22:02 2020 Vasario 17
Tiesioginis eteris
 • USD1.0835
 • RUB68.7554
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  28

  Anot Europos Vadovų Tarybos vadovo, TSRS žlugimo negalima laikyti "didžiausia XX amžiaus geopolitine katastrofa"

  VILNIUS, liepos 11 — Sputnik. Europos Vadovų Tarybos vadovas Donaldas Tuskas sakė, kad TSRS žlugimas buvo laimingas įvykis gruzinams, lenkams, ukrainiečiams, rusams bei Vidurio ir Rytų Europos šalims ir nėra didžiausia praeito amžiaus geopolitinė katastrofa.

  "TSRS žlugimas nebuvo didžiausia geopolitinė šimtmečio katastrofa. Šiandien, būdamas Gruzijoje, noriu aiškiai pasakyti: TSRS žlugimas buvo laimingas įvykis gruzinams, lenkams, ukrainiečiams ir visai Vidurio ir Rytų Europai. Ir taip pat rusams", — Tuskas parašė savo oficialioje Twitter paskyroje.

  2005 metais Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, sakęs kalbą Federalinei asamblėjai, apibūdino TSRS žlugimą kaip didžiausią praeito amžiaus geopolitinę katastrofą. 2017 matais interviu režisieriui Oliveriui Stounui Putinas paaiškino, kad "žlugus Tarybų Sąjungai, per vieną naktį 25 mln. rusų atsidūrė už šalies ribų, ir tai iš tikrųjų yra viena didžiausių XX a. katastrofų".

  Pasak jo, "iš pradžių šalyje pasirodė pilietinio karo požymiai, o vėliau ir pats didelio masto karas, "socialinė apsaugos sistema buvo visiškai sunaikinta, visi ekonomikos sektoriai buvo visiškai sustabdyti, sveikatos sistema iš esmės buvo sunaikinta, kariuomenė buvo apgailėtina, o milijonai žmonių buvo palikti už skurdo ribos".

  Sovietų Sąjunga nustojo egzistuoti 1991 metų gruodžio 25 dieną, kai sovietų prezidentas Michailas Gorbačiovas, kreipdamasis į sovietų žmones, pareiškė apie savo kaip prezidento įgaliojimų pabaigą.

  Iki tol, gruodžio 8 dieną, buvo pasirašytas Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos lyderių susitarimas, kuriame jie paskelbė, kad TSRS nustoja egzistuoti ir paskelbė Nepriklausomų valstybių sandraugą. Šis aktas istorijoje užfiksuotas kaip Belovežo susitarimas.

  Dar 1990 metais visos Sąjungos respublikos priėmė deklaracijas dėl valstybių suvereniteto. Norint sustabdyti šalies žlugimą, 1991 metų kovo 17 dieną įvyko referendumas dėl TSRS išsaugojimo. "Už" balsavo 76,4% balsavusių asmenų.

  Remiantis referendumo rezultatais, 1991 metų pavasarį-vasarą buvo parengtas susitarimo "Dėl suverenių respublikų sąjungos" projektas, kurio pasirašymas buvo numatytas rugpjūčio 20 dieną.

  Tačiau jis nebuvo įvykdytas dėl 1991 metų rugpjūčio 19-21 dienomis įvykusio bandymo įvykdyti valstybės perversmą, kuris istorijoje išliko kaip Rugpjūčio pučas.

  Dar šia tema

  Ar JT meluoja, kad iš "sovietmečio pančių" 30 metų besivaduojanti Lietuva išnyks
  Vakarai privertė Lietuvą pamilti "sovietinės okupacijos" palikimą
  1960-ųjų nostalgija: kaip "atšilimo" laikotarpiu atrodė "madistės"
  Tegai:
  TSRS, Donaldas Tuskas

  Svarbiausios temos