16:58 2021 Gegužės 07
Tiesioginis eteris
 • USD1.2060
 • RUB89.8825
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  50

  Šių metų kovo mėnesį buvęs SBU pareigūnas Vasilijus Prozorovas pristatė Maskvos spaudos konferencijoje nuotraukas, kurios įrodo neoficialaus kalėjimo egzistavimą

  VILNIUS, liepos 19 — Sputnik. Vykstant slaptų kalėjimų darbo tyrimui, egzistuojančio po Ukrainos saugumo tarnybos (SBU) priedanga, RIA Novosti pavyko rasti dar vieną buvusį SBU pareigūną iš Mariupolio kalėjimo, kuris papasakojo apie vietas, kuriose buvo kankinami žmones.

  Kalėjimas oro uoste

  Šių metų kovo mėnesį buvęs SBU pareigūnas Vasilijus Prozorovas pristatė Maskvos spaudos konferencijoje nuotraukas, kurios įrodo neoficialaus kalėjimo egzistavimą.

  Mariupolio savivaldybės pastatas, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Наталья Селиверстова

  Pasak jo, kalėjimas buvo sukurtas viename iš oro uosto terminalų ir vien per 2014 metų vasarą — rudenį jame buvo sulaikyta daugiau nei 300 žmonių. Du per tą laiką mirė, sakė Prozorovas.

  "RIA Novosti" atliko tyrimą. Trečiadienį agentūra paskelbė pirmąją tyrimo dalį, kurioje pateikiami nauji slapto kalėjimo egzistavimo įrodymai. Antrojoje dalyje "RIA Novosti" pateikė Mariupolio SBU pareigūno dokumentą, įrodantį, kad kalėjimas egzistavo bent iki 2018 metų lapkričio mėnesio.

  Buvusio SBU pareigūno parodymai

  Trečiojoje tyrimo dalyje paskelbti kito buvusio SBU darbuotojo parodymai apie slapto kalėjimo darbą. Jis paprašė neatskleisti savo vardo ir pareigų, nes baiminasi dėl savo gyvybės.

  Pasak jo, jis tarnavo Mariupolyje daugiau nei dvejus metus, o 2017 metais atsistatydino. Buvęs SBU pareigūnas patvirtino, kad saugumo pajėgos vartojo žodį "biblioteka" ne tik oro uoste esančio slapto kalėjimo atžvilgiu, bet ir tada, kai jie tiesiog norėjo pasakyti, kad buvo atvežtas žmogus po sulaikymo.

  "Biblioteka" — tai nėra viena konkreti vieta. Taip vadino ir oro uostą, ir "Azov" bazę — tai Mariupolio rajono mokyklos pastatas. Taip pat taip vadintas privatus namas pakeliui iš Mariupolio į Volodarsko (Nikolsko) rajoną, kur taip pat buvo "Azov"", — sakė jis "RIA Novosti".

  Pasak jo, "Azov" SBU buvo reikalingas, kad "įtikintų" įtariamuosius — po kankinimo "bibliotekoje" sulaikytus tekdavo gydyti, ir jie patys prašydavo juos išsiųsti į tardymo izoliatorių, kad tik netektų grįžti į oro uostą.

  Kalinių kankinimas

  "RIA Novosti" taip pat rado dar du buvusius slaptojo kalėjimo kalinius.

  Vienas iš jų — Michailas Šubinas — išsamiai papasakojo apie kankinimus, kurie vyko "bibliotekoje".

  Visų pirma, jam prie genitalijų buvo prijungtas suvirinimo aparatas, jį mėtydavo į duobę su kūnais žmonių, kurie buvo nukankinti iki mirties. Šubino medicininės apžiūros duomenys yra prieinami "RIA Novosti".

  Kitas buvęs kalinys — Kirilas Filičkinas — vaizdo interviu metu papasakojo "RIA Novosti", kad jis buvo vienas iš pirmųjų atvykusių į oro uostą 2014 metų gegužės 7 dieną, kai "Azov" ir SBU užgrobė miestą.

  Pasak jo, dabartiniai Rados deputatai Olegas Liaško ir Igoris Mosijčiukas asmeniškai jį apklausė, o pastarasis ir kankino jį. 2014 metų rudenį įvykusios apklausos vaizdo įrašas pateko į "YouTube" ir buvo vienas iš įrodymų Filičkino byloje, kurioje jis buvo kaltinamas dalyvavimu penkių Ukrainos kareivių, kuriuos jis vertė prisijungti prie Donecko Liaudies Respublikos (DLR) milicijos, pagrobime.

  Oficialiai Filičkinas buvo sulaikytas tik 2014 metų rugpjūčio 18 dieną. Visus šiuos mėnesius jis praleido slaptuose kalėjimuose. Tai, pasak "RIA Novosti" tyrimo liudytojų, yra įprasta Ukrainoje — DLR gynėjai yra kankinami, kad papasakotų, ką žino, ir tik tada siunčiami į SBU ir oficialiai užregistruojamas jų sulaikymas.

  Ir Šubinas, ir Filičkinas patvirtino daugybę parodymų apie tai, kad Mariupolio oro uoste buvo slaptų laidojimo vietų.

  "Žinau ten penkias kapavietes. Netoli lėktuvų kilimo tako", — pasakojo Šubinas "RIA Novosti". Oro uoste jis buvo sulaikytas apytiksliai dvi savaites, 2014 metų rugpjūtį – rugsėjį.

  Dar šia tema

  Azovo kovotojas atsisakė paspausti Ukrainos prezidento ranką
  Ukrainos saugumo tarnyba siūlė valdžios institucijoms paskelbti karo su Rusija pradžią
  "Tai ne mano valdžia": buvusio Ukrainos saugumo tarnybos darbuotojo išpažintis
  Tegai:
  Ukrainos saugumo tarnyba (SBU), slaptas kalėjimas, Ukraina

  Svarbiausios temos