14:34 2020 Vasario 18
Tiesioginis eteris
 • USD1.0835
 • RUB68.7554
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (276)
  90

  Pasak eksperto, Vilnius jau bandė įtikinti ES, kad reikia sustabdyti atominės elektrinės statybą, tačiau nesėkmingai

  VILNIUS, rugpjūčio 20 — Sputnik. Rugpjūčio pabaigoje Lietuvoje vyks energetikos konferencija, kurioje bus aptarta galimybė sudaryti tarptautinę koaliciją prieš Baltarusijos atominės elektrinės statybas. Renginyje dalyvaus Lietuvos, Vokietijos, Lenkijos, Rumunijos ir Baltarusijos atstovai.

  Kaip Sputnik radijui sakė Rusijos nacionalinio energetinio saugumo fondo analitikas Igoris Juškovas, Vilnius bando gauti Europos šalių paramą boikotuojant Baltarusijos elektrinę, tačiau niekas neketina jo remti.

  "Lietuva daug kartų tai bandė, net mėgino uždrausti elektros energijos pirkimą ES lygiu, kad visoje Europos Sąjungoje būtų draudžiama parduoti baltarusišką elektrą, tačiau tai nepasiteisino. Ji [Lietuvos valdžia — Sputnik] taip pat bandė kaimynines Baltijos šalis įtikinti nepirkti, bet ji [Latvijos valdžia — Sputnik] su tuo nesutiko. Todėl iš tikrųjų buvo daug bandymų, ir visi jie buvo nesėkmingi. <...> Valstybiniu lygiu niekas neprisijungs prie jokio boikoto", — teigė Juškovas.

  Jis taip pat pridūrė, kad Lietuvos valdžios atstovai dirbtinai kelia konfliktą dėl statomos Astravo AE, kad padidintų savo pačių reitingą tarp gyventojų.

  "Ji [Lietuvos valdžia — Sputnik] nesitiki užkariauti jokių tarptautinių rinkų. Ji nori užsidirbti vidaus politinių taškų: Lietuvos viduje, norint iš tikrųjų įgyti svorio, atseit, žiūrėkite, mums rūpi lietuviai ir bandome juos apsaugoti [nuo grėsmės — Sputnik]. Tiesą sakant, manau, kad jiems nieko nepavyks", — teigė analitikas.

  Juškovas taip pat pabrėžė, kad Lietuva nėra "apdrausta" nuo Baltarusijos elektros energijos pirkimo, ypač jei Astravo AE prekiaus biržoje.

  "Jei baltarusių pasiūlymas bus konkurencingas, aš manau, kad atsiras norinčių iš jų pirkti elektrą. Tuomet galbūt pačioje Lietuvoje viskas bus peržiūrėta. Bent jau nustos pulti jėgainę elektros energijos pirkimo srityje", — apibendrino ekspertas.

  Pasak jo, baltarusiai gali patekti į vertybinių popierių biržas. Kadangi Lietuva vis dar perka elektrą iš šių platformų, visiškai įmanoma, kad netiesiogiai iš Baltarusijos elektra pateks į Lietuvą.

  Vilniaus ir Minsko ginčas dėl Baltarusijos AE

  Baltarusijos atominė elektrinė statoma Gardino srityje, už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Tikimasi, kad pirmasis energijos blokas bus paleistas šių metų pabaigoje, o antrasis — 2020 metais.

  Lietuva pasisako prieš projekto įgyvendinimą. Baltijos šalių politikai nuolat pareiškia, kad elektrinė neva kelia grėsmę šalies nacionaliniam saugumui. Visų pirma, jie nepatenkinti vietos parinkimu Baltarusijos AE statybai, taip pat tuo, kad elektrinė statoma padedant Rusijos valstybinei korporacijai "Rosatom".

  Anksčiau Vilnius įstatymų leidybos lygmeniu atsisakė pirkti elektrą iš šalių, kuriose veikia "nesaugios" atominės elektrinės.

  Baltarusija ne kartą pareiškė, kad Lietuvos pretenzijos yra politizuotos. Šalies valdžia ne kartą pabrėžė, kad objektas statomas pagal saugos standartus, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims nėra rizikos.

  Daugelis Lietuvos ekspertų ir net politikų pastaruoju metu pradėjo kalbėti, kad Lietuvos pozicija Baltarusijos AE atžvilgiu yra nelogiška ir gali sukelti ekonominių nuostolių.

  Rusijos energetikos ir finansų instituto vyresnysis ekspertas Sergejus Kondratjevas pareiškė, kad Lietuvoje neįmanoma atgaivinti branduolinę energetiką, nes tam reikia didelių finansinių išteklių, kurių Vilnius neturi. Realesnė yra galimybė Lietuvai susitarti su Minsku ir pradėti importuoti elektrą iš Baltarusijos AE, tačiau tai kelia "alergiją" politiniam elitui, pridūrė Kondratjevas.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (276)

  Dar šia tema

  Lietuva mano, kad Astravo AE tema turi tapti tokia pat svarbi kaip "Brexit"
  Estija neatmeta galimybės pirkti elektrą iš Baltarusijos AE
  Žiniasklaida: Lietuva ketina sudaryti koaliciją prieš Baltarusijos AE
  Tegai:
  boikotas, Lietuva, Astravo AE, ES

  Svarbiausios temos