08:06 2019 Lapkričio 12
Tiesioginis eteris
 • USD1.1041
 • RUB70.5319
  Paminklas sovietų kariams Lenkijoje, archyvinė nuotrauka

  Lenkijoje oficialiai galima nugriauti paminklus tarybiniams kariams

  © AP Photo / Czarek Sokolowski
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  Tarybiniai paminklai Baltijos šalyse ir Lenkijoje (37)
  6310

  Šiandien Lenkijoje įsigaliojo įstatymas, pagal kurį paminklai Tarybų Sąjungos kariams gali būti teisėtai nugriauti

  VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. Įstatymas, kuris leidžia nugriauti tarybinius paminklus spalio 21-ąją oficialiai įsigaliojo Lenkijoje.

  2016-ųjų balandį Lenkijoje įsigaliojo įstatymas dėl dekomunizacijos, kuriame numatyta uždrausti totalitarinių režimų propagandą pastatų, kelių, gatvių, tiltų ir aikščių pavadinimuose. Propaganda suprantama kaip vardų, organizacijų pavadinimų, įvykių ar datų, "simbolizuojančių komunizmą ar kitą totalitarinį režimą", naudojimas.

  Vietos gyventojai sveikina Raudonosios Armijos karius Ukrainoje, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / РИА Новости

  Vėliau Lenkijos parlamento aukščiausieji rūmai — Senatas iniciavo šio įstatymo pataisas, kurios numato, kad šalyje galima nugriauti paminklus ir atminimo akmenis, "garbinančius komunizmą".

  Lenkijos Nacionalinės atminimo instituto duomenimis, įstatymas gali būti pritaikytas daugiau nei 450 paminklų visoje šalyje, tarp jų 230 paminklų pastatyti Raudonosios Armijos kariams.

  Visi paminklai, kuriems taikomas naujas įstatymas, turi būti pašalinti iš visuomeninių vietų per 12 mėnesių. Valstybė šiam tikslui skiria apie 5 milijonus zlotų (apie 1,2 milijono eurų).

  Lenkijos Nacionalinio atminimo instituto atstovas Danielis Markovskis paaiškino RIA Novosti, kad bus pašalinti "simboliniai objektai, skirti Raudonajai Armijai, kaip objektai, kurie propaguoja užsienio totalitarizmą ir dar vieną okupaciją".

  Įstatymas netaikomas kapinėms, kuriose palaiduoti žuvusieji Raudonosios Armijos kariai.

  "Karių, nepaisant jų tautybės, tikėjimo ir taip toliau, kapus Lenkijos valstybė vertina kaip šventąsias vietas. Šiuos objektus saugo valstybė" — sakė instituto atstovas.

  Pernai vasarą Lenkijos Respublikos Nacionalinio atminimo instituto iniciatyva maždaug 500 tarybinių paminklų, įskaitant padėkos Raudonajai armijai paminklą, buvo planuojama perkelti iš visų šalies regionų į Borne Sulinovo miestą (Vakarų Pamario vaivadija), tam, kad taptų muziejaus po atviru dangumi eksponatais.

  Per mūšius su naciais liepos 1944 — kovo 1945 Lenkijos teritorijoje žuvo daugiau nei 477 tūkstančiai Tarybų Sąjungos karių.

  Temos:
  Tarybiniai paminklai Baltijos šalyse ir Lenkijoje (37)

  Dar šia tema

  Zacharova pasmerkė planus demontuoti paminklus sovietų kariams Lenkijoje
  Lenkijoje planuojama nugriauti apie 500 sovietų laikų paminklų
  Išsaugoti tanką T-34: lenkiško miesto gyventojai surengė piketą
  Tegai:
  Raudonoji armija, sovietų kariai, paminklas, Lenkija

  Svarbiausios temos