12:06 2020 Lapkričio 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.1922
 • RUB90.9894
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  27

  Prezidentė dalyvaudama Europos viršūnių susitikime Taline susitiko su Europos Komisijos pirmininku, pristatė jam Lietuvos energetinius siekius bei paprašė pagalbos ūkininkmas

  VILNIUS, rugsėjo 29 — Sputnik. Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Europos Komisijos pirmininku Jeanu-Claude‘u Junckeriu, su kuriuo aptarė elektros tinklų sinchronizaciją, vieningą ES atsaką į Astravo AE keliamas grėsmes, Lietuvos poreikius artėjant deryboms dėl naujos ES daugiametės finansinės perspektyvos, kitus Lietuvai aktualius ES darbotvarkės klausimus, pranešė Prezidentūros ksnceliarija.

  Prezidentė pabrėžė, jog elektros tinklų sinchronizacija yra ir Lietuvos, ir visos ES energetinio saugumo klausimas.

  "Laiko delsti nėra — galimybė pretenduoti į europines lėšas dar šiame ES biudžete priklauso nuo gebėjimo susitarti ir skubiai parengti būtinus projektus. Tam, kad sprendimai nebūtų atidėliojami, būtinas ir Europos Komisijos palaikymas", — rašome pranešime.

  Lietuva siekia sinchronizacijos projektus užbaigti iki 2025 metų Europos Komisijos tyrimų centro atliktos studijos duomenimis, efektyviausia ir ekonomiškai naudingiausia sinchronizacijos kryptis — per Lenkiją.

  Prezidentė su Jeanu-Claude‘u Junckeriu taip pat aptarė ES atsaką į Astravo AE klausimus.

  Europos Komisijos pozicija svarbi ir siekiant, kad visi tarptautiniai TATENOS saugumo vertinimai Baltarusijoje būtų atlikti pilna apimtimi. Šalies vadovė taip pat pabrėžė, jog ES elektros direktyva bei europiniai saugumo standartai turi būti taikomi ir trečiosioms šalims, siekiančioms patekti į ES rinką. Lietuva jau priėmė įstatymą, užkertantį kelią nesaugiai pagamintos elektros patekimui į rinką.

  Susitikime su Europos Komisijos pirmininku Prezidentė akcentavo ir Lietuvos poreikius, artėjant deryboms dėl naujo daugiamečio ES biudžeto. Ignalinos AE uždarymo darbai ir svarbiausių strateginių energetikos projektų įgyvendinimas — tai sritys, kuriose Lietuvai itin svarbi tęstinė ES parama.

  Taip pat prezidentė kėlė klausimą dėl žalos atlyginimo nuo liūčių nukentėjusiems ūkininkams. Komisijos pirmininkas patikino šalies vadovę, kad Lietuva turės galimybę kreiptis į Europos Komisiją dėl paramos nukentėjusiems žemdirbiams.

  Skvernelis: valstybė negali apmokėti visų ūkininkų nuostolių dėl liūčių >>

  "Dvišaliame susitikime Europos Komisijos pirmininkas patikino, kad nuo liūčių nukentėję Lietuvos ūkininkai gali tikėtis paramos. Todėl dabar labai svarbu, kad vyriausybė nedelstų ir kuo greičiau kreiptųsi į Europos Komisiją", — sakė prezidentė.

  Susitikimo pabaigoje Grybauskaitė Junckerį  į iškilmingus Nepriklausomybės atkūrimo šimtmečio renginius. Komisijos vadovas padėkojo prezidentei už garbingą kvietimą ir pažadėjo kitų metų vasario 16-ąją atvykti į Vilnių.

  Dar šia tema

  Energetikos institutas: konsultacijos dėl Astravo AE buvo suderintos su URM
  Lietuvos energetinė strategija — daryti viską, bet neaišku, ką
  Dėl liūties nukentėję ūkininkai gali gauti pažymą apie "force majeure"
  Liūtis atnešė Lietuvos ūkininkams nemenkų nuostolių
  Tegai:
  nuostoliai, energetinis saugumas, ūkininkai, Astravas, bendradarbiavimas, Europos Komisija, Žanas Klodas Junkeris, Dalia Grybauskaitė, Talinas

  Svarbiausios temos