20:47 2020 Lapkričio 23
Tiesioginis eteris
 • USD1.1901
 • RUB90.3507
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  125

  Rusijos gynybos ministerija savo oficialiame tinklalapyje paviešino unikalius istorinius dokumentus apie Lenkijos išvadavimą Antrojo pasaulinio karo metu

  VILNIUS, liepos 18 — Sputnik, Georgijus Voronovas. Rusijos gynybos ministerija oficialiame tinklalapyje pirmą kartą paviešino unikalinius istorinius dokumentus, kuriuose aprašytos Lenkijos išvadavimo 1944-1945 metais aplinkybės. Dokumentai išslaptinti pirmą kartą ir anksčiau niekur nebuvo viešinami. Iki šiol prieigą prie dokumentų turėjo tik nedidelis specialistų ratas.

  Tarp išslaptintų dokumentų — karinės ataskaitos ir paaiškinamieji raštai, istoriniai formuliarai ir telegramos, — nešališki kruvinų Raudonosios Armijos kovų dėl Lenkijos išvadavimo įrodymai bei dokumentai, paaiškinantys tikrąjį okupantų požiūrį į vietos gyventojus bei išvaduotų lenkų požiūrį į Raudonosios Armijos karius.

  Gynybos ministerija pridūrė, kad dokumentai byloja "apie lenkų tautos ir  dvasininkų teigiamą požiūrį į Raudonąją Armiją, apie nuoširdžią lenkų pagalbą laidojant išvadavusi us jų šalį sovietų karius, apie įžadus įamžinti Raudonosios Armijos karių atmintį paminkluose ir išsaugoti būsimoms kartoms".

  Ypatingą vietą išslaptintuose dokumentuose užima Raudonosios Armijos politinių padalinių ataskaitos ir paaiškinamieji raštai, kuriuose užfiksuotos masinės žudynės, vagystės ir atvejai, kai lenkus kankino naciai, barbariškas okupantų gyvenviečių ir kultūros objektų naikinimas.

  Gynybos ministerijos duomenimis, išslaptinti sunkiausių Raudonosios Armijos kovų už kiekvieną lenkiškos žemės centimetrą įrodymai.

  "Personalo agentūrų oficialių pažymų sausi skaičiai byloja apie didelius vien tik Pirmojo Ukrainos fronto nuostolius per vieną aktyvių Lenkijos išvadavimo kovų mėnesį", — pažymėjo ministerija.

  Lenkijos teritoriją nacių kariuomenė  okupavo  1939 metų rugsėjį. 1945 metų vasarį šalis buvo išlaisvinta. Per šį laikotarpį žuvo apie šešis milijonus lenkų, tai sudaro apie 20% visų šalies gyventojų.

  Sovietų simbolika, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Виталий Аньков

  Operacijos "Vysla", kurios eigoje ir buvo išvaduota Lenkijos teritorija, metu žuvo daugiau nei 40 tūkstančių sovietų karių.

  Nuo tų laikų praėjo daugiau nei septyni dešmtmečiai, ir šiandien pagrindinis Lenkijos valdžios uždavinys  — kruopštus atminties apie tas tragiškas dienas išbraukimas ir antirusiškos nuotaikos. Dėl to, kad visuomenei bandoma primesti jokios alternatyvos neturinčias pažiūras, kurios turi labai mažai bendro su istorine teisybe.

  Zacharova pasmerkė planus demontuoti paminklus sovietų kariams Lenkijoje >>

  Anksčiau Lenkijos prezidentas Andžejus Duda pasirašė įstatymą dėl komunizmo propogandos draudimo. Pagal šį įstatymą šalis ketina atsikratyti sovietų epochos "totalitarinės praeities" paveldo. Oficialiame Lenkijos prezidento tinklalapyje skelbiama, kad įstatymo pataisos numato sovietų paminklų nugriovimą, tarp jų ir tų monumentų,  kurie įamžina Raudonosios Armijos karių, išvadavusių Lenkiją, atmintį.

  Lenkijos nacionalinės atminties instituto atsatsakingo už memorialus duomenimis, dekomunizacijos įstatymas apims apie 230 Raudonosios Armijos paminklų.

  Kur Lietuvoje palaidoti sovietų kareiviai
  © Sputnik
  Kur Lietuvoje palaidoti sovietų kareiviai

  Dar šia tema

  Rusija reikalauja, kad Šiaulių paminklas sovietų kariams liktų nepasikeitęs
  "Nemirtingųjų pulkas" pražygiavo Lietuvos žeme
  Mašinų su Pergalės dienos simbolika savininkams Lietuvoje gresia bauda
  Tegai:
  išslaptinti dokumetai, Raudonoji armija, archyvas, Rusijos Gynybos ministerija, Lenkija, Rusija

  Svarbiausios temos