07:52 2019 Gruodžio 16
Tiesioginis eteris
 • USD1.1174
 • RUB69.9930
  Arktis, archyvinė nuotrauka

  Po Grenlandijos ledynais aptikta daugiau nei 50 ežerų

  © Sputnik / Валерий Мельников
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  36

  Pirmoji išsami poledyninių ežerų inventorizacija nustatė 56 ežerus

  VILNIUS, liepos 1 — Sputnik. Naujasis tyrimas po Grenlandijos ledynais tyvuliuojančių žinomų ežerų skaičių padidino 14 kartų – vos keturių žinomų vandens telkinių skaičius išaugo iki 60, rašo sciencealert.com

  "Šis tyrimas mums pirmą kartą leido pradėti kurti paveikslą, kuris atskleistų kur po Grenlandijos ledo sluoksniu formuojasi ežerai," — sakė tyrimo vadovė ir hidrologė Jade Bowling iš Lankasterio universiteto.

  Grenlandijos ledo sluoksnis yra kelių kilometrų storio ir iki šiol nėra aišku, kas tiksliai vyksta po juo. Pasauliui toliau šylant, skaičiuojama, kad sušalęs kolosas kasmet praranda po 244 milijardus tonų ledo, o ištirpus visiems ledynams jūros lygis pakiltų iki 7 metrų.

  Klimato kaita, archyvinė nuotrauka
  © Photo : Camelia Czuchnicki/Weather Photographer of the Year

  Supratimas, ką ledynų tirpsmo vanduo daro savo kelyje nuo paviršiaus iki vandenyno dugno, yra gyvybiškai svarbus ateities klimato modeliams, o svarbi to praeinamoji stotelė yra poledyniniai ežerai.

  Kuomet šie vandens telkiniai prisipildo ir nusenka Antarktidoje, jie gali lemti greitesnį viršuje esančio ledo tekėjimą ir, mokslininkai mano, kad toks pats fenomenas gali vykti ir Grenlandijoje.
  Pirmoji išsami poledyninių ežerų inventorizacija nustatė tik 56 ežerus.

  Klimatui toliau šylant, paviršiaus tirpsmo vandenys Grenlandijoje gali pradėti formuoti ežerus ir sroves aukštesniuose ledo sluoksniuose, kas jau vyksta Antarktidoje.

  Dar šia tema

  Apie 30 valstybių JT Asamblėjoje ratifikuos Paryžiaus klimato sutartį
  "Nėra planetos B": Vilniuje vyko akcija, skirta klimato apsaugai
  Tegai:
  ežeras

  Svarbiausios temos