07:09 2020 Balandžio 09
Tiesioginis eteris
 • USD1.0871
 • RUB82.1046
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  171

  Šią savaitę Bulgarijoje, Varnos mieste, atidengta atminimo lenta ant namo, kuriame kelerius metus gyveno Lietuvos Nepriklausomybės akto signataras Jonas Basanavičius

  VILNIUS, vasario 17 — Sputnik. Prie daktaro Jono Basanavičiaus atminimo įamžinimo aktyviai prisidėjo Panevėžio apygardos prokuroras Valdemaras Mociškis, atostogų metu suradęs iki šiol išlikusį signataro namą ir apie tai pranešęs Lietuvos ambasadai, rašoma Generalinės prokuratūros pranešime spaudai.

  Basanavičius Bulgarijoje paliko gilų pėdsaką ir bulgarų yra pagarbiai minimas iki šių dienų. Baigęs medicinos mokslus lietuvis 1880 metais atvyko gyventi į Bulgariją, nes negalėjo dirbti Lietuvoje, o carinės Rusijos imperijai tarnauti nenorėjo.

  Памятная доска на доме в Варне, в котором жил Йонас Басанавичюс
  Varnos miesto meras Ivanuas Portnichis ir Lietuvos ambasadorius Rumunijoje ir Bulgarijoje Arvydas Pocius atudengė atminimo lentą

  Daktaras ir intelektualas iš Lietuvos nuveikė daug gero Bulgarijos valstybei ir jos žmonėms: keliuose miestuose Basanavičius dirbo valstybinėse ligoninėse gydytoju bei vertėsi privačia praktika, aktyviai dalyvavo visuomeninėje veikloje, jam buvo suteikta Bulgarijos pilietybė. Iš viso Bulgarijoje jis praleido ketvirtį amžiaus — 25 metus.

  Kaip buvo atras Basanavičiaus namas

  Istorija besidomintis ir keliauti mėgstantis Panevėžio apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras Mociškis, 2016 metais nuvykęs į Varną, aplankė ne vieną objektą, menantį daktaro Basanavičiaus šiame mieste praleistus 13 metų (nuo 1892 iki 1905).

  Jonas Basanavičius, archyvinė nuotrauka
  Фото: Lietuvos centrinis valstybės archyvas

  Gyvendamas Varnoje Basanavičius buvo ne tik gerbiamas ligoninės gydytojas, tačiau ir miesto tarybos narys, tarybos patarėjas. Manoma, kad Basanavičius daug pastangų įdėjo gerindamas sanitarinę būklę Varnoje, mažindamas sergamumą užkrečiamomis ligomis — palaipsniui šis miestas tapo žinomu kurortu.

  Istorija, etnografija ir archeologija domėjęsis Basanavičius buvo vienas iniciatorių, kad Varnoje būtų įkurtas Archeologijos muziejus ir jame kaupiami vertingi regiono senovę primenantys eksponatai. Dabar tai solidus muziejus, sukaupęs dešimtis tūkstančių vertingų eksponatų. Šiuo metu čia eksponuojami net po kelis tūkstančius metų skaičiuojantys archeologiniai radiniai — nuo amforų ir marmuro statulų, iki senovės karvedžio kapo su vertingais auksiniais papuošalais.

  Prokuroras Mociškis Varnoje aplankė šį muziejų ir kitas vietas, susijusias su Basanavičiumi — jo vardu pavadintą gatvę bei paminklinę lentą Panagiuriščės gatvėje, neišlikusio namo, kuriame Lietuvos Nepriklausomybės akto signataras yra gyvenęs, vietoje.

  Iš vietos kolegų, Varnos prokurorų, gautame bulgariško leidinio straipsnyje apie Basanavičių Mociškis aptiko informaciją, kad lietuvis daktaras šiame mieste yra gyvenęs ir Mirskij gatvėje. Nuvykęs į tą vietą, panevėžietis rado ir iki šiol išlikusį 3-iuoju numeriu pažymėtą namą, kuriame kelerius metus gyveno Basanavičius. Pastarojo namo gyventoja — garbaus amžiaus moteris — patvirtino žinanti, kad čia iš tiesų kadaise gyvenęs gydytojas iš Lietuvos Basanavičius, padaręs daug gero Varnos gyventojams.

  Po kelionės grįžęs į Lietuvą Mociškis parašė laišką Lietuvos ambasadai Rumunijoje ir Bulgarijos Respublikai, informuodamas, kad Varnoje aptiko iki šiol išlikusį namą, kuriame gyveno Basanavičius bei pasiūlydamas šią vietą įamžinti.

  Apie prokuroro pateiktą informaciją Lietuvos ambasadorius Rumunijoje ir Bulgarijos Respublikai Arvydas Pocius pranešė Lietuvos Užsienio reikalų ministerijai.

  Vasario 12 dieną, dalyvaujant Varnos miesto merui Ivanui Portnichui, ambasadoriui Pociui, šio miesto savivaldybės ir visuomenės atstovams ant namo Mirskij gatvėje buvo atidengta atminimo lenta. Joje bulgarų kalba parašyta, kad čia gyveno žymus Lietuvos politikos veikėjas, Varnos miesto tarybos narys ir Bulgarijos mokslų akademijos narys, daktaras Basanavičius.

  Lietuvos Valstybės atkūrimo diena
  © Sputnik /
  Lietuvos Valstybės atkūrimo diena

  Dar šia tema

  Muziejininkė Elvyda Lazauskaitė apdovanota Jono Basanavičiaus premija
  Vilniečiai renka paminklą Jonui Basanavičiui
  Vilnius aktyviai ieško architekto, kuris sukurs paminklą Basanavičiui
  Tegai:
  memorialinė lenta, atminimo ženklas, Jonas Basanavičius, Bulgarija

  Svarbiausios temos