22:58 2018 Vasario 22
Vilnius-11°C
Tiesioginis eteris
  Rinkimai Prancūzijoje, archyvinė nuotrauka

  Europiečių nuomonė: į svetimus rinkimus kišasi JAV, o ne Rusija

  © Sputnik/ Кристина Афанасьева
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  3910

  Dauguma europiečių laikosi nuomonės, kad į kitų valstybių rinkimus kišasi JAV, o ne Rusija; tokiai nuomonei pritaria beveik po 50% prancūzų, lenkų ir vokiečių bei trečdalis britų

  VILNIUS, spalio 12 — Sputnik. Didelė dalis europiečių mano, kad kitų valstybių rinkimams įtaką daro JAV, o ne Rusija, skelbia visuomeninė apklausa.

  Tokios nuomonės laikosi 43% Prancūzijos gyventojų bei tiek pat lenkų, 41% vokiečių ir trečdalis (33%) apklaustųjų Didžiojoje Britanijoje. Tuo tarpu Rusijos kišimusi į kontinentinės Europos rinkimus tiki mažiau nei trečdalis lenkų —  29%, 28% vokiečių ir 27% prancūzų. O Didžiojoje Britanijoje tokios nuomonės laikosi tik truputį daugiau nei penktadalis apklaustųjų (21%).

  Tuo pat metu Britanijoje daugiau tų žmonių, kurie mano, kad į rinkimus kitose šalyse kišasi Europos Sąjunga: tokią nuomonę išsakė 18% britų, o Prancūzijoje tokios nuomonės laikosi 8% respondentų, Vokietijoje — 10% ir 12% Lenkijoje.

  Įdomu, kad visose šalyse apie JAV įtaką kitų šalių rinkimams dažniau pasisakė jaunimas (iki 35 metų amžiaus) ir žmonės, turintys aukštąjį išsilavinimą. Be to, Vokietijoje ir Lenkijoje taip atsakė daugiau nei pusė apklaustųjų jaunuolių (55% ir 51% atitinkamai). Tarp žmonių su aukštuoju išsilavinimu tokios nuomonės laikosi 53% lenkų, 47% vokiečių, 46% prancūzų ir 34% britų.

  Europiečiai mano, kad į kitų šalių rinkimus kišais JAV, o ne Rusija
  © Sputnik/
  Europiečiai mano, kad į kitų šalių rinkimus kišais JAV, o ne Rusija

  Apklausą informacinės agentūros ir radijo "Sputnik" užsakymu rugsėjo 20-27 dienomis atliko Prancūzijos įmonė "Ifop". Joje dalyvavo 3 228 vyresni nei 18 metų amžiaus respondentai iš Prancūzijos, Vokietijos, Didžiosios Britanijos ir Lenkijos. Gyventojai reprezentuoti pagal lytį, amžių, geografinę padėtį. Didžiausia duomenų paklaida bendrai šalyje sudaro +/- 3,1%, patikimumo lygis 95%.

  Politologas Michailas Smolinas Radijui Sputnik komentuodamas apklausos rezultatus pabrėžė, kad nuolat viešais skelbiami duomenis, kad amerikiečiai įdėmiai stebi ne tik Europos Sąjungos šalių rinkimus, bet ir konkrečius politinius lyderius ir tokiu būdu daro įtaką įvykiams Europos šalyse.

  "Aš net norėčiau pabrėžti, kad tokia šalis, kaip artimiausia JAV sąjungininkė, Didžioji Britanija nemano, kad Rusija įtakos reitinge yra nors antroje vietoje", — sakė Smolinas.

  Anot jo, Ryusija užima trečią vietą po JAV ir po anglų nuomonė, kad niekas nedaro įtakos jų rinkimams.

  "Tai greičiausiai byloja apie tai, kad ypač jaunimas pradeda blaiviai vertinti politinius įvykius savo šalyse", — mano politologas.

  Smolinas pasiūlė atkreipti dėmesį į panašias apklausas Amerikoje. Jo manymu, amerikiečiai taip pat pavargo nuo "įpiršimos JAV visuomenei nuomonės", kad Rusijos valdžia ir žiniasklaida kokiu nors būdu daro įtaką rinkimams jų šalyje.

  "Man atrodo, tai bendras pasaulinis trendas, kada pernelyg plečiama kokia nors tema, daug žmonių pavargo nuo to, o tie, kas gali kritiškai mąstyti, pradeda aiškintis ir įsitikina, kad taip buvo visuomet — amerikiečiai daugiau nei TSRS ir daugiau nei Rusijos Federacija veikė jų šalies įvykius", — teigė interviu Smolinas.

  Politologo manymu, tai reiškia, kad nepaisant Rusijos kariuomenės paliekimo Europos teritorijos ir Varšuvos susitarimo nutraukimo JAV iki šiol lieka Europos Sąjungoje savo karine ir informacine jėga.

  "Tie, kas nori išsiaiškinti realioje padėtyje, mato, jog JAV žymiai labiau veikia jų rinkimus, nei bet kokia kita valstybė", — padarė išvadą Smolinas.

  JAV specialiosios pajėgos anksčiau apkaltino Rusiją mėginus paveikti JAV rinkimų rezultatus. Rusija paneigė šiuos kaltinimus, Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas apibūdino kaltinimus kaip "visiškai nepagrįstus".

  Rusijos URM vadovas Sergejus Lavrovas, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik/ Максим Блинов

  Vyriausieji žvalgybos pareigūnai vieningu frontu kartojo savo išvadą, kad Maskva kišosi į pernykštę kampaniją ir kad kibernetinis kišimasis kelia "didelę grėsmę" Jungtinėms Valstijoms — su tokia išvada išrinktasis prezidentas Donald Trump (Donaldas Trampas) kategoriškai nesutinka.

  2016 metų gruodžio 29 dieną JAV paskelbė naujas griežtas sankcijas Rusijai, apkaltino Maskvą kišimusi į Amerikos prezidento rinkimus ir išsiuntė 35 Rusijos diplomatus bei uždarė du Rusijai priklausančius pastatus JAV teritorijoje. Tą pačią dieną JAV Federalinis tyrimų biuras (FTB) ir Vidaus saugumo ministerija (VSM) paskelbė ataskaitą apie kibernetinių atakų vykdymą prieš vienos iš Amerikos partijų serverius rinkimų metu. Atakų vykdymu kaltinami Rusijos piliečiai ir institucijos.

  Rusija panašaus pobūdžio kaltinimus nuolat atmeta.

  Dar šia tema

  Specialusis prokuroras tiria Rusijos "kišimasį" į JAV rinkimus
  JAV kaltina Rusijos strateginių tyrimų institutą kišimusi į rinkumus
  JAV žvalgyba: Rusijos kibernetinis kišimasis kelia "didelę grėsmę"
  Tegai:
  europiečiai, rinkimai, apklausa, Europos Sąjunga
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos