11:58 2020 Lapkričio 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.1922
 • RUB90.9894
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  63

  Nuo 2019 metų sausio 1 dienos bus uždraustas studentų priėmimas studijuoti rusų kalba privačiuose Latvijos universitetuose ir kolegijose

  VILNIUS, birželio 21 — Sputnik. Latvijos Seimas pritarė Aukštojo mokslo įstaigų įstatymo pataisoms, numatančioms draudimą dėstyti rusų kalba privačiose mokslo įstaigose, praneša Sputnik Latvija.

  Inžinerijos mokslų daktarė, asocijuota profesorė, Tarptautinės Baltijos akademijos prorektorė akademiniams reikalams Žana Caurkubulė, archyvinė nuotrauka
  фото из личного архива автора

  Latvijos švietimo ir mokslo ministerija pasiūlė taikyti privačioms mokslo įstaigoms tokius pat apribojimus kaip valstybinėms aukštojo mokslo įstaigoms, kur studentai mokomi latvių ar kitomis oficialiomis Europos Sąjungos kalbomis.

  Nuo 2019 metų sausio 1 dienos bus uždraustas studentų priėmimas studijuoti rusų kalba privačiuose Latvijos universitetuose ir kolegijose.

  Įstaigoms, kurių programos neatitinka atnaujinto įstatymo nuostatų, leidžiama dėstyti rusų kalba, kol pasibaigs jų akreditavimo galiojimo laikas.

  Pataisos įsigalios nuo 2019-ųjų  metų sausio 1 dienos. Universitetai ir kolegijos nebegalės priimti studentų į naujas rusų kalba dėstomas programas.

  Šiuo metu įstatymai numato,  kad Latvijos viešųjų aukštojo mokslo įstaigų programos rengiamos valstybine kalba, o naudotis užsienio kalbomis leidžiama išskirtiniais atvejais, pavyzdžiui, jas dėstant arba pažintinėse ar kultūrinėse programose.

  Kitų oficialių ES kalbų vartojimas studijose leidžiamas užsienio studentams ir sudarant programas, kurios įtrauktos į kitas ES ar tarptautines programas.

  Pasak ministerijos, pataisos yra reikalingos, kadangi Latvijos vidurinio ugdymo įstaigose nuo šiol taip pat bus dėstoma tik latvių kalba.

  Anksčiau Turiba rektorius, privačių universitetų asociacijos pirmininkas Aldis Baumanis kritikavo draudimą dėstyti rusų kalba privačiuose universitetuose. Jis pabrėžė, kad bet kokie universitetų apribojimai trukdo aukštojo mokslo plėtrai. Pakeitimai taip pat turės ekonominių pasekmių — tie, kurie anksčiau atvykdavo į Latviją mokytis rusų kalba, mokėjo už tai pinigus, savo ruožtu papildydavo šalies biudžetą. Su pakeitimų priėmimu Latvija praranda šiuos pinigus, pabrėžė Baumanis.

  Atsisakymą dėstyti rusų kalba privačiuose universitetuose Latvijoje, jis pavadino politiškai motyvuotu ir blogai apgalvotu žingsniu.

  Apie trečdalį privačių universitetų studentų praėjusiais metais studijavo rusų kalba.

  Dar šia tema

  Latvija ir Lietuva toliau didina kovą su Rusijos žiniasklaida — Rusijos URM
  Teismas areštavo rusų mokyklų gynėją Latvijoje Lindermaną
  Latvijoje sulaikytas rusiškų mokyklų gynėjas Gaponenko paskelbė bado streiką
  Latvijoje neliks rusiškų mokyklų
  Latvijoje siūloma tautinėms mažumoms suteikti teisę pasirinkti mokymo kalbą
  Tegai:
  rusų kalba, universitetai, Latvija

  Svarbiausios temos