20:10 2020 Rugpjūčio 15
Tiesioginis eteris
 • USD1.1813
 • RUB86.5850
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  Karinės pratybos "Zapad-2017" (37)
  129

  Grybauskaitė pabrėžė, kad Baltijos šalių ir Lenkijos pasieniuose apie šimtą tūkstančių Rusijos karių dalyvauja puolamojo pobūdžio pratybose "Zapad-2017"

  VILNIUS, rugsėjo 20 — Sputnik. Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė savo kalboje JT Generalinėje Asamblėjoje išreiškė nuomonę, kad bendros Rusijos ir Baltarusijos pratybos "Zapad-2017" yra informacinio karo dalis ir yra skirtos baimei plisti, pranešė RIA Novosti.

  Rugsėjo 12 dieną Niujorke oficialiai atsidarė 72-oji JT Generalinės Asamblėjos sesija, pirmininko valdymą perėmė Slovakijos URM vadovas Miroslavas Lajcakas.

  Prieš pat Grybauskaitės kalbą Rusijos Federacijos delegacija išėjo iš JT Generalinės asamblėjos salės.

  Prieš pat Lietuvos vadovės pasisakymą antradienį Generalinės asamblėjos tribūnoje, pirmasis Rusijos Federacijos nuolatinio atstovo pavaduotojas JT, Pjotras Ilyčevas ir Valstybės Dūmos tarptautinių reikalų komiteto pirmininkas Leonidas Slutskis paliko vietas.

  "Nors daugiausiai dėmesio šių metų JT Generalinėje Asamblėjoje skiriama Šiaurės Korėjai ir kitiems regionams, tačiau tokie pat šantažo ir agresijos metodai naudojami Ukrainoje ir palei rytinę NATO sieną. Apie šimtą tūkstančių Rusijos karių dalyvauja puolamojo charakterio pratybose "Zapad-2017" Baltijos valstybių ir Lenkijos ir netgi Arkties pasieniuose", — iš tribūnos sakė šalies vadovė.

  Anot jos, Rusija, rengdama tokias pratybas "repetuoja agresyvius scenarijus prieš kaimynines valstybes, mokydama savo kariuomenę pulti Vakarus". Pasak Grybauskaitės, tokie mokymai yra  ir informacinio karo dalis, kurių tikslas — baimės skleidimas.

  Lietuvos prezidentė mano, kad Rusijos karinis arsenalas, be ginklų, taip pat  "skleidžia melagingas naujienas ir agresyvią destabilizuojančią propagandą". Statomą Astravo AE šalies vadovė pavadino "geopolitiniu ginklu, neatitinkančiu pagrindinių tarptautinės branduolinės energijos standartų".

  Sraigtasparnis Mi-24, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Дмитрий Виноградов

  Pirmadienį Grybauskaitė susitiko su Jungtinių Tautų generaliniu sekretoriumi António Guterresu. Kaip teigiama spaudos tarnybos pranešime, prezidentė informavo Guterresą apie "agresyvių pratybų "Zapad" keliamą grėsmę viso pasaulio žmonėms".

  Penktadienį Pentagono atstovė Michelle Baldanza pareiškė, kad Rusija ir Baltarusija ėmėsi priemonių užtikrinti skaidrumą ryšium su pratybomis "Zapad-2017".

  "Mes pripažįstame, kad Rusija ir Baltarusija ėmėsi priemonių skaidrumui užtikrinti", — sakė Baldanza.

  Visų pirma, pridūrė ji, Baltarusija informavo apie mokymus Vienos susitarimų kontekste " nurodydama, kad pratybų mastas kiek mažesnis nei tų, kurios reikalauja tarptautinių stebėtojų buvimo". Taip pat šalis surengė būtinas trumpąsias spaudos konferencijas tarptautiniuose forumuose.

  Anksčiau Rusijos gynybos viceministras Aleksandras Fominas pareiškė, kad Rytų Europa ir Baltijos šalys gali miegoti ramiai.

  Jis taip pat paaiškino, kad pratybų "Zapad" pavadinimas reiškia vakarinę Rusijos dalį, o ne Vakarų valstybes.

  "(Pratybų pavadinimo- Sputnik) "Zapad" nedera suvokti plačia, politine prasme kaip geografinę sąvoką, apimančią Vakarų, Europos Sąjungos ar NATO narių šalis. Pavadinime numanoma vakarinė Rusijos ir Baltarusijos dalis, esanti į vakarus nuo Rusijos", — sakė jis.

  Pratybos "Zapad-2017"

  Baltarusijos ir Rusijos karinės pratybos "Zapad-2017" vyks rugsėjo 14-20 dienomis septyniuose Baltarusijos poligonuose.

  Eilė NATO šalių ir Ukrainos valdžia anksčiau išreiškė nuogastavimus dėl artėjančių mokymų "Zapad-2017", kuriuose dalyvaus apie 12,7 tūkstančių karių (apie 7,2 tūkstančius žmonių iš Baltarusijos karinių pajėgų, iš Rusijos Federacijos — apie 5,5 tūkstančius žmonių, iš jų Baltarusijos teritorijoje dalyvaus apie 3000 žmonių).

  Mokymuose bus panaudota apie 70 lėktuvų ir sraigtasparnių, iki 680 karinės technikis vienetų, tame tarpe apie 250 tankų, iki 200 reaktyvinių sistemų, kulkosvaidžių ir minosvaidžių ginkluotės, taipogi 10 laivų.

  Bendrų veiksmų planavimui pasitelkiamos operatyviosios Rosgvardijos grupės, FTB, VRM pajėgos.

  RF gynybos ministro pavaduotojas generolas-leitenantas Aleksandras Fominas yra pareiškęs, kad mokymai yra išskirtinai gynybinio pobūdžio, juose bus akcentuojama kova su teroristais, turinti palaikymą iš užsienio. Jis teigia, kad versijos apie tai, kad mokymų metu ruošiamas pagrindas "okupuoti" Lietuvą, Lenkiją ir Ukrainą neturi nieko bendro su realybe.

  Liepos 28 dieną Krašto apsaugos ministeriją pasiekė Baltarusijos gynybos ministerijos kvietimas, adresuotas visiems akredituotiems užsienio šalių gynybos atašė, dalyvauti strateginių pratybų "Zapad 2017" stebėjimo programoje.

  Zapad-2013, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Андрей Александров

  Anksčiau Lietuvos krašto apsaugos ministerija parengė ataskaitą apie grėsmes nacionaliniam saugumui,  ypatingą pavojų ji pamatė pratybose. Lietuvos krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis pareiškė, kad artėjančių Baltarusijos-Rusijos mokymų "Zapad-2017" metu didžiausią grėsmę kelia pratybų organizatorių klaidos ir provokacijos.

  Savo ruožtu Baltarusijos prezidentas ne kartą pareiškė, kad šios pratybos bus atviros užsienio stebėtojams.

  Baltarusijos gynybos ministerija anksčiau pranešė, kad į renginį buvo pakviesti stebėtojai iš septynių šalių: Ukrainos, Lenkijos, Lietuvos, Latvijos, Estijos, Švedijos, Norvegijos. Stebėjime dalyvaus Baltarusijos gynybos ministerijos akredituoto karinio-diplomatinio korpuso atstovai, taip pat tarptautinių organizacijų, tokių kaip JT, ESBO, NATO, CSTO, NVS, Tarptautinė krizių konfederacija, atstovai.

  Temos:
  Karinės pratybos "Zapad-2017" (37)

  Dar šia tema

  Kas vyksta garsiose pratybose "Zapad-2017"
  Putinas apsilankys pratybose "Zapad" rugsėjo 18 dieną
  Pentagonas: pratybos "Zapad-2017" yra skaidrios
  "Zapad-2017": karinės technikos manevrai ir naikintuvų skrydžiai
  Rusijos lėktuvai atskrido į pratybas "Zapad-2017"
  Tegai:
  karinės pratybos, JT Generalinė Asamblėja, Zapad-2017, Dalia Grybauskaitė, Niujorkas

  Svarbiausios temos