15:21 2019 Lapkričio 14
Tiesioginis eteris
 • USD1.1006
 • RUB70.8149
  Obeliskas Lenkijoje, archyvinė nuotrauka

  Lenkijoje bus demontuojami paminklai tarybiniams kariams

  CC BY-SA 2.0 / flickr / Maciej Bliziński / Obelisk
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  Tarybiniai paminklai Baltijos šalyse ir Lenkijoje (37)
  29003

  Lenkijoje įsigaliojo atnaujintas įstatymas dėl dekomunizacijos, kuris numato paminklų ir memorialų, simbolizuojančių komunizmą ar kitą totalitarinę santvarką, griovimą; įstatymas paveiks daugiau nei 200 Raudonosios Armijos karių paminklų

  VILNIUS, spalio 23 — Sputnik, Georgij Voronov. Lenkijoje įsigaliojo įstatymas dėl tarybinių paminklų griovimo dekomunizacijos pagrindu, dabar tam pakanka vietos valdžios institucijų sprendimo.

  Lenkijos parlamento žemieji rūmai (Seimas) šių metų birželio mėnesį balsavo už įstatymo, draudžiančio komunizmo ar kitos totalitarinės santvarkos propagandą pastatų ir objektų pavadinimuose, pakeitimus.

  Dokumente numatoma tarybinės epochos paminklų, įskaitant karinių, griovimą. Naujos pataisos numato, kad šalyje galima nugriauti paminklus ir atminimo akmenis, "garbinančius komunizmą". Vaivadijų duomenimis, šalyje yra apie 490 tokių monumentų.

  Paminklai bus demontuojami po konsultacijų su Nacionaliniu atminimo institutu, atsakingu už memorialinį darbą. Įstatymas nepalies objektų, įrengtų kapinėse ir neiškeltų viešai apžvalgai. Visi paminklai, kuriems taikomas naujas įstatymas, turi būti pašalinti iš visuomeninių vietų per 12 mėnesių. Valstybė šiam tikslui skiria apie 5 milijonus zlotų (apie 1,2 milijono eurų). Ką su jais darys po demonatvimo, kas kas nenuspręsta.

  Lenkijos Nacionalinės atminimo instituto duomenimis, įstatymas palies maždaug 230 paminklų Raudonosios Armijos kariams.

  Istorija liudija

  Lenkijos valdžia ėmėsi šio žingsnio, nepaisydama visuotinai žinomo istorinio fakto: išlaisvinant Lenkiją nuo nacių okupacijos buvo nužudyti apie 600 tūkstančių Raudonosios Armijos karių ir karininkų. Be to, Lenkijos teritorijoje buvo nužudyti ir palaidoti nuo 700 tūkstančių iki  vieno milijono tarybinių karo belaisvių.

  Vietos gyventojai sveikina Raudonosios Armijos karius Ukrainoje, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / РИА Новости

  Rusijos gynybos ministerija oficialioje žinybos svetainėje šių metų liepos mėnesį pirmą kartą paskelbė unikalius istorinius dokumentus, skirtus įvykiams, susijusiems su Raudonosios Armijos vaidmeniu išvaduojant Lenkiją 1944-1945 metais, paminėti. Išslaptinti sunkiausių Raudonosios Armijos mūšių už kiekvieną išlaisvintą Lenkijos žemės kilometrą liudijimai.  

  Tarp išslaptinų dokumentų — koviniai pranešimai ir paaiškinamieji raštai, raportai ir pažymos, istoriniai formuliarai ir telegramos, — bešališki kruvinų Raudonosios Armijos mūšių už Lenkijos išlaisvinimą, tikro okupantų požiūrio į vietos gyventojus ir išlaisvintų lenkų į savo išlaisvintojus — Raudonosios Armijos karius, liudijimas.

  Dokumentai pasakoja apie faktus, liudijančius Lenkijos gyventojų geranoriškumą, išreikštą Raudonajai Armijai, apie nuoširdų lenkų dalyvavimą laidojant tarybinius karius, žuvusius Lenkijos išlaisvinimo metu, priesaikas įamžinti raudonarmiečių žygdarbius paminklais ir monumentais ir išsaugoti juos ateinančioms kartoms.

  Lenkijos teritoriją  vokiečių kariuomenė buvo okupavusi nuo 1939 metų rugsėjo iki 1945 metų vasario mėnesio. Per šį laikotarpį žuvo maždaug šeši milijonai lenkų, kas sudarė apie 20 procentų  visų šalies gyventojų.

  Varšuva. Archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Михаил Воскресенский

  Nuo to laiko praėjo daugiau nei septyni dešimtmečiai, ir šiandien pagrindinė Lenkijos valdžios "tendencija" yra kruopštus prisiminimų apie tas tragiškas dienas išbraukimas, nuolatinis priešiškumo Rusijai kurstymas. Lenkijos visuomenei bandoma įpiršti vienašališką požiūrį, turintį mažai bendro su istorine tiesa.

  Rusijos reakcija

  Rusijos istorijos draugija anksčiau ragino Lenkijos valdžios institucijas susilaikyti nuo paminklų tarybiniams kariams išmontavimo ir sunaikinimo.

  Kaip pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, Lenkija tapo Europos "lenktynių", išniekinant tarybinius paminklus, lydere. URM atstovė Marija Zacharova pabrėžė, kad Maskva nepaliks be reakcijos tarybinių paminklų griovimo Lenkijoje.

  Federacinė taryba kreipėsi į Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną prašydama pavesti atitinkamoms tarnyboms parengti pasiūlymus dėl galimų apribojimų Lenkijai.

  Temos:
  Tarybiniai paminklai Baltijos šalyse ir Lenkijoje (37)

  Dar šia tema

  Biržų valdžia nurodo kaip vertinti užrašus ant tarybinių paminklų
  Estija papasakos Ukrainai, kaip perkelti paminklus tarybiniams kariams
  Dekomunizacija JAV: Sietlo meras prieš paminklą Leninui
  Rusija reikalauja, kad Šiaulių paminklas sovietų kariams liktų nepasikeitęs
  Lenkijoje planuojama nugriauti apie 500 sovietų laikų paminklų
  Tegai:
  Raudonoji armija, sovietų karių kapai, sovietų armija, paminklas, sovietinė simbolika, Lenkija

  Svarbiausios temos