04:32 2021 Sausio 23
Tiesioginis eteris
 • USD1.2158
 • RUB91.1009
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  Ukrainos prezidento rinkimai — 2019 (99)
  96

  Ukrainos žmonės pamatė, kad ankstesnis požiūris neveikia, ir tiki, kad tiesioginės derybos su Putinu gali atnešti daugiau naudos, mano Italijos tarptautinių politikos tyrimų instituto ekspertė Eleonora Tafuro

  VILNIUS, balandžio 12 — Sputnik. Galima Vladimiro Zelensko pergalė Ukrainos prezidento rinkimuose atvers galimybes pasiekti taiką Donbase, nes savo rinkimų programoje jis pareiškė esąs pasirengęs vykdyti tiesiogines derybas su Maskva, pareiškė RIA Novosti Italijos tarptautinių politikos tyrimų instituto ekspertė Eleonora Tafuro.

  Pasak jos, Ukrainos rytuose susiklosčiusioje situacijoje sunku kalbėti apie tai, kas dėl to kaltas, nes "konflikto šalių, žinoma, ne dvi".

  Šeštadienį sukanka penkeri metai nuo ginkluoto konflikto Donbase pradžios.

  2014 metų balandžio 13 dieną Ukrainos nacionalinė saugumo ir gynybos taryba priėmė sprendimą pradėti plataus masto karinę operaciją Donbase, dalyvaujant kariuomenei, aviacijai ir artilerijai. Kijevas šią operaciją pavadino "antiteroristine".

  "Yra sukilėliai, kuriuos Kijevas laiko sukilėliais, yra Ukrainos vyriausybė ir yra Maskva, kuri iki tam tikro momento neigė savo paramą sukilėliams, bet dabar gana atvirai jiems padeda. Visos konflikto šalys turi skirtingą viziją ir skirtingą atsakomybę", — mano Rusijos, Kaukazo ir Centrinės Azijos tyrimo centro mokslo darbuotoja.

  Tafuro sako, kad skirtingas požiūris į konflikto sprendimą yra susijęs su tuo, kad kiekviena iš šalių skirtingai supranta Minsko susitarimus.

  "Maskvos vizija labiau politinė ten, kas paliečia prioritetinius susitarimų punktus — tai autonomija ir imunitetas konflikto šalims. Tačiau Kijevas primygtinai reikalauja įvykdyti saugumo aspektus, jog pirmiausia reikia sustabdyti susidūrimus, o tada pereiti prie kalbų apie rinkimus. Minsko susitarimai neįvykdomi, nes jie suprantami įvairiai", — pareiškė ekspertė.

  Jos nuomone, sureguliavimo procesas Donbase dabar negali likti užblokuotas, atsižvelgiant į tebevykstančią kovą dėl Ukrainos prezidento kėdės.

  Ji priminė, kad pagal naujausias apklausas, Zelenskis prieš antrąjį rinkimų turą surinko 61 procentą rinkėjų balsų, o dabartinio Ukrainos prezidento Petro Porošenko reitingas siekia 24 procentus.

  "Mano nuomone, tai rodo, kad Zelenskį palaiko ne todėl, kad žmonės nenori Porošenko. Šią tendenciją, kai nepritariama pagrindinei politikos krypčiai, iš dalies galima pamatyti visur Europoje. Bet ir todėl, kad jis buvo vienintelis, kuris pasakė, jog yra pasirengęs deryboms su Kremliumi. Mano nuomone, tai atspindi ukrainiečių norą žengti žingsnį į priekį sprendžiant krizę", — pasakė Tafuro.

  Pasak ekspertės, Ukrainos žmonės pamatė, kad ankstesnis požiūris neveikia, ir mano, kad tiesioginės derybos su Putinu gali atnešti daugiau naudos.

  "Turime pamatyti, kaip elgsis Zelenskis pergalės atveju, ar imsis tiesioginio dialogo su Rusija, kokia bus jo pozicija dėl JTO taikdarių Donbase, kuris lieka vienu iš pagrindinių probleminių mazgų tarp Maskvos ir Kijevo", — pažymėjo Tafuro.

  Pasak ekspertės, santykiuose su Maskva Porošenko pasirinko griežto pasipriešinimo kelią, ir galima daryti išvadą, kad šis požiūris neatveria galimybės išspręsti konfliktą.

  "Mes nežinome, kaip pasielgs Zelenskis, tačiau akivaizdu, kad jo galima pergalė suteiks vilties, bet tuo pačiu metu ir daugiau nežinios. Aš rinkčiausi naujas galimybes: viena vertus, tai rodo jo paramos lygis, o, kita vertus, jis pareiškė, kad nori atidaryti tiesioginį bendravimo su Maskva kanalą. Ir šis veiksnys labai daug sveria rinkimuose", — pasakė Tafuro.

  Temos:
  Ukrainos prezidento rinkimai — 2019 (99)

  Dar šia tema

  Rados deputatas pareiškė apie "kosminius" Ukrainos armijos praradimus
  "Tripadvisor" pasiūlė kelialapį į "Rusijos agresijos" zoną Donbase
  "Petro epochos" pabaiga: kokie bus Lietuvos santykiai su "naujuoju Kijevu"
  Lenkijos ekspertas pateikė "juodžiausią scenarijų" Ukrainai
  Lietuvos delegacija aplankė Ukrainos saugumo pareigūnus Donbase
  Tegai:
  Donbasas, prezidento rinkimai, Ukraina, Vladimiras Zelenskis

  Svarbiausios temos