis etninę kurdų mažumą, kurios istoriniai santykiai su centrine šalies valdžia ne itin geri. Pradėti tiesioginį karinį konfliktą su Teheranu Vašingtonui būtų neparanku, o destabilizuoti Iraną tokiu hibridiniu būdu, pats tas.

  Paskutiniąja kurdų valstybingumo paveikslo dalimi turėtų tapti Turkijos kurdai. Tačiau čia kyla svarbus klausimas, susijęs su Vašingtono ir Ankaros santykių perspektyva.

  Ilgą laiką Turkija, kaip NATO narė, kartu su Izraeliu buvo viena  pagrindinių Amerikos sąjungininkių AVR regione. De facto nepriklausomas Kurdistanas palaidos ją kaip regioninę galią. Tačiau naujas — kurdų — geopolitinis įrankis JAV rankose bus ne mažiau, o gal net labiau veiksmingas įtakos sklaidos AVR mechanizmas. Juolab, žinant nenuspėjamo ir sunkiai kontroliuojamo Turkijos prezidento su didžiuliais įgaliojimais Redžepo Taipo Erdogano įtaką.

  Tokiu būdu, kurdiško projekto parama iš karto grąžins JAV iš regioninės politikos pakraščių į jos centrą. Bet ar jis realus?  

  Kurdų valstybė kaip JAV valdomo chaoso projektas

  Reikia pripažinti, kad suvienyti Irako, Sirijos, Turkijos ir Irano kurdus į vieną kumštį, nukreipti juos viena kryptimi ir dar suvaldyti šitą procesą su nauda sau yra nelengvas uždavinys. Ilgai gyvenę atskirai, jie tapo gana skirtingais interesų prasme. Be to, ši etninė grupė neturi valstybingumo tradicijos ir net daugiau ar mažiau apibrėžto jo suvokimo. Tačiau, kaip sakoma, kas mums trukdo, tas mums padės.

  Savo valstybės sukūrimo perspektyva turėtų sumažinti įvairių šalių kurdų nesutarimus. Išorinės (amerikiečių) oficialios ir neoficialios politinės, finansinės ir karinės paramos faktorius gali suteikti papildomo pasitikėjimo savo jėgomis. Nesukalbamus lyderius galima papirkti ar pakeisti (pašalinti).

  Tačiau tai vis tiek nereiškia, kad valdomos kurdų valstybės projektas pavyks. Bet Amerikai to net nereikia — svarbiausia, pradėti procesą ir manipuliuoti juo, kontroliuoti chaosą ir taip įtakoti visus: Rusiją, didžiąją dalį AVR regiono valstybių ir pačius kurdus.

  Greičiausiai, Maskva ir regiono valdantieji suvokia tokio scenarijaus pavojų ir svarsto prevencines priemones, nes kitaip regionas gali paskęsti nesibaigiančioje betvarkėje, naudingoje tik Vašingtonui. Pagaliau, patys kurdai turi suprasti, kad amerikiečiai tik pasinaudos jais savo didžiajame valdomo chaoso žaidime, o jų valstybė liks asiliukui nepasiekiama morka. Bet kurdų teisių klausimas minėtose AVR valstybėse turi būti vienaip ar kitaip sutartiniu būdu išspręstas, nes kitaip ši istorija bus be pabaigos.

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone.

  Dar šia tema

  Trampas atsakys už smūgius Sirijai
  Ką Sočyje nutarė Putinas ir Merkel
  IV* kovotojai panaudojo ipritą prieš amerikiečius Irake
  Lietuviai dalyvauja karinėje operacijoje Irake
  Tegai:
  Artimieji ir Vidurio Rytai (AVR), Sirijos konfliktas, kurdai, Sirija, JAV

  Svarbiausios temos