20:24 2019 Birželio 24
Tiesioginis eteris
 • USD1.1394
 • RUB71.7127
  Atominis ledlaužis, archyvinė nuotrauka.

  JAV ketina susilpninti Rusijos įtaką Arktyje

  © Sputnik / Валерий Мельников
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  5501

  Dėl klimato atšilimo Arkties regione yra galimybių atverti naujus jūrų kelius, kas savo ruožtu padidino įtampą prekybos ir karo srityse

  VILNIUS, sausio 14 — Sputnik. JAV laivynas stengsis sustiprinti savo pozicijas Arktyje ir reaguoti į Rusijos ir Kinijos "pernelyg didelius reikalavimus" regione, rašo leidinys "Wall Street Journal".

  Anksčiau pranešta, kad vasarą Amerikos karo laivas plauks per Arkties vandenis, vykdydamas operaciją "navigacijos laisvei užtikrinti". Pasak laikraščio, kariai taip pat bus siunčiami į Adako salą Aliaskoje, kur anksčiau buvo karinė bazė. Ten bus dislokuoti paviršiniai laivai ir žvalgybiniai lėktuvai R-8. Pažymėtina, kad Adakas yra netoli Rusijos.

  Leidinyje teigiama, kad dėl klimato atšilimo Arkties regione yra galimybių atverti naujus jūrų kelius. Tai savo ruožtu padidino įtampą prekybos ir karo srityse.

  Kaip nurodė laivyno ministras Ričardas Spenseris, misija išsiųsti karo laivą bus pirmoji JAV karinio jūrų laivyno operacija, užtikrinsianti laivybos laisvę Arktyje, ir tokiais veiksmais Vašingtonas ketina reaguoti į "pernelyg didelius kai kurių šalių reikalavimus".

  Taigi, laikraštis pažymi, kad Kinija paskelbė esanti "Arkties imperija" ir svarsto kurti "poliarinio šilko kelią". Rusija savo ruožtu jau seniai plečia savo įtaką Arktyje — tam turėjo įtakos šiaurinės sienos ir prekybos perspektyvos.

  Rusija apriboja naudojimąsi Šiaurės jūros keliu užsienio karo laivams>>

  Tačiau laikraštis pažymi, kad JAV pareigūnai pripažįsta, jog jie nepakankamai įvertino pajėgumų kūrimo regione svarbą, todėl, įgyvendindami savo planus, jie gali susidurti su daugybe problemų.

  2018 metų vasarą Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu įspėjo apie konflikto grėsmę Arktyje. Be to, Vokietijos žiniasklaida rašė, kad amerikiečių veiksmai "jūrų laivybos laisvei užtikrinti" bus vykdomi vietose, į kurias pretenduoja Rusija, o tai savo ruožtu gali sukelti "Kerčės incidento" pasikartojimą.

  Dar šia tema

  Rusijos motošauliai išbandė naują visureigį automobilį Arkties regione
  Verslas laimi, politikai pralaimi: kaip Rusijos SGD užkariaus Baltiją
  Nyderlandai apkaltino Rusiją provokacijomis dėl NATO pratybų Arkties regione

  Svarbiausios temos