18:17 2020 Rugpjūčio 10
Tiesioginis eteris
 • USD1.1763
 • RUB86.6154
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  68

  Kodėl Europos politikai jau seniai troško gauti Rusijos teritorijas — aišku nuo praėjusio amžiaus pradžios. Be to, visiems akivaizdu, kad Europa Rusijai karo plane yra neįdomi, mano ekspertas

  VILNIUS, rugpjūčio 19 — Sputnik. JAV kariuomenės dislokavimas Lenkijoje atliks svarbiausią vaidmenį "Rusijos sutramdyme", pareiškė Lenkijos užsienio reikalų ministras Jacekas Čaputovičius. Pasak jo, JAV kariai regione daug reikalingesni nei Vakarų Europoje.

  Interviu Sputnik radijui metu geopolitikos ekspertas, Rusijos gamtos mokslų akademijos narys, korespondentas Konstantinas Sokolovas pabrėžė, kad nei Europa, nei Lenkija neturi pagrįsto paaiškinimo, kodėl Rusija gali kelti "grėsmę".

  "Aš manau, kad iš tikrųjų Lenkija nesitiki jokios invazijos iš Rusijos, nes nė viena racionali geopolitinė idėja nepaaiškina, kodėl Rusijai reikia įsiveržti į Europą. Štai kodėl Europa veržiasi į Rusiją — tai žinoma nuo Halfordo Makinderio laikų: Rusija — centras, aprūpintas įvairiais, ne tik gamtiniais, ištekliais... O kodėl lenkai taip kalba šiuo klausimu, akivaizdu. Jiems reikia pagrįsti savo naudingumą Vakarams kaip priešakinę dalį kovoje su Rusija", — teigė ekspertas.

  Pasak jo, Lenkija už tai gauna įvairius dividendus — tiek ekonomiškai, tiek politiškai. Tai jų pasirodymas pagal Vakarų užsakymą.

  JAV karinės bazės dislokavimas Lenkijoje

  Anksčiau Lenkija pasiūlė JAV jos teritorijoje dislokuoti nuolatinę karinę bazę. Šalies prezidentas Andžejus Duda netgi pareiškė, kad Varšuva yra pasirengusi prisiimti finansinius įsipareigojimus ir mokėti už bazę "milijardų milijardus dolerių".

  Kovo pabaigoje partijos "Tėvynės Sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai" deputatai paragino Lietuvos vyriausybę apsvarstyti galimybę teikti finansinę paramą Lenkijos iniciatyvai. Jie pareiškė, kad JAV karinė bazė Lenkijoje "padidins Kremliaus sulaikymą iki daug aukštesnio lygio".

  JAV karinė technika
  © Sputnik / Александр Имедашвили

  Kai kurie ekspertai teigė, kad JAV bazės atsiradimas prie Rusijos sienų sukurtų papildomą įtampą regione. Rusijos strateginių tyrimų instituto Euroatlantinės gynybos tyrimų centro Regioninio saugumo skyriaus vadovas Sergejus Jermakovas pažymėjo, kad tokie projektai ne didina saugumą, bet kelia nereikalingą įtampą.

  Pastaraisiais metais Maskva atkreipė dėmesį į NATO aktyvumą prie Rusijos vakarinių sienų, ypač Baltijos šalyse ir Lenkijoje.

  Rusija ne kartą pabrėžė, kad neketina nieko pulti, tuo tarpu Aljansas naudojasi kai kurių Vakarų šalių isterija apie "Rusijos grėsmę", kad padidintų karinių kontingentų ir technikos skaičių prie Rusijos Federacijos sienų.

  Dar šia tema

  Ekspertas: JAV ištraukė Nausėdą iš niekur, kad jis taptų jų ruporu Lietuvoje
  Ekspertas: rusofobijos lygis Baltijos šalyse — ne riba
  Ekspertas: JAV reikia Grenlandijos, kad galėtų priartėti prie Rusijos
  JAV treniravosi greitai perkelti naikintuvus F-35 į Baltijos šalis ir Lenkiją
  Tegai:
  Lenkija, santykiai su Rusija, Europa

  Svarbiausios temos