12:55 2019 Lapkričio 15
Tiesioginis eteris
 • USD1.0997
 • RUB70.4908
  Ambasadoriai Astravo AE, archyvinė nuotrauka

  Linkevičius netiki Europos ekspertais, kurie pripažino Astravo AE saugumą

  © Sputnik / Виктор Толочко
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (229)
  12410

  Anot užsienio reikalų ministro, Baltarusijos paskelbta informacija apie Astravo AE saugumą neatitinka tikrovės

  VILNIUS, birželio 16 — Sputnik. Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pakomentavo penktadienį išplatintą informaciją, kad Astravo AE streso testai atitinka europinius saugos reikalavimus, rašoma URM pranešime spaudai.

  Ministras apgailestauja, kad Baltarusija "siekia legitimizuoti Astravo atominės elektrinės (AE) projektą viešųjų ryšių priemonėmis, o ne stiprindama branduolinę saugą".

  "Tai, kad streso testų ataskaita parengta pagal Europos Sąjungos metodologiją, savaime suprantama. Tačiau tai — tik formos atitikimas. Turime kalbėti apie turinį, apie ataskaitoje pateiktą vertinimą, rekomendacijas dėl saugos stiprinimo, kurias bus privalu įgyvendinti", — sakė Linkevičius.

  Ministras taip pat atkreipė dėmesį, kad streso testai yra tik vienas iš daugelio branduolinės saugos stiprinimo elementų. Streso testų vertinimai apsiriboja atominių elektrinių atsparumu grėsmėms, kylančioms iš išorinių faktorių ir rizikų. Svarbiausi klausimai, kuriuos Lietuva kelia dėl Astravo AE saugos, t. y. aikštelės tyrimai ir parinkimas, seisminiai tyrimai, neigiamas tarpvalstybinis poveikis aplinkai, saugos kultūra, statybos ir būsimo eksploatavimo kokybė, streso testų metu nenagrinėjami.

  "Raginame Baltarusiją ir Astravo AE rangovus rimtai žiūrėti į branduolinės saugos problemas ir įgyvendinti tarptautinius įsipareigojimus, įskaitant streso testų ataskaitos rekomendacijas. Tik po to, kai tos rekomendacijos bus įgyvendintos, bus galima techniškai pagrįsti išvadas dėl Astravo AE (ne)atsparumo išorės veiksniams", — pabrėžė ministras.

  Birželio 12-14 dienomis Baltarusijoje lankėsi Astravo streso testų ekspertinės peržiūros valdyba, kuri pristatė Baltarusijos institucijoms preliminarią streso testų ataskaitą. Ekspertai konstatavo, kad Baltarusijos streso testų ataskaita parengta pagal Europos branduolinės saugos reguliuotojų grupės (ENSREG) nustatytus metodologinius reikalavimus, tačiau ataskaitoje pateikti streso testų rezultatai ir rekomendacijos paaiškės tik liepos 2 dieną.

  Astravo AE streso testuose dalyvaujančios šalys (Europos Komisija, Baltarusija, streso testų giluminės peržiūros ekspertai ir valdyba) yra sutarusios nekomentuoti ataskaitos rezultatų, iki kol ji nebus patvirtinta tądien suplanuotame ENSREG posėdyje.

  Lietuva yra pagrindinė Astravo AE, kuri statoma apie 50 kilometrų nuo Vilniaus, kritikė.

  Vilnius teigia, kad jėgainė statoma, nesilaikant tarptautinių saugumo standartų, nėra paaiškinta, kodėl pasirinkta būtent ši statybos vieta, esanti netoli tankiai apgyvendintos Lietuvos sostinės. Tačiau Baltarusija kaltinimus atmeta ir teigia besilaikanti visų reikalingų standartų.

  Pernai birželį Seimas įstatymu pripažino branduolinę elektrinę, statomą Astravo rajone, keliančia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui. 50 kilometrų nuo Vilniaus statomoje Astravo AE bus įrengti du reaktoriai, kurių kiekvieno galia — 1200 megavatų. Pirmąjį reaktorių planuota įjungti 2019 metais, o antrasis reaktorius, kaip planuojama, turėtų pradėti veikti 2020 metais. Baltarusijos AE statoma Gardino srities Astravo rajone.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (229)

  Dar šia tema

  Lietuvos sinchronizacija su Vakarais blokuos kelią Astravo AE elektrai
  Amžini ginčai: Lietuvoje reiškiamos pretenzijos dėl Astravo AE
  Linkevičius: kompromisų Astravo klausimu negali būti
  Skirtingų frakcijų politikai turi susitelkti — Linkevičius apie Astravo AE
  Linkevičius su ES komisaru aptarė Astravo AE saugumo klausimą
  Tegai:
  saugumas, Astravo AE, Linas Linkevičius, Lietuva

  Svarbiausios temos