04:34 2021 Gegužės 08
Tiesioginis eteris
 • USD1.2059
 • RUB89.4671
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  40

  Anot Rusijos URM atstovo, Vašingtonas atsisako sutarties ne dėl problemų tarp Rusijos ir JAV, bet dėl to, kad tiesiog siekia išvengti suvaržančių susitarimų

  VILNIUS, gruodžio 19 — Sputnik. JAV patvirtino Rusijai, kad sprendimas pasitraukti iš Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutarties (INF) yra galutinis, interviu laikraščiui "Kommersant" sakė Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Riabkovas.

  "Per dvišalius kanalus aukštame politiniame lygyje buvo patvirtinta, kad šis sprendimas yra galutinis, ir tai nėra kvietimas dialogui", — sakė Riabkovas.

  Pasak jo, Vašingtonas "neslėpė, kad tai padaryta ne tiek dėl problemų tarp Jungtinių Amerikos Valstijų ir Rusijos, kiek išreikštas amerikiečių noras atsikratyti jiems nepatogių susitarimų".

  Raketos Sarmat paleidimas, archyvinė nuotrauka
  Министерство обороны РФ

  Pagal Vašingtono vertinimą, INF sutartis "iš esmės riboja JAV karinius pajėgumus šalių, turinčių vidutinio ir trumpojo nuotolio antžeminių raketų arsenalus ir keliančių grėsmę JAV interesams atžvilgiu".

  "Tiesiogiai nurodyta į Kiniją, Iraną ir Šiaurės Korėją", — sakė užsienio reikalų ministro pavaduotojas.

  Pasak diplomato, JAV planai sustabdyti INF sutartį yra ne kas kita, kaip politiniai žaidimai su visuomene ir pagrindiniais NATO sąjungininkais, "kurie, regis, ir įtikino Vašingtoną padaryti dviejų mėnesių pertrauką".

  "Šį laiką amerikiečiai, matyt, ketina skirti karo technikos parengimui ir bandymams išprovokuoti bent jau dalies pasaulio bendruomenės kritinę reakciją. Norėčiau klysti, tačiau faktai patvirtina šią versiją", — padarė išvadą Riabkovas.

  Sutartis dėl raketų

  Anksčiau Valstybės departamento vadovas Maikas Pompeo paskelbė Maskvai ultimatumą, pagal kurį "Rusija per du mėnesius turi grįžti prie Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutarties, kitaip JAV sustabdys savo įsipareigojimus pagal susitarimą". Rusijos užsienio reikalų ministerija prieštaravo, pabrėždama, kad Maskva griežtai vykdo susitarimą, ir Vašingtonas apie tai žino.

  Donaldas Trampas paskelbė, kad JAV ketina pasitraukti iš 1987 metais sudarytos sutarties dėl to, kad Rusija, anot jo, pažeidžia susitarimą. Be to, Vašingtonas pažymėjo, kad daugelis šalių, kurios turi vidutinio ir trumpojo nuotolio raketas, visų pirma Kinija, šiame susitarime nedalyvauja.

  Užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pažymėjo, kad Maskva taip pat turi klausimų Jungtinėms Valstijoms.

  Maskva atkreipia dėmesį į tai, kad JAV dislokuoja karinėse bazėse Rumunijoje ir Lenkijoje įrenginius, galinčius paleisti "Tomahawk" tipo sparnuotąsias raketas, o sutartis tai draudžia.

  Rusija atkreipia dėmesį į tai, kad JAV kuria kovinius bepiločius orlaivius ir finansuoja antžeminių sparnuotųjų raketų kūrimą.

  Dar šia tema

  Karo ekspertas: Pentagonas siunčia Baltijos šalims tai, ką tinka tik perlydyti
  Vašingtonas pateikė Maskvai ultimatumą dėl branduolinio susitarimo
  JAV pripažino, kad negali priešintis Rusijos viršgarsiniams ginklams
  Tegai:
  Rusija, JAV, Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartis (INF)

  Svarbiausios temos