17:38 2019 Birželio 16
Tiesioginis eteris
 • USD1.1265
 • RUB72.3880
  Tariamas CŽV kalėjimas Antaviliuose, archyvinė nuotrauka

  Europos žmogaus teisių teismas pripažino, kad Lietuvoje veikė CŽV kalėjimas

  © AP Photo / Mindaugas Kulbis
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  17010

  Strasbūro teismas ketvirtadienį oficialiai paskelbė, kad Lietuvoje 2005-2006 metais veikė "violetinis" CŽV kalėjimas

  VILNIUS, gegužės 31 — Sputnik. Strasbūro teismas paskelbė sprendimą, kad Lietuvoje slapta veikė Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimas, skelbia LRT.

  Skundą prieš Lietuvą yra pateikęs Saudo Arabijoje gimęs palestinietis Abu Zubaydah. Jis šiuo metu kalinamas JAV Gvantanamo bazėje.

  Europos žmogaus teisių teismas įpareigojo Lietuvą sumokėti Zubaydah 130 tūkst. eurų.

  Tariamasis CŽV kalėjimas, archyvinė nuotrauka
  © AP Photo / Mindaugas Kulbis

  47-erių Zubaydah, kuris įtariamas Rugsėjo 11-osios išpuolių organizavimu, skunde nurodo, kad 2005-2006 metais jis kalintas slaptame tardymo centre, kuris, jo teigimu, buvo Lietuvoje. Vyras tvirtina, jog Lietuva leido JAV žvalgybos pareigūnams jį kankinti įvairiomis psichologinio ir fizinio smurto formomis, jis buvo atkirstas nuo išorinio pasaulio. 

  Anot Tarptautinio teismo prokuroro Hagoje Fato Bensudo ataskaitos, slaptas CŽV kalėjimas galėjo būti įsikūręs Antavilių kaime, kur 2004-2006 metais, galbūt, kalinti į nelaisvę paimti "Al-Qaedos" nariai.

  2016 metais Lietuvos Respublika teisme pareiškė, kad šalies teritorijoje nėra jokio slapto JAV specialiųjų tarnybų kalėjimo. Pasak Lietuvos pareigūnų, prieš dešimt metų JAV įvežė į šalį ryšių įrangą, o ne kalinius.

  2014 metų pabaigoje JAV Senatas paviešino ataskaitą apie CŽV vykdytus įtariamųjų terorizmu kankinimus slaptuose įkalinimuose centruose po Rugsėjo 11-osios teroro išpuolių. Dokumente konkretūs centrai neįvardijami, bet žmogaus teisių gynėjai mano, kad Lietuvoje veikė dokumente "violetiniu" vadinamas centras.

  Anksčiau Zubaydah laimėjo bylą Europos Žmogaus Teisių Teisme prieš Lenkiją, kuri taip pat turi sumokėti 130 tūkstančių eurų. Panašių kaltinimų kaip Lietuva yra sulaukusi ir Rumunija.

  Dar šia tema

  TBT prokurorė paprašė pradėti tyrimą dėl CŽV kalėjimo Lietuvoje
  CŽV archyvas atskleidė informaciją apie Lietuvos pokario partizanus
  CŽV kalėjimas Lietuvoje pateko į tarptautinių prokurorų akiratį
  Europos Parlamentas kritikuoja Lietuvą dėl CŽV kalėjimų istorijos
  Tegai:
  CŽV kalėjimas, Europos žmogaus teisių teismas (EŽTT), CŽV, Strasbūras, Lietuva

  Svarbiausios temos