16:22 2020 Vasario 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.0964
 • RUB72.1052
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  107

  Apie tai Stoltenbergas papasakojo komentuodamas iššūkius, su kuriais šiandien susiduria aljansas ir jo sąjungininkai

  VILNIUS, rugpjūčio 6 — Sputnik. NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pareiškė, kad Krymo prijungimas prie Rusijos Federacijos yra viena iš "didžiųjų valstybių konkurencijos" pasekmių. Generalinio sekretoriaus pareiškimas, padarytas Naujoje Zelandijoje, paskelbtas aljanso tinklalapyje.

  "Leiskite man apsistoti ties trimis pagrindiniais uždaviniais, su kuriais susiduria tiek Naujoji Zelandija, tiek NATO, NATO sąjungininkai. Pirmas — didėjanti konkurencija tarp didžiųjų valstybių... Ir mes matome jos padarinius nuo Krymo <...> iki Šiaurės Korėjos, nuo Sirijos iki Pietų Kinijos jūros", — teigė jis.

  Generalinis sekretorius pridūrė, kad išaugusi didžiųjų valstybių konkurencija, "atkaklesnė Rusija" tariamai kenkia pasaulio tvarkai, paremtai "tarptautinių sutarčių ir įsipareigojimų laikymusi". Kaip pavyzdį Stoltenbergas paminėjo Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutarties (INF sutartis) nutraukimą.

  Tarp kitų problemų, NATO generalinis sekretorius pavadino terorizmo ir kibernetinio saugumo iššūkius.

  Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartis tarp JAV ir TSRS buvo pasirašyta 1987 metais. Susitarimas numatė mažinti visos klasės raketų ginklų su pataikymo nuotoliu nuo 500 iki 1000 ir nuo 1000 iki 5500 kilometrų.

  INF sutartis buvo nutraukta rugpjūčio 2 dieną. Šių metų pradžioje JAV paskelbė, jog vienašališkai pasitrauks iš INF sutarties, kaltindamos Rusiją dėl sutarties pažeidimo.

  Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, vadovaudamasis INF sutartimi, nusprendė atsakyti tuo pačiu: Rusija taip pat sustabdė dalyvavimą sutartyje ir pradėjo kurti draudžiamą raketų sistemą. 

  Krymo prijungimas prie Rusijos Federacijos

  Krymas tapo Rusijos dalimi po 2014 metų referendumo, kuriame 96,77 proc. respublikos rinkėjų ir 95,6 proc. Sevastopolio gyventojų pritarė susivienijimui.

  Maskva ne kartą pareiškė, kad pusiasalio gyventojai demokratiniu būdu, visiškai laikydamiesi tarptautinės teisės ir JT Chartijos, pasirinko Rusiją.

  Tuo pačiu metu Ukraina vis dar laiko pusiasalį savo, bet "laikinai okupuota" teritorija.

  Pasak Vladimiro Putino, Krymo klausimas "uždarytas visiems laikams".

  Dar šia tema

  JAV ir Lietuvos teikimu ESBO apkaltino Rusiją dėl INF sutarties žlugimo
  Rusijos URM paskelbė apie INF nutraukimą
  Nepaisant žlugusios INF sutarties, ES ragina Rusiją ir JAV sumažinti ginkluotę
  Tegai:
  Rusija, Krymas, NATO

  Svarbiausios temos