10:11 2020 Rugpjūčio 15
Tiesioginis eteris
 • USD1.1813
 • RUB86.5850
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  Rusijos S-400 pristatymas į Turkiją (24)
  60

  Ilgą laiką Vakarų karo ekspertai manė, kad Ankara nekels grėsmės Vašingtonui. Tačiau pastarųjų dienų įvykiai paneigė daugumą prognozių: Turkijos kariuomenė gavo pirmąją Rusijos ginklų partiją

  VILNIUS, liepos 15 — Sputnik. 2017 metais Turkija, būdama NATO narė, sudarė sutartį su Rusija dėl S-400 zenitinių priešraketinių raketų sistemų įsigijimo. Tai labai nepatiko JAV. Vašingtonas prigrasino Ankarai sankcijomis ir pašalinimu iš Šiaurės Atlanto aljanso, jei sandoris įvyks.

  Ilgą laiką daugelis karo ekspertų ir politikų Vakaruose manė, kad Ankara nedrįs kelti grėsmės Vašingtonui ir paklus Vašingtono nurodymams.

  Tačiau šių metų liepos 12 dieną Turkijos gynybos ministerija paskelbė pirmosios S-400 partijos, pristatytos iš Rusijos, nuotraukas. Sekmadienį, liepos 14 dieną, Rusijos gynybos ministerija jau paskelbė internete vaizdo įrašą apie grėsmingo ginklo pristatymą Turkijai.

  Rusijos gynybos ministerijos "YouTube" vaizdo įrašo antraštėje teigiama, kad pristatymas vykdomas pagal susitarimus dėl Turkijos oro gynybos gerinimo, pasiektų tarp Rusijos ir Turkijos lyderių Vladimiro Putino ir Tajipo Erdogano.

  Zenitinių raketų sistema S-400, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Сергей Мальгавко

  Iki liepos 14-osios ryto buvo žinoma apie iškrautas penkias transporto priemones, nusileidusias ant kilimo-nutūpimo tako Ankaros provincijoje, Murtedo oro bazėje. Vakare su nuoroda į Turkijos karinę tarnybą RIA Novosti pranešė apie dar du lėktuvus, kurie pristatė į šalį S-400.

  Sutarties suma —2,5 mlrd. JAV dolerių, iš kurių dalį Ankara mokės pati, o kita dalis bus grąžinta iš Rusijos paskolos.

  Jokių kitų komentarų dėl karinės technikos pristatymo iš Rusijos vadovybės nebuvo. Kremlius įrodė, kad įvykdė savo įsipareigojimą įgyvendinti svarbią sutartį. Visi žodžiai pasakyti, dabar — prie reikalo: komplektacijų ir paruošimo S-400 žvalgybai, kaip Turkijos oro gynybos sistemai.

  Erdoganas tvirtina, kad NATO tapo tik stipresnė

  NATO turėtų būti patenkinta tuo, kad Turkija įsigijo rusų S-400 priešraketinių raketų sistemas, nes Aljanso narys ir pati NATO taps stipresni, pareiškė Turkijos lyderis Tajipas Erdoganas.

  "Mūsų regione Turkija — galingiausias NATO ramstis. Taip pat ji yra viena iš dviejų ar trijų šalių po Jungtinių Amerikos Valstijų, kurios tvarkingai moka įmokas. Ir jei tokia šalis kaip Turkija, gavusi S-400, taps stipresnė savo saugumo srityje, kas taip pat taps stipresnė? Tai sustiprins sąjungą", — sakė Erdoganas žiniasklaidos vadovams. Jo žodžius cituoja RIA Novosti su nuoroda į "Haberturk" televizijos kanalą.

  Erdoganas pabrėžė, kad "su S-400 mes nesiruošiame kariniams veiksmams, tik bandome užtikrinti savo nacionalinį saugumą".

  Pleištas tarp NATO šalių jau įkaltas

  Rusijos priešraketinių sistemų tiekimo pradžia Ankarai rodo Vladimiro Putino politikos triumfą ir gali paskatinti Turkiją pasitraukti iš NATO. Pleištas tarp NATO šalių jau įkaltas, pareiškė politologijos profesorius iš Vokietijos Tomas Egeris.

  "Pleištas į NATO jau įkaltas, ir jis veiks net ir tuomet, kai Aljansas išliks dabartinės sudėties", — teigė Vokietijos ekspertas.

  Egeris mano, kad Turkijos valdžios institucijų atsisakymas laikytis JAV "rekomendacijų" sukuria naują tikrovę, kurioje Vašingtonas bus priverstas taikyti sankcijas Turkijai. Savo straipsnyje jis rašo, kad JAV prezidentas Donaldas Trampas gali tik atidėti apribojimų Turkijai įvedimą, tačiau atsisakyti jų visiškai jis "teisiškai negali".

  Pasak politologo, "jei Turkija nuspręs išeiti iš Aljanso, NATO tai bus kartūs geostrateginė netektis". Taip pat, profesorius priduria, kad viskas galiausiai priklausys nuo to, kur Turkijos lyderis Tajipas Erdoganas ras didžiausią savo "politinio išlikimo" garantiją — Maskvoje ar Vašingtone.

  Vokietijos politologas apgailestaudamas konstatuoja, kad dėl to, jog Rusija tiekia Turkijai savo S-400, Europos Sąjunga atsidūrė pralaimėtojų pusėje.

  Raketų sistema S-400 Triumf
  © Sputnik /
  Raketų sistema S-400 "Triumf"
  Temos:
  Rusijos S-400 pristatymas į Turkiją (24)

  Dar šia tema

  Turkijos prezidentas: Rusų S-400 ruošiami siųsti į Turkiją
  Ekspertas: Turkija įgis tikrą suverenitetą, iš Rusijos nusipirkusi S-400
  Federacijos taryba: JAV nenutrauks karinių santykių su Turkija dėl S-400
  Tegai:
  zenitinių raketų sistema S-400 "Triumf", Rusija, Turkija

  Svarbiausios temos