12:08 2021 Vasario 26
Tiesioginis eteris
 • USD1.2225
 • RUB90.3519
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  39

  Olandų ministro vizito į Maskvą išvakarėse paaiškėjo, kad jis melavo apie susitikimą su prezidentu Vladimiru Putinu, kurio metu jis tariamai kalbėjo apie "didžiąją Rusiją"

  VILNIUS, vasario 13 — Sputnik. Nyderlandų užsienio reikalų ministras Halbė Zeilstra prisipažino, kad jis melavo apie susitikimą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu jo viloje 2006-aisiais ir pokalbį apie "didžiąją Rusiją".

  Apie tai politikas papasakojo interviu dienraščiui "De Volkskrant".

  Leidinyje rašoma, kad ministras nuo 2014 metų daug kartų pareiškė, kad asmeniškai girdėjo, kaip Putinas to susitikimo metu tariamai pavadino Ukrainą, Baltarusiją, Kazachstaną ir Baltijos šalis "didžiosios Rusijos" dalimis.  

  Tačiau interviu "De Volkskrant" Zeilstra prisipažino, kad jis melavo apie buvimą Rusijos prezidento viloje ir tą faktą, kas asmeniškai girdėjo tokį pareiškimą. Tuo pačiu metu, pasak ministro, istorijos turinys yra tiesa.

  Pasiteisindamas URM vadovas pareiškė, kas "perrašė istoriją", kad nereiktų atskleisti informatoriaus tapatybės.

  Pasak Zeilstro, jis papasakojo apie tai premjerui Markui Riutui prieš keletą savaičių. Riutas pavadino URM vadovo sprendimą "neprotingu", tačiau patvirtino, kad Zeilstras liks savo pareigose.

  Nyderlandų ministro pirmininko teigimu, kalbama ne apie "netikras naujienas", o apie informacijos šaltinio apsaugą.

  Vasario 14 dieną Nyderlandų ministras lankysis Rusijoje ir susitiks su Sergejumi Lavrovu.

  Tikrasis šaltinis

  Vėliau tapo žinoma, kad informacijos šaltiniu tapo buvusio "Shell" direktoriaus Jerunovan der Veraso žodžiai. Laiške "De Volkskrant" jis patvirtino, kad būtent jis, o ne Zeilstra, buvo Putino viloje 2006 metais. Jis teigia, kad perdavė ministrui prezidento pasisakymą apie "didžiąją Rusiją", tačiau nesakė nieko, kas leistų interpretuoti jo žodžius kaip agresiją.

  Rusijos reakcija

  Rusijos Federacijos Valstybinė Dūma pavadino Zeilstro elgesį neatsakingu.

  "Sunku kurti dialogą, žinoma. Tarpvyriausybinė diplomatija peržengia ribą, kur jau neaišku, kur tiesa, kur melas. Ir ypač su Vakarų partneriais vis sunkiau turėti reikalų. Jie vis dažniau išduoda nepatikrintus faktus… ir aplamai kažkokius gandus už patikimą informaciją. Juokingiausia, kad jis pagrindu bando kurti savo valstybės politiką", — pareiškė RIA Novosti Valstybinės Dūmos Tarptautinių reikalų komiteto narys Antonas Morozovas.

  Pasak Rusijos mokslų akademijos Europos Instituto Socialinių ir politinių studijų skyriaus vedėjas Vladimiras Šveiceras, incidentas su Nyderlandų vadovo prisipažinimu gali būti išspręstas, jei politikas asmeniškai atsiprašys Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo.

  Dar šia tema

  Baltieji rūmai CNN pavadino "netikromis naujienomis"
  Zacharova pavadino Grybauskaitę netikrų naujienų platintoja
  Facebook stoja į kova su netikroms naujienoms Vokietijoje
  Grybauskaitė Geteborge pristatys Lietuvos patirtį kovoje su "fake news"
  Žodžių junginys "fake news" tapo metų žodžiu
  Tegai:
  užsienio politika, Halbė Zeilstra, Nyderlandai, Rusija

  Svarbiausios temos