04:57 2019 Sausio 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.1402
 • RUB75.6267
  Dujotiekio vamzdžiai, archyvinė nuotrauka

  Trampas nepažadėjo Baltijos šalims taikyti sankcijas projektui "Nord Stream-2"

  © Photo: Nord Stream 2 / Aксель Шмидт
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba (92)
  6930

  JAV prezidentas Donaldas Trampas sukritikavo Vokietiją už jos įmonių dalyvavimą projekte "Nord Stream-2", tačiau susitikimo su Baltijos šalių lyderiais metu sankcijų dujotiekiui klausimas nebuvo svarstomas

  VILNIUS, balandžio 6 — Sputnik.  JAV prezidentas Donaldas Trampas susitikimo su Baltijos šalių lyderiais metu pareiškė, kad Vašingtonas nepritaria Vokietijos sprendimui dalyvauti projekte "Nord  Stream-2", tačiau klausimas dėl sankcijų taikymo dujotiekio atžvilgiu nebuvo keliamas, teigė Baltųjų rūmų atstovas.

  Anot jo, susitikimo su Raimondu Vėjuoniu, Dalia Grybauskaite ir Kersti Kaljulaid metu buvo svarstomas energetikos klausimas. JAV įsitikinusios būtinybe diversifikuoti išteklių šaltinius tiekimui į Europos šalis, praneša RIA Novosti.

  "Mes vertiname Baltijos šalių pageidavimą pirkti amerikietiškas dujas, diversifikuoti tiekimą iš Rusijos", – kalbėjo Baltųjų rūmų atstovas.

  Jis taip pat pareiškė žurnalistams, kad Trampas vadovų susitikimo metu patvirtino, jog JAV "nesidžiaugia tuo, kad projektas "juda į priekį" Vokietijoje". Patirdama milijardus eurų išlaidų  ''Nord Stream-2" statybai Vokietija nevykdo NATO sąlygos skirti 2 proc. BVP gynybai.

  "Vokietija skiria gynybai vos 1 procentą BVP. Bet jie tiesia dujotiekį į Rusiją, į kurį investuos milijardus dolerių. Kaip iš esmės tai gali vykti? Kaip Vokietija gali taip švaistytis pinigais ir statyti dujotiekį? Tai neteisinga", – kalbėjo Trampas.

  "Nord Stream-2" dviejų šakų dujotiekis, kurio bendras pajėgumas 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, besidrieksiantis nuo Rusijos pakrantės Baltijos jūros dugnu iki Vokietijos. Naują vamzdyną planuojama tiesti šalia ''Nord Stream". Vokietija jau išdavė visus būtinus leidimus dujotiekio statybai savo teritorijoje.

  Baltijos  šalys, Lenkija, Danija, Moldavija, Ukraina priešinasi naujo dujotiekio statybai. Jų nuomone, projektas gali įnešti geopolitinę sumaištį ir apriboti konkurenciją.

  Lapkričio mėnesį Europos komisija pasiūlė įnešti ES Dujų direktyvos pataisas, kuriomis galėtų būti įteisintos Trečiojo energetikos paketo taisyklės dujotiekiui tiesti būsimosiose jūrinėse teritorijose. Šiuo metu projektui "Nord Stream-2" netaikomos visos Europos Sąjungos vidaus rinkos, Trečiojo energetinio paketo taisyklės, kadangi dujotiekis bus nutiestas ne antžemine Europos Sąjungos teritorijos dalimi, o jūros dugnu. Todėl Europos komisija pareiškė norą susitarti su Rusijos Federacija dėl keleto esminių principų, kuriais ji ketina vadovautis, eksploatuodama šį dujotiekį.

  Europos Parlamento komitetas pramonės, energetikos ir tyrinėjimų klausimais kovo 21 dieną posėdžio metu palaikė siūlymą įvesti Europos Sąjungos dujų direktyvos pataisas. Tačiau iki įsigaliojimo šios pataisos turi būti suderintos su ES taryba ir Europos Parlamentu.

  JAV taip pat išreiškė susirūpinimą dėl "perdėtos Europos priklausomybės nuo Rusijos dujų". Kaip alternatyvą Vašingtonas aktyviai siūlo europiečiams  tiekti suskystintas dujas. Todėl Vašingtonas nusiteikęs prieš naujo dujotiekio "Nord stream-2" statybą ir atvirai skelbia, kad jai pasipriešins.

  2014 metų liepos 14 dieną JAV Senatas nutarė išplėsti sankcijas Rusijai. Įstatymo projekto tekste taip pat  sakoma, kad JAV "ir toliau priešinsis dujotiekio "Nord Stream-2" statybai, atsižvelgdamos į jo pražūtingą poveikį Europos sąjungos energetiniam saugumui ir dujų rinkos plėtrai Centrinėje ir Rytų Europoje bei Ukrainos energetikos reformoms".

  Rusijoje ne kartą pareikšta, kad "Nord Stream-2" yra ekonominis projektas, ir tezė apie "žalą Europos energetiniam saugumui" yra nepriimtina — atvirkščiai, dujų transportavimo maršrutų diversifikacija padės sumažinti tranzito rizikos faktorius ir užtikrinti nepertraukiamą dujų tiekimą vatotojams.

  Temos:
  Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba (92)

  Dar šia tema

  Ekspertas pasakė, kuo "Nord Stream-2" gresia vartotojams Ukrainoje
  Lietuva ir JAV priešinasi "Nord Stream 2"
  Tegai:
  Nord Stream-2, dujotiekis, Donaldas Trampas, Baltijos šalys, Vokietija, Rusija, JAV
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos