15:19 2019 Liepos 22
Tiesioginis eteris
 • USD1.1226
 • RUB70.7370
  Lietuvos lenkų eitynės Vilniuje, archyvinė nuotrauka

  Lenkijos lietuviai: vienas būdų išspręsti jų klausimą — simbolinis lietuvio pasas

  © Sputnik/ Андрей Богданов
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  41 0 0

  Lenkijos lietuviai apgailestauja teisiškai negalintys įrodyti lietuviškų šaknų, todėl Lietuvos valdžiai siūlo ieškoti būdų, kad Lenkijos lietuviai galėtų naudotis panašiomis teisėmis, kaip ir Lietuvos piliečiai

  VILNIUS, gegužės 11 — Sputnik. Referendumas dėl pilietybės išsaugojimo nesprendžia Lietuvos etninėse žemėse gyvenančių mūsų tautiečių galimybės įgyti Lietuvos pilietybę, rašoma LRT straipsnyje.

  Lenkijos lietuviai apgailestauja teisiškai negalintys įrodyti lietuviškų šaknų. Todėl Lietuvos valdžiai siūlo ieškoti būdų, kad Lenkijos lietuviai galėtų naudotis panašiomis teisėmis, kaip ir Lietuvos piliečiai.

  Lenkijos lietuvių bendruomenės pirmininkė neturi Lietuvos pilietybės, negalėtų į ją pretenduoti, nesvarbu, kaip per pilietybės išsaugojimo referendumą bus nuspręsta.

  "Šiame referendume esame tarsi už borto. Referendumo pataisa mūsų neliečia. Mes įgimtos teisės į Lietuvos pilietybę neturime, gimę esame Lenkijoje", — sako Lenkijos lietuvių bendruomenės pirmininkė Jolanta Malinauskaitė-Vektorienė.

  Iš kelių tūkstančių mūsų tautiečių, vos apie 70 turi lietuviškus pasus — beveik visi ketina balsuoti, arba tai jau padarė. Lietuviškus pasus dauguma jų gavo 2002-aisiais, pagal pusantrų metų galiojusį Pilietybės įstatymą.

  Įgyti Lietuvos pilietybę ypač svarbu jauniems žmonėms, baigusiems lietuviškas mokyklas, norintiems studijuoti Lietuvoje ir čia likti gyventi.

  Šiemet iš šešiolikos Punsko Kovo 11-osios licėjaus abiturientų studijas Lietuvoje planuoja rinktis pusė ir jie norėtų turėti Lietuvos pilietybę.

  Lenkijos lietuviai sako, kad diskutuojant apie Lietuvos pilietybę užsienio lietuviai daugiau dėmesio kreipė į pilietybės išsaugojimą, o ne į teisę ją atkurti.

  Vienas būdų išspręsti Lenkijos lietuvių klausimą — simbolinis lietuvio pasas.

  Gegužės 12-ąją kartu su prezidento rinkimais žmonės galės balsuoti dėl pilietybės išsaugojimo tautiečiams, gyvenantiems euroatlantinės integracijos kriterijus atitinkančiose valstybėse.

  Referendume piliečių bus klausiama, ar jie sutinka leisti išsaugoti dvigubą pilietybę asmenims, išvykusiems į šalis, atitinkančias "euroatlantinės integracijos kriterijus". Tikslų šalių sąrašą po referendumo tvirtintų Seimas.

  Norint dalyvauti referendume reikia užsiregistruoti Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) interneto svetainėje. Šiuo metu besiregistruojančiųjų rinkimams gegužės 12-ąją sparčiai daugėja, jau yra užsiregistravę apie 28 tūkst. užsienyje gyvenančių piliečių. Iš viso oficialiai išvykusių yra apie 300 tūkst. Dažniausiai į rinkimus neateina nė 20 tūkst. 

  Šiuo metu dviguba pilietybė, išskyrus tam tikras išimtis, nesuteikiama emigrantams, Lietuvą palikusiems po nepriklausomybės atkūrimo ir įgijusiems kitos šalies pilietybę.

  Referendumas dėl dvigubos pilietybės Lietuvoje
  © Sputnik /
  Referendumas dėl dvigubos pilietybės Lietuvoje

     Dar šia tema

  Lietuva vėl lošia "lenkų kortomis"
  Vilniuje vyks bendras lenkų ir lietuvių menininkų muzikos projektas
  Šimtas lenkų porų: Vilnius paminėjo Lenkijos nepriklausomybės šimtmetį
  Vilniuje įvyko Lenkijos ir užsienyje gyvenančių lenkų dienos paradas
  Tegai:
  lietuviai, Lenkija

  Svarbiausios temos