01:13 2020 Rugpjūčio 08
Tiesioginis eteris
 • USD1.1817
 • RUB86.9753
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  54

  Pasak eksperto, Varšuva ilgą laiką palaikė JAV karių dislokavimą ir netgi yra pasirengusi investuoti į infrastruktūrą

  VILNIUS, rugpjūčio 12 — Sputnik. JAV ambasadorius Vokietijoje Ričardas Grenelis prigrasino Vokietijai perdislokuoti JAV kariuomenę iš šalies į Lenkiją dėl to, kad Vokietija dar nepadidino gynybos išlaidų iki dviejų procentų BVP, pranešė RIA Novosti.

  Atsakydamas į diplomato pretenzijas, Bundestago "Kairiųjų" partijos frakcijos pirmininkas Dytmaras Barčas (Dietmar Bartsch) teigė, kad tokiu atveju "jie [JAV] turėtų prigriebti savo branduolinį ginklą". Jis pridūrė, kad Vašingtonas turėtų "jį nuvežti namo", o ne į Lenkiją, nes tokia situacija gali smarkiai pabloginti santykius su Rusija ir tai prieštarauja Vokietijos bei visos Europos interesams.

  Rusijos mokslų akademijos Europos instituto Vokietijos tyrimų centro vadovas Vladislavas Belovas interviu Sputnik radijui metu teigė, kad Varšuva vis dėlto gali pasiekti, kad dalis JAV kariuomenės būtų dislokuota Lenkijoje.

  "Lenkija jau seniai pasisako už tai, kad dalis amerikiečių kariuomenės iš Vokietijos būtų perkelta į šios valstybės teritoriją. Lenkai yra pasirengę investuoti nemažus pinigus į tankų dislokavimo infrastruktūrą. <...> Vokietija — centrinė NATO logistikos infrastruktūros dalis Europoje. Čia saugomos branduolinės JAV atsargos. Tam tikra kariuomenės dalis, greičiausiai, bus perkelta į Lenkiją, ir Lenkija, turbūt, tai pasieks, bet ne daugiau", — sakė jis.

  Belovas mano, kad JAV ambasadorius tik atstovauja JAV prezidentui Donaldui Trampui, kuris pagrįstai reikalauja iš Europos partnerių padidinti gynybos išlaidas.

  "Ambasadorius daro tai, ką daro Amerikos prezidentas, toliau daro spaudimą Vokietijos partneriams, primindamas jiems patiems, vokiečiams, apie 2014 metų kartu su kitomis NATO narėmis prisiimtą įsipareigojimą padidinti karinių išlaidų dalį iki dviejų procentų BVP. Niekas jų netraukė už liežuvio, todėl Trampas nuolat primena Europos partneriams, kad reikia vykdyti savo įsipareigojimus", — sakė jis.

  Rusijos ir ES vėliavos, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Владимир Сергеев

  Šiuo metu Vokietijoje, palyginti su kitomis ES šalimis, dislokuota daugiausia Amerikos kariškių — iš viso 35 tūkst. Tai taip pat apima 17 tūkst. amerikiečių ir 12 tūkst. vokiečių civilių, kurie dirba JAV kariuomenėje.

  Anksčiau Aljanso šalys įsipareigojo padidinti gynybos išlaidas iki 2% BVP. Didžiąją dalį NATO biudžeto sudaro JAV išlaidos, ir Trampas ne kartą kritikavo sąjungininkus už tai. Ypač JAV prezidentas pabrėžė nepakankamą Vokietijos indėlį. Anot jo, Vokietijos gynybos išlaidos yra "tik" vienas procentas BVP ir "ji turėtų sumokėti daug daugiau". Vokietija tikisi, kad šiemet gynybos išlaidos bus 1,36 proc.

  Vasaros pradžioje buvo susitarta, kad JAV Lenkijos teritorijoje dislokuos JAV žvalgybinių bepiločių orlaivių MQ-9 eskadrilę. Šalys taip pat sutarė, kad JAV padidins savo kariuomenės skaičių tūkstančiu žmonių iš dabartinių 4,5 tūkstančio žmonių. Savo ruožtu Lenkija įsipareigoja savo lėšomis paruošti visą reikalingą infrastruktūrą, kad būtų galima sutalpinti tokį didelį kiekį JAV kariuomenės ir įrangos.

  Dar šia tema

  Politologas: Rusijos ir ES suartėjimas reikš Lenkijos valdžios institucijų krizę
  Ekspertas: ES nesiginčys su Rusija dėl Donbaso gyventojų pasų
  Tegai:
  Vokietija, Lenkija, JAV kariai

  Svarbiausios temos