08:48 2020 Liepos 12
Tiesioginis eteris
 • USD1.1276
 • RUB80.2104
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  Karinės pratybos "Zapad-2017" (37)
  91

  Dalia Grybauskaitė mano, kad pratybų "Zapad-2017" pobūdis yra agresyvus, nepaisant pakviestų tarptautinių stebėtojų ir to, kad pratybų skaidrumą pripažino Pentagonas

  VILNIUS, rugsėjo 18 — Sputnik. Šalies vadovė Dalia Grybauskaitė papasakojo Jungtinių Tautų generaliniui sekretoriui António Guterresui apie "agresyvių pratybų "Zapad" keliamą grėsmę viso pasaulio žmonėms", praneša prezidentės spaudos tarnyba.

  Šalies vadovė lankosi Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje Niujorke, kur susitiko su António Guterresu.

  "Realaus konflikto su NATO valstybėmis modeliavimas, slepiamas pratybų mastas ir scenarijai, karių ir taktinės ginkluotės dislokavimas, nekonvenciniai veiksmai byloja apie agresyvų ir puolamąjį "Zapad" pobūdį", — teigia Grybauskaitė.

  Pranešime pažymima, kad Lietuvos prezidentė išreiškė palaikymą JT reformai. Anot Grybauskaitės, "pastaraisiais metais organizacijos reakcija į tarptautinės teisės pažeidimus nepakankama ir ji pilnai nebeatlieka savo misijos".

  Sraigtasparnis Mi-24, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Дмитрий Виноградов

  Penktadienį Pentagono atstovė Michelle Baldanza pareiškė, kad Rusija ir Baltarusija ėmėsi priemonių užtikrinti skaidrumą ryšium su pratybomis "Zapad-2017".

  "Mes pripažįstame, kad Rusija ir Baltarusija ėmėsi priemonių skaidrumui užtikrinti", — sakė Baldanza.

  Visų pirma, pridūrė ji, Baltarusija informavo apie mokymus Vienos susitarimų kontekste " nurodydama, kad pratybų mastas kiek mažesnis nei tų, kurios reikalauja tarptautinių stebėtojų buvimo". Taip pat šalis surengė būtinas trumpąsias spaudos konferencijas tarptautiniuose forumuose.

  Anksčiau Rusijos gynybos viceministras Aleksandras Fominas pareiškė, kad Rytų Europa ir Baltijos šalys gali miegoti ramiai.

  Jis taip pat paaiškino, kad pratybų "Zapad" pavadinimas reiškia vakarinę Rusijos dalį, o ne Vakarų valstybes.

  "(Pratybų pavadinimo- Sputnik) "Zapad" nedera suvokti plačia, politine prasme kaip geografinę sąvoką, apimančią Vakarų, Europos Sąjungos ar NATO narių šalis. Pavadinime numanoma vakarinė Rusijos ir Baltarusijos dalis, esanti į vakarus nuo Rusijos", — sakė jis.

  Pratybos "Zapad-2017"

  Baltarusijos ir Rusijos karinės pratybos "Zapad-2017" vyks rugsėjo 14-20 dienomis septyniuose Baltarusijos poligonuose.

  Vladimiras Putinas, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Алексей Никольский

  Eilė NATO šalių ir Ukrainos valdžia anksčiau išreiškė nuogastavimus dėl artėjančių mokymų "Zapad-2017", kuriuose dalyvaus apie 12,7 tūkstančių karių (apie 7,2 tūkstančius žmonių iš Baltarusijos karinių pajėgų, iš Rusijos Federacijos — apie 5,5 tūkstančius žmonių, iš jų Baltarusijos teritorijoje dalyvaus apie 3000 žmonių).

  Mokymuose bus panaudota apie 70 lėktuvų ir sraigtasparnių, iki 680 karinės technikis vienetų, tame tarpe apie 250 tankų, iki 200 reaktyvinių sistemų, kulkosvaidžių ir minosvaidžių ginkluotės, taipogi 10 laivų.

  Bendrų veiksmų planavimui pasitelkiamos operatyviosios Rosgvardijos grupės, FTB, VRM pajėgos.

  RF gynybos ministro pavaduotojas generolas-leitenantas Aleksandras Fominas yra pareiškęs, kad mokymai yra išskirtinai gynybinio pobūdžio, juose bus akcentuojama kova su teroristais, turinti palaikymą iš užsienio. Jis teigia, kad versijos apie tai, kad mokymų metu ruošiamas pagrindas "okupuoti" Lietuvą, Lenkiją ir Ukrainą neturi nieko bendro su realybe.

  Liepos 28 dieną Krašto apsaugos ministeriją pasiekė Baltarusijos gynybos ministerijos kvietimas, adresuotas visiems akredituotiems užsienio šalių gynybos atašė, dalyvauti strateginių pratybų "Zapad 2017" stebėjimo programoje.

  Zapad-2013, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Андрей Александров

  Anksčiau Lietuvos krašto apsaugos ministerija parengė ataskaitą apie grėsmes nacionaliniam saugumui,  ypatingą pavojų ji pamatė pratybose. Lietuvos krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis pareiškė, kad artėjančių Baltarusijos-Rusijos mokymų "Zapad-2017" metu didžiausią grėsmę kelia pratybų organizatorių klaidos ir provokacijos.

  Savo ruožtu Baltarusijos prezidentas ne kartą pareiškė, kad šios pratybos bus atviros užsienio stebėtojams.

  Baltarusijos gynybos ministerija anksčiau pranešė, kad į renginį buvo pakviesti stebėtojai iš septynių šalių: Ukrainos, Lenkijos, Lietuvos, Latvijos, Estijos, Švedijos, Norvegijos. Stebėjime dalyvaus Baltarusijos gynybos ministerijos akredituoto karinio-diplomatinio korpuso atstovai, taip pat tarptautinių organizacijų, tokių kaip JT, ESBO, NATO, CSTO, NVS, Tarptautinė krizių konfederacija, atstovai.

  Temos:
  Karinės pratybos "Zapad-2017" (37)

  Dar šia tema

  Pentagonas: pratybos "Zapad-2017" yra skaidrios
  Rusijos gynybos ministerija: "Zapad" pratybos nenumato užimti Vakarų šalių
  Rusijos lėktuvai atskrido į pratybas "Zapad-2017"
  "Zapad-2017": siaubo istorijos — piliečiams, dividendai — politikams
  Gelbėkis, kas gali: Grybauskaitė pratybų "Zapad-2017" metu išskris į JAV
  Tegai:
  nacionalinis saugumas, Zapad-2017, Dalia Grybauskaitė, Niujorkas

  Svarbiausios temos