22:26 2020 Vasario 23
Tiesioginis eteris
 • USD1.0801
 • RUB69.5480
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  20

  "RIA Novosti" skelbia straipsnių ciklą, pagrįstą dokumentais ir liudijimais apie tai, kas vyksta Ukrainos slaptuose kalėjimuose, kur patenka nepripažintos Donecko Liaudies Respublikos kariai ir tie, kurie kaltinami ryšiais su "separatistais"

  VILNIUS, liepos 23 — Sputnik. Slapti SBU ir ukrainiečių savanorių batalionų kalėjimai egzistavo ne tik Mariupolyje, bet ir buvo išsidėstę per visą Donbaso susisiekimo liniją, taip pat kituose Ukrainos miestuose, tarp jų Charkove, Kramatorske ir Krasnoarmejske, apie tai RIA Novosti pranešė buvę kaliniai ir buvę Ukrainos vidaus reikalų ministerijos darbuotojai, JT žmogaus teisių stebėjimo misija Ukrainoje ir "Amnesty International".

  Kramatorskas

  Jenakijevėje gyvenanti sutuoktinių pora — Ala ir Vladimiras Belousovai — papasakojo "RIA Novosti", kad pateko į SBU rankas ir praleido kurį laiką Kramatorsko oro uoste.

  Kalėjimo pastatas Mariupolio oro uosto teritorijoje, archyvinė nuotrauka
  © Photo : предоставлено Василием Прозоровым

  Ten juos mušė, be to, kalėjimo prižiūrėtojai norėjo suorganizuoti Alos Belousovos išprievartavimą su dar vienu sulaikytu asmeniu. Tai buvo kitas Jenakijevės gyventojas — Konstantinas Afončenko, kuris papasakojo apie grandininių pjūklų naudojimą kankinimų metu. Pasak jo, Kramatorsko kaliniai buvo siunčiami į minų laukus.

  Afončenko taip pat pabrėžė, kad vėliau iš nuotraukų atpažino, kad tarp jį kankinusių asmenų buvo Maidano aktyvistas Vsevolodas Stebliukas ir būsimasis Aukščiausiosios Rados deputatas Andrejus Teterukas.

  Buvęs Mariupolio slapto kalėjimo kalinys Kirilas Filičkinas vaizdo interviu metu papasakojo "RIA Novosti", kad dabartiniai Rados deputatai Olegas Liaško ir Igoris Mosijčiukas asmeniškai jį apklausė, o pastarasis ir kankino jį.

  Krasnoarmejskas

  Kitas slaptas kalėjimas galbūt vis dar egzistuoja Pokrovsko mieste (buvęs Krasnoarmejskas), transporto įmonėje adresu 11-411 Dneprovskaja 7, papasakojo buvęs šio kalėjimo kalinys Sergejus Babičius. Jį sulaikė 2015 metų kovo 25 dieną, pranešimas apie tai pateko į oficialią SBU interneto svetainę.

  Šiuo atveju sulaikymo protokolas buvo išduotas tik kovo 31 dieną. Kai Babičius atvyko į tardymo izoliatorių, gydytojai nustatė jo kūne nemažai hematomų, apie tai byloja pažyma iš izoliatoriaus.

  "Vyriausybės kontroliuojamoje teritorijoje savavališki sulaikymai buvo paplitę 2014, 2015 ir 2016 metais, o 2017 ir 2018 metais užregistravome vos kelis atvejus", — pranešė "RIA Novosti" JT žmogaus teisių stebėjimo misijos Ukrainoje vadovė Fiona Freizer (Fiona Frazer).

  Charkovas

  Misijos duomenimis, SBU kalėjimas, kuriame neteisėtai buvo laikomi kaliniai, veikė Charkove, JT nustatė 184 žmonių vardus, kurie, misijos manymu, buvo neteisėtai sulaikyti Charkovo SBU patalpose 2014-2016 metais.

  Duomenis apie SBU kalėjimą Charkove patvirtina "RIA Novosti" ir "Amnesty International" organizacijos atstovė Ukrainoje Marija Gurjeva.

  Kad prakalbintų

  SBU mokė radikalus-nacionalistus ir Ukrainos policijos darbuotojus, kaip ieškoti tų, kurie palaiko DLR, ir potencialių informatorių Donbase, pranešė "RIA Novosoti" buvęs Ukrainos vidaus reikalų ministerijos Donecko regiono Marjinsko rajono skyriaus tyrėjas. Jis paprašė neatskleisti jo vardo, nes bijo, kad jo gyvybei gali kilti grėsmė.

  Kalėjimo pastatas Mariupolio oro uosto teritorijoje, archyvinė nuotrauka
  © Photo : предоставлено Василием Прозоровым

  Pasak jo, SBU darbo grupės vadovai Vidaus reikalų ministerijos darbuotojams nurodė identifikuoti asmenis, dalyvavusius DLR karinėje veikloje ir 2014 metų gegužės 11 dienos referendume, gyvenančius miesto ir rajono gyvenamojo sektoriaus būstuose.

  Be to, pasak buvusio tyrėjo, užduotis buvo ieškoti taksi vairuotojų ir ūkininkų iš Donecko, kurie važinėja į Ukrainą, pavyzdžiui, prekiauti derliumi, ir kurie "dėl savo politinio nusistatymo ar dėl savo interesų yra pasirengę rinkti informaciją DLR teritorijoje". Iš ūkininkų, be informacijos, reikalauta ir pinigų "dėl to, kad jie finansiškai remia teroristus".

  "SBU operatyvinės grupės darbuotojų nurodymu, "vėžėjai" pirma būdavo perduodami savanorių batalionams, o vėliau į SBU", — nurodė buvęs Ukrainos vidaus reikalų ministerijos darbuotojas. Pasak jo, savanorių batalionai, tokie kaip "Azov", turėjo "padirbėti" su sulaikytais asmenimis, kad juos "prakalbintų".

  Dar šia tema

  "Tai ne mano valdžia": buvusio Ukrainos saugumo tarnybos darbuotojo išpažintis
  Ukrainos saugumo tarnyba siūlė valdžios institucijoms paskelbti karo su Rusija pradžią
  Azovo kovotojas atsisakė paspausti Ukrainos prezidento ranką
  Tegai:
  Ukraina, slaptas kalėjimas, Ukrainos saugumo tarnyba (SBU)

  Svarbiausios temos