07:27 2019 Vasario 20
Tiesioginis eteris
 • USD1.1294
 • RUB74.7569
  Krymas, archyvinė nuotrauka

  Rados narys papasakojo, kaip 2014 metais Ukraina galėjo išsaugoti Krymą

  © Sputnik / Алексей Мальгавко
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  6311

  Rados narys paspasakojo, kad 2014 metais buvo sprendžiamas klausimas dėl ypatingų teisių Krymui suteikimo, kad pusiasalis liktų Ukrainos teritorijos ribose

  VILNIUS, sausio 28 — Sputnik. Ukrainos valdžia sprendė klausimą dėl plačių įgaliojimų suteikimo Krymui ir grįžimą prie 1992 metų Konstitucijos, kad nebūtų leista pusiasaliui prisijungti prie Rusijos teritorijos, rašo RIA Novosti su nuoroda į Aukščiausios Rados narį Sergejų Kunicyną.

  "Aš atėjau pas Turčinovą (laikinai einantis Ukrainos prezidento pareigas Aleksandras Turčinovas — Sputnik) ir pasakiau, kad reikia skubiai sukviesti Aukščiausią Radą, deleguoti Krymui bet kokius įgaliojimus, priimti pirmame skaityme, grįžti prie 1992 metų įstatymo, nes pomaidaninė valdžia yra silpna, reikia laimėti laiko ir niveliuoti referendumą. Tai yra suteikti Krymui viską, išskyrus suverenitetą, ir laimėti laiko <…> Štai aš gavau atsakymą, kad visa tai gerai, bet tai koziriai derybose su Rusija", — sakė Kunicynas.

  Anot Rados nario, Ukrainos valdžia "pavėlavo savaitę", nes negalėjo išrinkti atsakingojo už Krymo klausimą.

  Pagal 1992 metų Konstituciją Krymo Respublika buvo Ukrainos sudėtyje, dviejų šalių santykiai buvo grindžiami sutartimis ir susitarimais. Savo teritorijoje respublika vykdė visus įgaliojimus, išskyrus tuos, kuriuos delegavo Ukrainai. Pusiasalio oficiali kalba buvo rusų kalba. Krymo Respublika galėjo savarankiškai derinti santykius su kitomis valstybėmis.

  1995 metų kovą Aukščiausioji Rada atšaukė 1992 metų Konstituciją, Krymo prezidento pareigos buvo panaikintos. Vėliau buvo priimtas įstatymas „Apie Krymo autonominę respubliką", pagal kurį pusiasalis tapo autonomine respublika Ukrainos sudėtyje.

  Krymas ir Sevastopolis tapo Rusijos regionais po 2014 metų kovo mėnesio referendumo. Prijungimą prie Rusijos teritorijos palaikė 96,77% ir 95,6% Sevastopolio gyventojų. Maskva ne kartą teigė, kad Krymo gyventojai nubalsavo už prijungimą prie Rusijos teritorijos demokratiškai, atsižvelgdami į tarptautinę teisę ir Jungtinių Tautų Organizacijos įstatus. Tačiau Ukraina vis dar laiko Krymą savo, bet laikinai okupuota teritorija. Rusijos prezidento teigimu, Krymo klausimas "uždarytas visiems laikams".

  Dar šia tema

  Lietuvos URM pareiškė, kad "Euronews" "neteisingai" pasakoja apie Krymą
  JAV lėktuvas atliko žvalgybą šalia Krymo
  Latviai perka nekilnojamąjį turtą Kryme
  JT Asamblėja pritarė Ukrainos rezoliucijai dėl Krymo
  Tegai:
  politika, Krymas, Ukraina, Rusija

  Svarbiausios temos